Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
158
 

Gazeteci yazar Uğur Mumcu anılıyor

Gazeteci yazar Uğur Mumcu anılıyor
 

Vefatının 22, yılında hür basınının özgür ve yılmaz gazetecisi yazar Uğur Mumcu saygıyla ve rahmetle anılıyor. 23 Ocak 1993 yılında evinin önünde ki aracına konulan bombanın patlaması sonucu aramızdan ayrıldı. Bu yobazca işlenen bu olaydan sonra 22 yıl geçti.  

Ancak bu yapılan suikastın üzerindeki sır perdesi bir türlü aralanmadı. Yurdun birçok yerinde il ve ilçelerde Gazeteci yazar Uğur Mumcu saygıyla ve rahmetle anıldı. Basın örgütleri birçok mesaj anma mesajları yayımladılar. Cinayetinin faillerinin bugüne kadar yakalanmamasına tepki gösterdiler. Türkiye Gazeteciler cemiyeti ( TGC)  şu mesajı yayınladı:

“Dönemin iktidarının cinayeti çözmenin ve faillerinin bir an önce yakalanmasının devletin namus borcu olduğunu söylediklerini üzüntüyle hatırlıyoruz. Aradan geçen zaman ( 22 yıl ) bu süre içinde geçen zaman içinde faillerinin ortaya çıkarılmaması bir demokrasi ayıbıdır. Bu ayıp Hrant  Dink  cinayetinde  olduğu gibi  yeni gazeteci  cinayetleri  için de karanlık odakları cesaretlendiren  bir örnek olarak karşımızda duruyor ” diye vurguladılar.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) aynı görüşü paylaşarak şöyle mesaj verdiler: Üzerinde 22 yıl geçmesine rağmen diğer aydın cinayetleri gibi Uğur Mumcu cinayeti de aydınlatılamadı. Aydınlarımızı katleden karanlık güçler hala ortaya çıkarılamadı. Faili meçhul cinayetleri aydınlatılmazsa Türkiye aydınlanamaz. Meçhul cinayetlerin aydınlatılması Türkiye demokrasi bir adım daha ileri gidemez. Faili meçhullerin kanı hala akmaya devam ediyor. Türkiye geçmişiyle bir an önce yüzleşmelidir. “ şeklinde mesaj verdiler.  

Gazeteci Uğur Mumcu bir sözünde “ Vurulduk ey halkım “ diyordu. Dediği gibi de oldu.. Düşünüyorum da Gazeteci  yazar Uğur Mumcu son günlerde  aramızda    yaşasaydı  kim bilir  neler  yazardı neler?..  

Gazeteci yazılarıyla güçlü odakların iç yüzünü ortaya çıkarmak için araştırma ve incelemeleriyle zor günlerde halkımızı aydınlatıyordu. Bazı gerçeklerin gün yüzüne çıkması için var gücüyle çaba harcıyordu. Ama ne yazık ki tetikçi maşaların kurbanı oldu. Bombayla şehit ettiler. O bir efsane gazeteci idi. Elbette ki bunlar bazı kirli odakların işine gelmiyordu, onun için onu yok ettiler…

Ölümünün 22. Yılında tüm şehit basın mensuplarıyla birlikte rahmetle ve saygıyla anıyor, ışıklar içinde yatsınlar diyorum.

Abdülkadir  GÜLER 

24. .01.2015

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın,Abdülkadir Güler. Allah rahmet eylesin. Bu ülke nice yararlı ve faydalı vatan evlatlarını yitirdi.Gizli eller hep tetikte.Uğur Mumcular zor yetişir.Daha dün gibi hatırlanıyor, saygınlığı sevgisi devam ediyor. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.02.2015 16:36
Cevap :
Sevgili hocam, gazeteci yazar cesaretli ülkü adamı Uğur Mumcu'yu yobazca öldürdüler. Çeyrek asır oldu... Katiller hala bulunmadı. Adam gibi adamdı...O'nu da saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun. Sıcak yorumunuz için teşekkürler...  11.02.2015 19:53
 

Anısına saygıyla, rahmetle... Işıklar içinde yatsın.Yeşekkürler hocam.

Şennur Köseli 
 26.01.2015 9:46
Cevap :
Teşekkürler Şennur Hanım. Sağ olunuz var olunuz.Uğur Mumcu bir düşünür ve o denli yurtsever bir değerdi. Tekrar rahmetle anıyorum.  26.01.2015 11:00
 

Evrenin tümü bilgi ve sevgi üzerine kurulmasına rağmen diğer canlılarla birlikte insanoğlu da sevginin bir çeşit ifadesi idi.Eski yüzyıllarda uyum ve ahenk içinde yaşadığı halde kin ve nefretiyle kendi türüne de üzüntüler verip acı çektirmesi sevmeyi unutmasından oldu.Uğur Mumcu gibi daha nice değerli yazar ve düşünürlerimiz gizli çıkarların kurbanı oldular...Elinize sağlık Abdülkadir bey dostum.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 26.01.2015 1:13
Cevap :
Merhaba Abbas Oğuz Bey, Uğur Mumcu bazı kişilerin kirli çamaşırlarını ortaya çıkardığı için menfaatperestlerin hücumuna uğradı. Yobazca katlettiler. Evlerine ATAŞ düşsün...Değerli yorumunuz için teşekkürler. Selam ve sevgilerimle...  26.01.2015 11:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2113
Toplam yorum
: 4628
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster