Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
10679
 

Gazze nere ve tapusu kimin?

Gazze nere ve tapusu kimin?
 

Günlerden beri İsrail’in hava ve kara saldırılarına maruz kalan, Hamas Terör örgütünün kontrolünde olan Gazze neresi? Kime ait? Bu toprak parçası, İsrail tarafından özellikle mi 40 işgal altında tutulduktan sonra sözde Filistin egemenliğine bırakılmış bir toprak parçası?

Bakın Gazze nasıl bir yer? Akdeniz'in güneydoğu kıyısındaki Gazze, 45 kilometre uzunluğunda, 10 kilometre genişliğinde, kuzey ve doğusunda İsrail, güneyindeyse Mısır'ın Sina yarımadasına komşu bir toprak parçası.

Gazze'de 1.4 milyon Filistinli yaşıyor ve bunların yarısından çoğu İsrail'le geçmişte yapılan savaşlarda mülteci durumuna düşmüş aileler. Bu nüfus yapısı ile, Gazze, dünyanın en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip yerlerinden biri.

Gazzelilerin çoğu günde 2 dolardan az bir parayla yaşamak zorunda. Sözde işgali kaldıran İsrail, ablukayı hiç kaldırmadan sürdürüyor. İsrail'in sınırı sık, sık kapatması yüzünden bölgedeki işsizlik yüzde 50'yi aşmış durumda. İş, aş ve özgürlüğün olmadığı bir kara parçasında, dışarıdan gelen yardımlarda, abluka nedeniyle orada yaşayan halka ulaşmıyor. Nedeni? Halkın arasına karışmış Hamas militanları.

Bu koşullar yüzünden fakirlik ve acının giderek daha da arttığı Gazze'de, yoksul görünümlü evlerin dış duvarları İsrail tarafından öldürülmüş militanların resimleriyle kaplı. Bu resimleri oraya yapıştıranlar veya yapanlar, acaba aç, biçare halkı mı düşünüyorlar? Hiç sanmıyorum! Olsa, olsa gelen dış yardımlarla, bedava bir hayat sürmek isteyen militanların İsrail’i kışkırtma hareketleridir.

3000 yıldan fazla süredir yerleşimin olduğu Gazze, antik uygarlıkların kavşak noktasında bulunuyor. Ve bu Gazze, Osmanlı Padişahlarından Sultan Abdülhamit’in miş.

Tarihçi Murat Bardakçı’nın açıklamalarına göre; Gazze Osmanlı'da Hazine-i Hassa'nın üstündeyken Abdülhamit kendi üzerine geçirmiş ve şahsi mülkü olarak tapuya kaydını yaptırmış. 1924 sonrası Abdülhamit'in torunları dava açmışlar. İşin ilginci davayı kazanmışlar ve mahkeme Gazze'nin Sultan Abdülhamit'in torunlarına iadesine karar vermiş. Tabi hemen devreye malum sömürgeci İngilizler girince dava Londra'ya temyize gönderilmiş ve bozulmuş.

Hazreti Muhammed'in dedesinin mezarının bulunduğuna inanılan Gazze aynı zamanda İmam Şafi'nin de doğum yeri.

Gazze, İsrail'in kurulmasıyla sonuçlanan Arap-İsrail savaşında Mısır'ın kontrolüne geçmiş. Şu anda İsrail'in işgalinde bulunan topraklardan ayrılan yüz binlerce Filistinli mültecinin gelmesiyle Gazze'nin nüfusu 1948-49'da üç katına çıkmış.

Mısır yönetimi altındaki Gazze, İsrail'e karşı militan Filistin muhalefetinin yerleştiği bir yer haline gelmiş. Bu nedenle hala İsrail tarafından saldırılara maruz kalıp, abluka altında tutuluyor.

İsrail, 1967 savaşında Batı Şeria, Golan Tepeleri ve Sina yarımadasıyla birlikte Gazze'yi de ele geçirince Yahudi mülteciler Gazze'ye yerleşmeye başlar. Yıl 1970

Filistin Kurtuluş Örgütü gerillaları, (El Fetih) 1967-70 yılları arasında Gazze'de aktif halde faaliyet gösterirler ve bu İsrail'in mülteci kamplarına sık, sık saldırmasına yol açar.

İsrail, militanlara karşı birçok hava saldırısı ve operasyon düzenledi. Bu saldırılarda çok sayıda sivil de canından oldu. İsrail'in evlerini yıkması ve tarlalarını tahrip etmesi yüzünden binlerce Gazzeli evsiz ve geçimlerini sağlayacak kaynaktan yoksun kaldı.

2005 Şubat ayında varılan ateşkes anlaşması bu saldırıları önemli ölçüde azaltsa da Gazze'deki şiddet sona ermedi.

İşte ikiyüzlü batının, Gazze hakkındaki düşüncelerinin arkasında yatan gerçek. İsrail’in kendisini savunma hakkı diye uydurdukları gerekçe!

Olan bizim Abdülhamit’in arazisine olmuş!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2842
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster