Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '11

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
635
 

Gazi Reşo Çavuş’un hikâyesi.

Gazi Reşo Çavuş’un hikâyesi.
 

İki hafta evvel, “Babaannemin fotoğrafı” isimli, bir aile hikâyemden bahsetmiştim. Manisa/Akhisar’da devlet memuru olup, yazıma yorum gönderen Hacı Nazlı’ya yazmış olduğum cevabi yorumdur.

Hacı Nazlı Bey, Merhaba…

Bu sabah, madalya değerinde bir yorumunuzu aldım, teşekkür ederim.

Babanız, Mehmet Reşit Nazli,  diğer adıyla, Gazi Reşo Çavuş’a ait,  İstiklal Madalyasını, 91 yıl sonra, Ergani Askerlik Şubesi Başkanlığında, 07.12.2011 tarihinde düzenlenen bir törenle, ailenize tevdi edildiğini, onurlandığınızı ve mutlu olduğunuzu değerli yorumunuzdan öğrendim.

 İstiklal Madalyasını almak için verdiğiniz mücadeleyi bir film izler gibi zihnimde canlandırdım, eğer bir gün bunu bir sinema senaryosuna dönüştürmek isterseniz, güzel bir hikâyenizin olduğunu belirtmek istiyorum.

Söz konusu yorumunuzda, Dedenizin,  aslen Diyarbakır/Ergani nüfusuna kayıtlı olduğunu, Erzurum’a göç ettiğini, burada, Karaalioğulları Sülalesinden Kanber Kutte hanımla evlendiğini, babanızın 1899’da doğduğunu, 15-16 yaşlarında askere alındığını, 8,5 yıl boyunca çeşitli cephelerde bulunduğunu,

İzmir’in kurtuluşu sırasında, İzmir’e ilk giren öncü kuvvetler arasında (09.Eylül.1922) olduğunu, uzun askerlik yıllarından sonra, terhis olduğunu, memleketine döndüğünü, 1972 yılında, 73 yaşında hakkın rahmetine kavuştuğunu, ölümünden birkaç ay evvel , ( hak kazandığı istiklal madalyasını almak için) yapmış olduğu müracaatı sonuçlandıramadığını,

Ölümünden sonra, yarım bıraktığı girişimini sonuçlandırmak için, Askerlik Şubesine müracaat yapıldığını, meratip yoluyla yapılan müracaat sonucunda, Milli Mücadele’nin son aşaması olan, Büyük Taarruz’un (Başkumandan Muharebesinin) Ergani İlçesi ile ilgili kayıtların, Elazığ / Maden ilçesinde olduğunun anlaşıldığını, ancak, savaş yıllarında Ergani’nin, Maden’e bağlı bir yerleşim yeri olduğunun tespit edildiğini,

Babanız, Reşo Çavuş’un künyesinin, Maden İlçesi arşivlerinde, yapılan aramalar sonunda, “kayıplar defterinde” bulunduğunu, defter kayıtlarının birer örneğinin alınarak, Milli Savunma Bakanlığına sunulduğunu, yapılan incelemenin ardından, Reşo Çavuş’un İstiklal Madalyasına hak kazandığını tespit ettirildiğini,  İstiklal madalyası ve buna ait belgenin, ailenin en büyük çocuğu Zülküf Nazlı’ya teslim edilmiş olduğunu anladım.Doğru mu ?

Babanız Reşo Çavuş’a Allahtan rahmet diliyorum.

Geride bıraktığı ailesinin bütün fertlerine, büyük milletimizin onurlu üyeleri olarak, sağlıkla yaşamayı Allah (c.c)’tan nasip etmesini diliyorum.

Vatan savunmasına katılmış, İmanlı İnsan, Gazi Reşo Çavaş’un’ samimi anlatımları ve hatıraları sizlere, yani evlatlarına, önemli bir duygu yoğunluğu bırakmış ve tesir icra etmiş ki, ölümünden sonra, Gazi Reşo Çavuş’un, müktesep hakkı olan İstiklal Madalyasını almak için yılmadan, usanmadan mücadele ettiniz, bürokratik engelleri birer birer aşma başarısını gösterdiniz.

Bu mücadelenin hepimiz için örnek bir mücadele olduğunu düşünüyorum.

Allah şehit ve gazilerimizin şefaatine bizleri mazhar kılsın.

Selam ve sevgilerimle…

 Ali Emir KARAALİ

20.12.2011

Kartal / İstanbul

haci nazli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

size yaşadığım bir anımı paylaşmak istiyorum.mütevefa babamın madalya töreni için akhisar dan izmire diyarbakır uçağıma giderken yolculuk esnasında telefonum çalmaya başladı yabancı bir numara ve haci beylen mi görüşüyorum evet ben V.G kendini taktim etti. ismini bildigim fakat hiç tanımadığım bir insan görüşme talebinde bulunca yarım saat sonra otogarda buluşalım dedim.otobüste iner inmez otogar kafede buluştuk.yanında bizim köylü olduğunu tanıtan bir kişi daha vardı.babamın gazi madalyasını ve babam hakında bilgi sahibi olan kişi emekli ögretmen diye tanıttı. babamın tarih dersini anlatmak için haftada iki gün davet ediliyormuş köy okulunda savaş anılarını anlatırdı.v.g törene katılacagını ve nerde bulduğu babamın fotğrafını bana gösterdi.babam gibi mağdur olan varsa onlar içinde müracat edelim iyilik hamiligi kılıfına girdi.tören günü katılacağını başbakanı davet etiklerini vali gelecek kaymakam gelecek palavracı statokucu kalıntısı soruyorum kaç gazi için müracat ettiniz?

haci nazli 
 22.05.2012 23:33
 

sayın müdürüm,canlılar birer varlık olarak yaşamlarını devam ettirir.kimisi bulduğuna şükür eder kimisi tok olduğu halde yemeye devam eder.Olanlar olur mide hazımsızlık yapar yediklerini çıkarmaya çalışır. söz ağızda iken esirindir.Ağızdan çıktıktan sonra yazıp söylediklerinin esirsin.

haci nazli 
 30.12.2011 18:40
Cevap :
Çok doğru söylüyorsun haci bey, yorumuna teşekkürler, bu vesileyle yeni yılını tebrik eder, allahtan (c.c) sağlık ve mutluluk ve bol kazançlı bir yıl dilerim.  31.12.2011 15:01
 

Sayın Emir Ali Karaali Bey sizin bloğunuzda sadece karaalioğulları sülalesinin nerden geldikleri ve akrabalarımın nerelerde yaşadıkları hususu konusunda sizden yardımcı olabilirmisin talebim oldu. Malesef Siz yazım konusundaki deneyiminizle çabuk davranarak bana açmış olduğunuz telefon ile aramızda konuştuğumuz sohbete internet sayfalarında alıntılar eklenerek rahmeli babamın istiklal savaşı madalyasını hangi şartlarla aldığımız konusundaki yorumunuz acıkcası beni hayrete düşürdü.Çünkü bireylerin hayat yaşantılarında uymak zorunda olukları kuralara hukuk diyoruz.Bu anlamda müracat konusunda hiyerarşik yapı bakımından askerlik şübesine yapılan müracatın GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI, BAŞBAKANLIK ,CUMHURBAŞKANLIĞI gibi çalmadık kapı kalmadı ifadelerin benim ağzımda çıkan kelimeler olmadığı kesinliklle karşı olduğumu ifade etmek istiyorum.Deneyiminizle böyle bir yorum getimeniz senaryoya çevrilecek alıntı gibi karşımda duruyor.

haci nazli 
 29.12.2011 19:07
Cevap :
"GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI, BAŞBAKANLIK ,CUMHURBAŞKANLIĞI gibi çalmadık kapı kalmadı" ifadesi metinden çıkartılmıştır. teşekkür ederim. selam ve sevgiler.  30.12.2011 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1294
Kayıt tarihi
: 29.09.07
 
 

Ali Emir KARAALİ, 1961 Rize Doğumlu, 1978 Rize Lisesi Mezunu, (1988)T.C. Anodolu Üniversitesi   '..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster