Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
2826
 

Gaziantep'te Tarihi Bey Mahallesi

Gaziantep'te Tarihi Bey Mahallesi
 

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi


Gaziantep büyümesine ve gelişmesine rağmen hala eski dokuyu koruyabilen şehirlerden. Şehir merkezinde gezerken bir caddeden ara sokağa sapınca bir anda kendinizi geçmişle ve tarihle içiçe bulabilirsiniz.

Tarihi Bey Mahallesi de sizi alıp geçmişe götüren bir yer. Dar sokakları ve kesme taş duvarlı tarihi evleri ile mutlaka görülmesi gereken bir bölge. Büyükşehir belediyesinin yürütmüş olduğu iyileştirme çalışmaları ile bu mahallede bulunan evler restore edilerek korunmuş.Restorasyon çalışmaları bazı sokaklarda hala devam ediyor.

Evlerin daha doğrusu konakların bir kısmı halen konut olarak kullanılıyorken bir kısmı kafe / restoran olarak işletiliyor. Maalesef çoğu işletmenin pek profesyonel ve nezih olduğu söylenemez. Böyle tarihi mekanlarda gerek mekanın dekorasyonu,gerek hizmet veren personel gerekse yayınlanan müzik çok daha kaliteli olmalı.Bey Mahallesi'nde bazı sokaklar öyle dar ki motorlu araç geçemiyor. Gaziantep tarihi İpekyolu üzerinde yer aldığından sokaklar yüzyıllar önce  yük taşıyan develerin geçebileceği şekilde planlanmış.Ayrıca binalar birbirine yakın olduğu için de yaz sıcaklarında gölgeleri sokakları ve yürüyenleri yakıcı güneşten koruyormuş.

Bu mahallenin bir önemi de sevgili Ata'mızın nüfusa kayıtlı olduğu mahalle olması. Anıtkabir ziyaretinizde müzeyi gezerken Yüce Önder'in hüviyetine dikkat ederseniz ilinin Gaziantep, mahallesinin ise Bey olarak kaydedildiğini görebilirsiniz:)

Bey Mahallesinde yer alan çok eski bir Antep evi işadamı Hasan Süzer tarafından restore edilerek Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağışlanmış.Fotoğrafta da görüldüğü gibi Antep halkının eski yaşantısı  evin içinde ki farklı yaşam alanlarında cansız mankenlerle orjinaline uygun sergileniyor. Müzekart sahibiyseniz ücret ödemeden gezebilirsiniz. Gaziantep yolculuğunda bu müze de mutlaka ziyaret edilmeli...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 11.01.12
 
 

Dünyayı güzellik kurtaracak... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster