Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '14

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
1280
 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi PDR öğrencisi Furkan Ulaş Arslan ile...

Gaziosmanpaşa Üniversitesi PDR öğrencisi Furkan Ulaş Arslan ile...
 

Furkan


TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ VE  KİTAP KÜLTÜR KULUBÜ ÜYESİ  FURKAN ULAŞ ARSLAN “ ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE YER ALMAK SOSYAL İLİŞKİLERİMİN GELİŞMESİNE SEBEP OLDSU”

SORU- Bize kısaca kendinizi  tanıtır mısınız ? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

FURKAN ULAŞ ARSLAN- . İsmim Furkan Ulaş ARSLAN. 23 Haziran 1991 yılında Mardin'de doğdum. Daha doğrusu gözlerimi ilk açtığım yer Diyarbakır. Babamın mesleği dolayısıyla birkaç yer değiştirdik. Aslen Erzurumlu olup uzun yıllardır Tokat'ta yaşamaktayım. Annem Tokatlı ve artık bizde ailece Tokatlı olduk diyebilirim. Tokat Anadolu Lisesi'nden 2009 yılında mezun oldum ve şu an Gaziosmanpaşa Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Açık Öğretim Adalet bölümünde de son sınıf öğrencisiyim.

SORU- Neden PDR Neden Tokat’ta Üniversite tercih ettiniz ? Bu okulu yazmadan önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

FURKAN ULAŞ ARSLAN-  Şöyle bir algı var: ''Kolay iş bulmalıyım.'' Bu algıya kapılmadım diyemem, hatta şu an bile bu konuda revaçta olan bölümümüz o zamanlar bu anlamda çok daha kıymetliydi gerçekten. KPSS'den sıfır puanla atanmak ister bence çoğu öğrenci. Sadece bu algıyla gelenler var mıdır bilmiyorum temennim olmaması tabi ki. İstediğim zaman bulabileceğim iş olduğuna inanıyorum. Dört sene üniversite okumak yerine iş arayarak o zaman diliminde güzel işler bile bulunulabilirdi. Yalnız severek bir işi yapmak denilen bir şey var ki en önemli unsur bence. Kişilerin sorunlarını dinlemek, bunlara ortak çözümler üretmek; yine kişilerin yeteneklerini keşfine yardımcı olup onlara meslek ve kariyer rehberliği sunmak bu bölümün omurgasını oluşturuyor diyebilirim. Sanatçının çamuru işleyerek bir vazo çıkarması bile sanatçıya müthiş haz verecekken; bu alanda ham maddeniz bir insan ve onun duygu ve düşünceleriyse, tek bir vazo çıkmayacak kuşkusuz, tek bir çiçeği barındırmayacak o vazo. Birçok vazonun gelişimine zemin sağlayıp, birçok çiçeğe de barınak olacaktır. Bunun hazzı da kuşkusuz çok daha farklı hissedilecektir. Bu şehri çok isteyerek yazdığımı söyleyemem hakeza son sıralardaydı tercihim. Ancak burası geldi ailemin yanında okuyorum ve çok memnunum. Küçük bir şehir olmasına rağmen üniversitesinin iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle bizim alanda uzun yıllardır eğitim verilmekte olup -birçok şehirde PDR son yıllarda açıldı biliyorsunuz ve başarılara imza atmıştır.

SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz ? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin   bu çabalarınıza bakış açısı nedir?

FURKAN ULAŞ ARSLAN-  Babam Fen ve Teknoloji branş öğretmeni. Annem ev hanımı. Dört kardeşiz. En büyük ve tek erkek benim. Şu an üniversite okuyan yok birisi İzmir'de hazırlanıyor ve Hukuk okumak istiyor, kazanacağına inanıyorum inşallah iyi bir yer olur. Diğeri ise seçtiği bir alanda kendisini geliştirmek için uğraşıyor. Kardeşimin biri henüz birinci sınıfta o da aileye son katılan üyemiz. Yoğun ders çalışmayı gerçekleştirmeyen biriyim diyebilirim. Çok kısa süreli yalnız düzenli çalışmalarla başarılara ulaşmanın daha kolay olacağını düşünüyorum. Kardeşlerimde bu yönümü takdir ederler.

SORU- PDR  Öğrencilerinin çok kitap okuması gerektiğine  inanan biri olarak onların kitap okumadıklarını veya az okuduklarına şahit oluyorum? PDR Öğrencisi çok kitap okusa ne kazanır?

FURKAN  ULAŞ ARSLAN-  Okumak bir kere profesör için de önemli, öğrenciler için de, bir manav tezgahtarı veya yaylada koyunlarını otlatan çoban içinde. Çünkü herkesin öğreneceği bir şeyler olmalı. Tabi okunacak türe göre bu değişiklik gösterecektir ancak bir roman, hikaye de olsa insanlara birikim katacak, kuracağı cümleler gelişecek, kelime haznesi artacak, belki sonrasında daha iyi bir iletişim kuracak bireylerle. Ben şu kesimin okumaya daha çok ihtiyacı var diyerek bir pay yapmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Ancak bir PDR öğrencisi okuyacağı roman, hikaye, deneme, şiirin yanında iletişim, sosyoloji, psikoloji, danışma süreciyle alakalı eserleri diğerlerine nispeten daha çok karıştırmalı diyebilirim. Mesleğin ana aracı iletişim, okumak en azından bunu etkileyecektir belki haznenize katacağı bir kelime danışanınızın duygu yansıtmasını, duygu içeriğini özetleyecek bir kelime olacak. Bir anahtar kelime olacak ve danışmayı daha sağlıklı kılacak.

SORU- siz Gaziosmanpaşa Üniversite kitap ve Kültür Kulübünün de üyesisiniz bu kulüple tanışma hikayenizi anlatır mısınız ?

FURKAN ULAŞ ARSLAN-  Kulüple tanışmam şöyle oldu: 10. Ulusal PDR Kongresi'ne katılmak için başvurdum ve ardından bildiri sunumu için bir grup kurmak gerekiyordu üç kişiyle tanıştım alt devreden kongre ile alakalı toplanıp neler yapacağımız hakkında konuşuyorduk. Bir gün o akşam katılacakları kulüpten bahsettiler benimde ilgimi çekti. O hafta onlar yöneteceklermiş. Katıldım o gün o arkadaşların davetleriyle ve bir şiir okudum ondan sonra düzenli katılmaya gayret ediyorum.

SORU- bu kulüple tanıştıktan sonra  okul ve sosyal hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

FURKAN ULAŞ ARSLAN- . Kulüpte tabi yeni arkadaşlar tanıdık ve sonraki haftalarda da şiir okumamı rica ettiklerinde şiir okumalarına devam ettik Şiirle ilgilenen arkadaşlarla biraz daha yakın muhabbetler oluştu. Kulübün Kapadokya gezisi oldu ona katıldım. Güzel vakitler geçirdik. Kulüpte kıymetli arkadaşlar var gerçekten okul içinde okul dışında ilişkilerimiz devam ediyor. Bu sene Halit ERTUĞRUL kulübün aracılığıyla üniversitemize davet edildi. Onun sunuculuğunu bana verdiler arkadaşlar sağ olsunlar. Yine kulüp aracılığıyla farklı çalışmalardan, panellerden haberdar oldum ve bunlar güzel şeyler kattı.

SORU- bu kulüplerde  yer almak size ilerde iş hayatınızda neler kazandıracak?

FURKAN  ULAŞ ARSLAN-  Herhangi bir kulüpte yer almak gerek üye gerek yönetim sosyal ilişkileri geliştirecektir. Farklı görüşleri dinleme, yorumlama imkanı sağlayacaktır. İletişime bir artı katacaktır. Bu bir PDR öğrencisi için ve ileride bu meslek için oldukça önemli. Çünkü önceden de söylemiştim iletişime dayalı bir alan iletişim bu işin olmazsa olmazı.

SORU- Fakültenizin ve Üniversitenizin gelişimi için neler önereceksiniz ?

FURKAN  ULAŞ ARSLAN- . Aslında önermek yerine yaptığım katkılardan bahsetmek isterdim ne yazık ki bir şeyler yapamadım. Üniversitemiz son yıllarda bir dinamizm bir devinim kazandı ancak gerçek üniversite olgusuna ulaşmak için yol var ve bu yolu en kısa zamanda tamamlamamız şart. Öndeki üniversitelerle aradaki farkı tamamlamak şart yoksa bu yol her zaman devam edecektir. Kültürel etkinliklere yer verilmeli bol bol. Bu yalnız öğrenci kulüpleriyle yapılmalı yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya doğru olup öğrencinin hayalleri dinlenmeli. Bir şiir yarışması olmuştu iki sene önce sonra yapılmadı her sene hatta her dönem olabilir. Şiir örneğini verdim ama bu resim, müzik, edebiyat, kısa film, tiyatro, fotoğraf... Aklınıza ne gelirse. Oluyor bazen görüyorum bunun duyurusu iyi yapılmalı, katılım geniş kitlelere ulaşmalı. Bunun içinde öğrenci kulüpleri ile sürekli iletişim halinde olunmalı. Benim en çok arzu ettiğim olay üniversitemizin bir radyo kanalına sahip olması. Belli saatlerin farklı programlara yer ayrılarak hem öğrencilerin hem hocalarımızın bu radyo kanalını kullanarak eğitim ve kültür faaliyetlerini yapmasını isterim. Eğitim olarak da daha çok uygulama, daha çok uygulama, daha çok uygulama...

SORU- PDR Okuyan   bir öğrenci olarak ilerde  iş hayatınızda ne  iş yapmak istersiniz ?

SURKAN ULAŞ ARSLAN-  İleride bölümümde yüksek lisans yapmak öncelikli hedefim. Sosyal psikoloji alanında özellikle yoğunlaşmayı istiyorum. Nasip olursa ilk olarak bir okulda bu mesleği yapmaya başlayacağım. Orada o okulda tüm öğrencilerimi isimleriyle tanımak, herkesi dinlemiş olmak, onların yapmak istediklerinin gerçekte ne olduğunu anlayıp yeteneklerinin farkına varmalarına yardımcı olmak, aileleri ile hatta irtibat kurmak, okul dışında faaliyetlerde bir arada olmak, düzenli olarak oluşturulan gruplarla 10-12 kişilik grup psikolojik danışması yapmak gerçekleştirmeyi arzuladığım noktalar. Ayrıca okuldaki faaliyet kollarıyla sürekli iletişim halinde olup ortak çalışmalara imza atmak da isterim.

SORU- PDR Bölümü Okumak isteyenlere neler önereceksiniz ?

FURKAN ULAŞ ARSLAN- . Şu durumda ''kesin göreve geçeceğiz'' kalıbından sıyrılarak insan ilişkilerine önem veriyorum, iyi bir iletişimci olabilirim, farklı yaş gruplarının farklı problemlerine çözüm arayabilirim ve tüm bunlardan mutlu olurum diyeceklerin bölümü tercih etmeleri doğru bir karar olacaktır. Çok farklı birimlerde her zaman ihtiyaç olacak bir bölüm yeter ki severek ve arzu ederek yapıp başarılı olabilmek. Ben ders kitaplarına hakim olmalarının teoride çok yardımcı olacağına inanıyorum. Ek kaynakta oldukça önemli. Çünkü kitapların birçoğu yabancı kaynaklı ve çevirilerde sorunlar olabiliyor. Özellikle kültüre uyum noktasında. Bunun için hocalarından okuyabilecekleri yazar ve kitapları yerli isimleri öğrenmeleri bunları da okuyup dinlemelerini öneririm. Film ve kitapta önemli bir PDR öğrencisi için. Farklı durumlarda o konuyla uyumlu bir kitap ve bir film önerebilmeniz size ileride artı katacaktır. Ayrıca PDR kongrelerine katılmaları, buralarda bildirilerini sunmaları da oldukça önemli. Tabi ki tüm bunların dışında okuldaki tüm sosyal faaliyetleri takip etmeleri, kendilerine uygun olanların içerisinde yer almaları herkese katkı sağlasa da, bir PDR öğrencisi için daha önem arz etmektedir.

Çok Teşekkür ederim okul hayatında ilerde iş ve aile hayatında başarılar dilerim 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1097
Toplam yorum
: 345
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1523
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster