Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
166
 

Gaziantep: Sözün Bittiği Yer

Gaziantep: Sözün Bittiği Yer
 

Bu görüntünün sorumlusu bir terör örgütüdür. Daha başka söylenecek bir söz yok.


Gaziantep denince zengin mutfağı ve damak çatlatan tatlılarıyla ünlü, Güneydoğu'nun harikası bir şehir gelir daha çok aklıma. Geçmiş yıllarda yapılan belgeseller ve çekilen diziler, filmlerle daha önce hiç gitmediğim, görmediğim bu şehre karşı sanki daha özel duygular beslemeye başladım.

Ülkenin merkezinde siyasiler türlü ithamlarla birbirlerine saldıradursun, devletin icraatlerini yerine getirmeden önce ortadan kaldırması gerektiği terör sorunu; bu kez bu cennet gibi şehre ateşler düşürdü. Belki dost ve müttefik gibi görünen devletlere yıllarca verilen tavizler, terörü bugün Türkiye'nin en önemli sorunu haline getirdi. Aslında Ankara'nın, neredeyse bir yıldır Suriye'de yaşanan olaylar karşısındaki sert tutumu, devletin bir nevi bu toprakların güvenliği üzerine oynadığı riskli bir kumar oldu. Bölgenin milletvekillerinin, siyasi temsilcisi oldukları şehirleri kalkındıracak projelerle Meclis'e gelmeleri yerine, boyuna bölücü terör örgütüne arka çıkan ve siyasi otoriteyi töhmet altında bırakan sert açıklamaları; terörü, Türkiye için içinden çıkılması güç bir sorun haline getirdi.

Bölücü terör örgütünün elebaşının 1999 yılında Kenya'da yakalanıp, getirilmesinden sonra akıllı, sonuç getiren bir devlet politikası geliştirilebilir ve yürütülebilseydi; bugün belki de Türkiye'nin terör diye bir sorunu olmayacaktı. Yıllarca amansız bir savaş verdiği Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'i, Tıkrit yakınlarında bir hendeğin içerisinde yakalayıp, on binlerce Iraklının gözleri önünde idam eden ve uzun zamandır peşinde olduğu El Kaide terör örgütünün eski lideri Usame Bin Ladin'i bir askeri operasyon sonunda öldüren Amerika'nın yanında Türkiye, kendini bölgesinde büyük ve güçlü bir devlet yapacak bir inisiyatif geliştiremedi. Terörü bu ülkede kökünden kazıyacak güçlü bir ordu kurmak şöyle dursun, adları ileriki yıllarda belki Genelkurmay Başkanlığı için geçecek olan generaller; hükümeti devirmeye yönelik silahlı terör örgütü kurdukları suçlamasıyla peşi sıra cezaevlerine konuldu.

Türkiye'nin bu en önemli sorunuyla başa çıkabilmesi ve ondan tümden kurtulabilmesi için, her şeyden önce kendi içinde uzlaşmacı bir dile ihtiyacı var. Yoksa bu kafayla gidilirse, dış müttefiklerinden daha çok nasihat alır ve onlardan da bir hayır görmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR..Sn.Emre Tekin bey, aynen yazınıza her noktasıyla katılıyorum..! Sevgiler ve selamlar :-) BEN ve OLTAMA TAKILANLAR

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 27.08.2012 17:29
Cevap :
Çok teşekkür ederim katılımınız için Necip Bey. Saygılarımla.  27.08.2012 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 371
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 1385
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

1982 yılında İstanbul'da doğdum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Lisans eğitimimi 2005 yılında tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster