Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '15

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
1101
 

Gayrimenkul alırken veya satarken nelere dikkat etmelisiniz?

Gayrimenkul alırken veya satarken nelere dikkat etmelisiniz?
 

EV ALMADAN ÖNCE NELERİ BİLMENİZ GEREKİYOR?


İnsan yaşamı boyunca ancak birkaç adet gayrimenkul satın alır. Bu ve yaşamımızı etkilemesi nedeniyle gayrimenkul satın alımı bizler için önemli bir faaliyet konusudur. Türkiye'de emlak satın alırken hiç ummadığımız olaylarla karşı karşıya gelebiliriz. Satın alacağımız gayrimenkule karar verdikten sonra en ince ayrıntısına kadar araştırmalıyız. Bir gayrimenkul alırken dikkat etmemiz gereken konuları iyi bilmemiz gerekir. İlgileneceğimiz konular teknik detayları ve gayrimenkulün özelliklerini de yakından ilgilendirmektedir. 
 
Kendine kartvizit bastıran ayaklı emlakçılık yapıyor. Yakın zaman içerisinde emlak sektörün ile ilgili bir kanunun çıkması beklenmektedir. Gayrimenkulü aldıktan sonra çıkacak olan sorunlar başınıza ve bütçenize ciddi sıkıntılara açabilir. Bu sebeple, konulara vakıf güvendiğiniz bir yakınınızdan veya profesyonel bir firmadan yardım almanız size büyük fayda sağlayabilir. Eğer satın alma sürecinde dikkat edilecek kontrol noktalarına gerekli önemi vermezsek ileride ciddi sorunlarla ve maddi kayıplarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 
 
Her şeyden önce edinilecek gayrimenkulün hangi gereksinimlerimizi karşılaması gerektiğine karar vermeli ve bu yapacağımız konsepte göre gayrimenkul satın almalıyız.
Gereksinimleriniz için satın alınan gayrimenkulde ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi abu iş için ayıracağımız bütçemize göre ailecek belirlemeliyiz.
Yatırım için bir gayrimenkul edinmek istiyorsak bu iştirakimizin getirilerine dikkat etmeliyiz.
Satın alınmayı planladığınız konutun satış fiyatına ek olarak; alım-satım tapu harcı, iskan harcı, türü ve KDV gibi maliyete dahil olacak olan mali konuları da dikkate almalısınız. 
Satın alınması planlanan gayrimenkulün bulunduğu projede; sosyal tesis, otopark, çocuk parkı, spor alanları veya tesisleri gibi mekânların satış ücrete tabi olup olmadığını, bu kolaylıkların bağımsız bölüm sayısı ile orantılı olup olmadığını da araştırarak gerekiyorsa bütçenize dâhil etmelisiniz.
Satış fiyatı, eşdeğer olabilecek konutlarla karşılaştırılarak, birim metrekare satış fiyatını analiz etmelisiniz..
Bir konut satı almayı istiyorsak konutun sağlayacağı yaşam kalitesini, bize yaşatacağı konforu ve kazandıracağı okul, hastane, yeşil alan alışveriş merkezi, ulaşım imkân ve kabiliyetlerini dikkate almalıyız. 
Muhitte elektronik vericilerin, trafik araçlarının ve semt pazarı gibi gürültü kirliliğin olup olmadığını araştırmalıyız.
Sanayi ve işletme kuruluşlarının oluşturduğu atıklar ile kimyasal kirliliğin olup olmadığını araştırmalıyız.
Gayrimenkulün ısıtma sistemi, hidrofor, asansör, yedek su deposunun olup olmadığı ve kapıcı olup olmadığını araştırmalıyız.
Bir diğer konu, site veya apartmanlarda daire alırken ödenen düzenli aidatların incelenmemesidir. Site ve apartman aidatlarını bütçeniz karşılayabilecek mi?
Satın aldığınız gayrimenkulde birlikte yaşam süreceğiniz, paylaşımlarda bulunacağınız insanlar ve aileler bulunacaktır. Komşularınız ile uyum içerisinde yaşamanız için onların ne tür bir hayat tarzı ve düşünce yapısı olduğu da son derece önemlidir. Size yakın yaşam biçimi ve felsefesi olan komşular ile birlikte olmak, paylaşımlarda bulunmakta yaşam kaliteniz açısından mühimdir. Mümkün mertebe sizin konumunuza yakın komşuları tercih etmeye çalışırsanız hem evinizden hem sosyal çevrenizden memnun kalırsınız. 
Son kattan bir gayrimenkul alıyorsanız, çatının durumunu, kullanılan malzemeyi ve ilerde sorun çıkartıp çıkartmayacağını araştırın. 
İnşaatta kullanılan malzemelerin kalitesini, elektrik aksamını, su tesisatını kontrol edin.
Edinilecek konutun yakınlarında yaşamımızı olumsuz olarak etkileyecek zararlı ortam, tesis ve fabrika gibi unsurların bulunmaması konusunda bir çevre araştırması yapmalıyız.
Gayrimenkul inşaat veya proje aşamasında ise, arazinin ilgili tapu müdürlüğünden yapılması gereken araştırmalarla; tapu kaydı üzerinden ipotek, intifa, kira, haciz gibi şerhlerin olup olmadığına bakılmalıdır.
İnşaatı devam eden gayrimenkullün kat irtifakı tesis edilmiş mi? 
İnşası sona ermiş gayrimenkullün planlamaya uygun onaylı mimari projesine göre, yerinde incelenmesi yapılarak plan ile aynı olup olmadığı kontrol edilmeli.
Yapı Ruhsatının olup olmadığı mutla araştırılmalıdır. Projenin resmi kurum tarafından incelenerek onaylandığından emin olmalıyız.
Belediyesinden arşiv dosyası incelenmeli, yıkım kararı türü herhangi bir olumsuz bir raporun olup olmadığı ve imar planı ve yapılaşma koşulları kontrol edilmeli.
Gayrimenkul satın alınmadan kat irtifakı tesis edilip edilmediği tapu sicil müdürlüklerinden kontrol edilmelidir.
Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün mimari projesi incelenmeli ve vaziyet planı resmi evraklardaki konumu ile mevcuttaki konumunun aynı olduğundan emin olunmalı.
Gayrimenkulün satışta belirtilen alanı ile kullanım alanı arasında fark olup olmadığına dikkat edilmelidir. Net ve brüt alanların incelemesi mimari projeden ve bitmiş bir proje ise yerinde tespit ile yapılmalıdır.
Satın alınacak gayrimenkulün, mevzuata uygun olarak yapıldığını gösteren yapı kullanma izin belgesi olup olmadığı araştırılmalıdır.
 
GAYTİMENKUL FİRMALARI İLEÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
 
Emlak piyasasında faaliyet gösteren firmalardan mülk alırken ve satarken dikkat etmemiz gereken konular bulunmaktadır. Seçeceğimiz firma, kriterlere uygun işletmeler olmalıdır. Bu firmalar; güvenilir olmalı, ilgili ve bilgi seviyesi yüksek olmalı. İlgili firma vereceğiniz komisyon bedelini hak edebilecek bir kurumsal yapıya sahip olmalı. Aksi takdirde telafisi zor durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Gayrimenkul firması seçiminizde öncelikle sizin gayrimenkul için yatırımcı olarak hedefinizi veya amacınızı tam olarak belirlemeniz gerekmektedir.
 
Gayrimenkul işiyle uğraşan kişi veya firmalar hakkında ilgili araştırmalar yapmalısınız.
Mesken veya yatırım amacıyla gireceğiniz bölgeyi iyi seçmeli ve bu bölge ile ilgili tecrübesi, uzmanlığı olan firmaları seçmeli.
Seçiminizi yaptığınız bölge ile ilgili gazetelerde ve internet üzerinden yayınlanan ilan ve bilgilerdeki fiyatları tetkik etmek bölgenin alt ve üst fiyat limitleri ile ilgili bir  rayiçler belirlemenize yardımcı olur.
Gayrimenkul işinde sağlam hareket etmelisin. Ayaklarınız yere basmalı.
Hızlı, etkin, güvenilir hizmet sunabilecek bir yapıda olmalı.
Gayrimenkul değerlendirme işini bilmeli.
Anlaştığınız rakam veya sizin talep ediğiniz değer üzerinden gayrimenkul danışmanı işlemi yapmalı.
Gayrimenkul danışmanı size sadece bir seçenek sunuyor ve bunda ısrar ediyorsa, o durumdan şüphelenmelisiniz. Bir gayrimenkul danışmanı prensip olarak size üç, dört adet gayrimenkulü tanıtmalı.
Gayrimenkulünüzün satış ve pazarlamasına bütçe ayırmalı.
Kişinin gayrimenkul pazarlama ve işlemleri adına yetkin bir düzeyi olmalı.
Sözleşmesi yapılmayan bir gayrimenkul ile kimse gereğince ilgilenmez. Ciddi bir pazarlama ve sorunsuz satış istiyorsanız firmayla bir anlaşma imzalamalısınız.
Birlikte çalıştığınız firmayı da bir insan yönetiyor ve bu insanın da duyguları var. Her ne kadar “Müşteri velinimettir.” Deseler de gönül ferman dinlemez. Uyum içerisinde bir süreç yönetimine katkıda bulunan müşteriye hemen hemen her gayrimenkul danışmanı daha fazla ilgi gösterir. Sizde gayrimenkul danışmanı ile eşgüdümlü ve yardımsever olun ki, işiniz seri, verimli ve sorunsuz bir şekilde halledilmiş olsun.
Hizmette bulunmaktan imtina etmemeli.
Alıcı ve satıcıya dönük bir veri tabanı bulunmalı.
Ulaşıla bilinir olmalı.
Gayrimenkul firması mesleği ile ilgili değerlere sahip olmalı.
 
Aldığınız emlaktan kiracı çıkmışsa, satıcıdan tüm elektrik, su, doğalgaz ve aidat borçları ile ilgili bilgileri isteyin. Eğer, borç varsa ödeyeceğiniz alım miktarından düşün. 
Gayrimenkul satan şahıs veya firmanın mülkü gerçek değerinden aşağıda göstermesini kabul etmeyin. Bu durum alıcıya da fayda sağlıyor gözükse de, ilerideki yıllarda sizde bu mülkü satmak istediğinizde hukuki sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür hukuksal sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız,  mülkün tapu dairesindeki gerçek değerinin altında kaydettirilmesine müsaade etmeyin.
Alım, satım kararına müteakip hazırlanacak ön akdi inceleyip, özellikle satış tarihini belirterek ve rapora bedeli vererek bir ön satış akdi yapın.
İş bitimi, gayrimenkul firmasından yapmış olduğunuz ödemelerle ilgili belgeleri almayı unutmayın.
 
Alımınızı veya satışınızı mutlaka Tapu Dairesinde gerçekleştirin. Tapu işlemleri bitmeden kesinlikle ödeme yapmayın. Tapu dışında ne tür olursa olsun satışların hiçbir hukuki geçerliliği olmadığını aklınızdan çıkarmayın veya ihmal etmeyin. Aksi takdirde uzun yıllar biriktirmiş olduğunuz tasarrufunuzu bir anda kaybederek hüsrana uğrayabilirsiniz. 
Eğer alıcı ve satıcı adına işlemlerinizi firma yetkilisi veya iş takipçisi gerçekleştirecekse bu kişilere vekâletname verilir.
 
Gayrimenkul satın almak isteyenlere sorunsuz, gönlünüze göreve huzurla ikamet edeceğiniz bir mülke sahip olmanızı dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 887
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

1971 İzmir doğumluyum. Strateji, Taktik Felsefe, İşletme, Liderlik, Kalite Güvence Sistemleri, El..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster