Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
399
 

Gaste

Konuşma dilimizle yazı dilimiz arasında uyuşmazlıklar vardır. Komiser'e komser, Eczane'ye ezzane, Gazete'ye Gaste deriz. Bunu herkes bilir ve hiçbirimizi de rahatsız etmez. Belki gün gelecek kullanılmayan harfler tamamen litatürümüzden çıkacak ve rahatlayacağız.
Son iki üç haftadır Gaste adında bir gazete dolanıyor, sokaklarda. Şu an sadece hafta arası çıkıyor. Ücretsiz olması, elden direk okuyucuya verilmesi, gelecek gazete anlayışına ışık tutar gibi. Klasik gazetelerimize rakip olur mu bilemiyorum, ama baskısı küçümsenmiyecek gibi. Servisde okurken yanımdaki arkadaşımın üzerine kaykılmıyorum, hem de sudokusu da var ve sevimli. Sinema, sanat haberleri dolgun. Kazançı reklamlar, google, yahoo, facebook gibi. Günümüzde klasik gazete fiyatları zaten çok ucuz, sudan ucuz seviyesinde. Dolayısıyla bedava olması şaşırtıcı değil ama okuyucu için albeni oluşturuyor.
Sanırım İsveç'li bir işadamı ( Pelle Anderson) finanse ediyormuş. Tipik bir teşebbüs anlıyacağınız. İlk okuduğumda Belediye yayını olduğunu düşünmüştüm ( hala kuşkularım var ). Genelde kötü haber yok, genelde iyi olumlu haberler belediye hizmetlerini anımsatıyor. Yine de bağlantı var mı, ileride daha iyi anlıyacağız.
Şu bir gerçek ki, iş tutmuşa benziyor, Doğan grubu da bu tip bir gazete üzerinde çalışıyormuş. Klasik gazete anlayışı değişiyor, Gaste'nin hamlesi dikkate alınacak gibi.
Esen kalın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğan Grubu "20 dakika" adıyla gazetesini çoktan çıkardı. Sloganı da evinizin gazetesi değil, sokak haberleri filan gibi bir şey... Bedava gazete fikrini öteden beri ben de çok düşünmüştüm. Ancak bizim henüz bilinçli bir okuyucu kitlemiz yok. Bedava şeyin kıymeti de olmuyor. Üstelik dağıtımı da satmaktan zor. Birçok insan, araç bu iş için görevlendirilmiş. Bunların giderini sürekli karşılamak zor. Bir süre sonra vazgeçilmesi muhtemeldir. Zaten Doğan grubunun hamlesi de bunu sağlamak için... Fakat ileride belki birçok gazete bu şekilde ücretsiz satılır hale gelecektir. Gaste adı halk için çok uygun, kulak ve dil alışkanlığı olan bir kelime. Ama dilimizin bu gibi çıkarlar yüzünden dejenere edilmesine de üzülüyorum. İlk günlerde belediye araçlarında dağıtılması bende de Belediye kuşkusu yaratmıştı ama şu anda bu bağlantı kesildi veya kestirildi.

Ahmet YILMAZ 
 02.03.2008 0:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1552
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster