Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '20

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
29
 

GAYRİ RESMİ YAHUDİ MADALYA

YAHUDİ MADALYASI

2.MEŞRUTİYET VE KANUN-İ ESASİ MADALYA ÖRNEKLERİ

İkinci Meşrutiyet'in 23 Temmuz 1908'de ilan edilmesi,1876 Anayasası'nın (Kanun-i Esasi) yeniden yürürlüğe konması ile Sultan II. Abdülhamid'in talimatıyla Kanun-i Esasi madalyasının çıkarılmasına karar verildi.31 Mart ayaklanması ile II. Abdülhamid, tahtından indirildi,ihdas edilmesi planlanan madalya çıkarılmadı.Yeni iktidar, madalyayı sahiplenmiş Kanun-ı Esasi madalyası, üzerindeki değişiklikler yaparak 24Temmuz 1909 da altın, gümüş ve metal olarak çıkarıldı.

Bu arada Meşrutiyetin ilanı ve Kanun-İ Esasi’nin sevinci içinde olan cemaatler, Avrupa toplulukları, müesseseler ve birçok kişiler 1908 den 1918’e kadar isteyenin istediği metalden, istediği formda, kendine en yakın gördüğü slogan ve motifi kullanarak farklı desenlerde, çeşitli kalıplarda, her bütçeye uygun kalite ve çeşitte,Gayri Resmi Madalyalar üretilmişlerdir. Taltif amacı taşımayan ücreti karşılığı isteyen herkese verilen, alınıp satılması, takılması serbest olan bu madalyalar çok farklılıklar göstermektedir. halk arasında “YAHUDİ MADALYASI” olarak da bilinirler.

Genel olarak bazı madalyaların üzerinde çoğunlukla Sultan 2. Abdülhamid ve Sultan V. Mehmed Reşad, portreleri ve tuğraları,Arma-i Osmânî- Meşrutiyet Sancağı–ve Ayyıldız ve  ''Hürriyet - Adalet - Musavat - Uhuvvet'' yazısıile 11 Temmuz 1324 tarihi bulunur.Enver Paşa (Vatan ve Hürriyet kahramanı) Resneli Niyazi Bey, (Hürriyet ve Özgürlük kahramanı) Mahmut Şevket Paşa(Türk Anayasası Kahramanı Türkiye Savaş Bakanı) portrelerinin bulunduğu madalyalar mevcuttur.

Rum, Ermeni, Musevi, Ermeni Katolik, Protestan, Bulgar, Rum Melkit Katolik Cemaatlerinin, Rum-Ermeni-Bulgar-Avrupa topluluklarının azınlık haklarını koruyan 2.meşrutiyet ve Kanun-i Esasi’yi sevmelerini özel olarak ürettikleri İtalyanca-Fransızca-Ermenice-Rumca-Osmanlıca-Rusça-Bulgarca yazılı gayri resmi madalyalarda görürüz. Değişik tarihlerde, değişik ülkelerde ve atölyelerde çeşitli firmalar tarafından üretildiler.

Büşran Betül Kaya, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2314
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Mehmet Seracettin TEZÇAKIN (Araştırmacı - Nümismat) 1954 İstanbul doğumludur. 1974 Otelcilik Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster