Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2121
 

Gazze'de ateşkes sağlandı...

Gazze'de ateşkes sağlandı...
 

Savaş en çok çocukları yaralıyor...


İsrail’in Gazze’ye uyguladığı etnik temizlik saldırıları ateşkes sağlanması ile durdu.

 

Uluslar arası toplumun ikiyüzlülüğünden, ABD’nin açık desteğinden güç alan İsrail, dünyada ‘devlet terörü’nün varabileceği şiddetin fotoğrafını vicdanlarımıza kazıdı.

 

Tarih sayfaları İsrail’in Filistin halkına uyguladığı, katliamlar, uyguladığı etnik temizlik operasyonlarının utancıyla dolu.

 

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ateşkes sağlanması sürecinde aldığı aktif rol ile sadece Mısır’da değil ortadoğuda da lider olarak öne çıktı.

 

Türkiye ‘model ortak’ söylemleri, Gazze’de ağlayan Dışişleri Bakanı ve Kahire Üniversitesi’nde sert söylemlerle adeta dünyaya ayar çeken Başbakanı ile Mısır Cumhurbaşkanı’nın gölgesinde kaldı.

 

Komşuları ile sorunlarını çözememiş, içerde kendi Gazze’sini, çöz(e)meyen görmeyen Ankara’nın, AB’den de giderek ekseninin şaşmasıyla uluslararası toplum tarafından giderek ötekileştirileceğine dair çıkarımların ipucu sayılabilecek süreçte; Obama’nın Mursi’yi özellikle üç kez aradığı, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un da Türkiye’ye uğramadan geçmesini de not etmek gerekiyor.

 

Medyaya yansıyan Beyaz Saray açıklamasına göre, Obama görüşmede Mursi’ye, ‘sürdürülebilir bir ateşkese varılmasına dönük çabaları ve ateşkes teklifi üzerindeki müzakerelerde gösterdiği kişisel liderlikten dolayı’ teşekkür etti. Mursi’nin de Başkan Obama’ya bu konudaki çabalarından dolayı takdirlerini ifade ettiği belirtiliyor.

 

 

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı basın açıklamasında,“Gazze’deki ateşin durmasında, Arap Birliği, Türkiye, Katar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un çabalarını takdir ediyorum” diyor.

 

Geçicide olsa ateşkes ile yeni bir evreye giren sorun henüz bitmedi. Filistin halkının haklı mücadelesinin kabul görmesi, devlet olarak tanınması, uluslararası toplumun Filistin halkının haklı taleplerine artık daha fazla gözlerini kapayamayacağını da gösterdi. İsrail’in uyguladığı abluka ve işgalin sona ermesi gerekiyor.

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster