Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1014
 

Gazze’nin Göz yaşları

Gazze’nin Göz yaşları
 

Gazze ölenlerine ağlıyor !..


Bu yazıya başlık koymakta çok zorlandım. Yazıyı yazmak belki daha kolaydı ama başlığı atmak çok zor. Yazının başlığı, yazının kalbi gibidir. Her şeyi anlatır. Gazze’deki dram’I, acıyı, hüznü ve gözyaşlarını anlatan nasıl bir başlık kullanmalıyım diye çok düşündüm. Başlığı ne koyarsam koyayım, yazının içeriğine ne yazarsam, yazayım oradaki dramı tam olarak anlatamayacağımı biliyorum.. Biliyorum, bu yazının ne barışa, ne de hainlere ve acımasızlara, acımasızlıklarını durdurmaları için çare olmayacak ama elimden gelen bu kadar maalesef..

Günlerdir İsrail’in kör bombalarının yarattığı felaketi izliyoruz televizyonlardan. Biran acaba, bir aksiyon filmi mi izliyoruz acaba dedim kendi kendime. Ama içinde aksiyon olsa da film değildi. Her şey gerçek ve hayattan dı. Daha doğrusu hayatı alınanların hikayesiydi gösterilen.

İsrail, günlerdir Filistin halkının üzerine yüzlerce bomba yağdırıyor. Filistin’i kaç kez bombaladığını kendisi bile bilmiyordur, hatta bu bombalarla 400’e yakın masum insanı öldürdüğünü, binlerce insanı yaraladığını ve sakat bıraktığını da bilmiyordur. Onların tek bildiği gökyüzünden ölüm yağdırmak..

İsrail bombalarından kaçamayan insanlar, bugün teker teker artık hiç kaçamayacakları mekanlarına mezarlarına konuluyorlar, tabiki yağan bombalardan fırsat bulabilirlerse.. İsrail bunu hep yapıyor, hep yaptı aslında.. Filistin’i her gün göz etmeye ve ölüme terk etti. Aç bıraktı, susuz bıraktı, elektriksiz bıraktı. Bugün bile Gazze’de elektrik yok. Doktorlar, cep telefonlarının yada denk gelirse televizyon kameralarının ışıkları altında amaliyat yapıyorlar.. Hatırlayın, kısa bir zaman önce de ölen Filistin lideri de kamera ışıkları altında tüm dünya’ya bu katliamı durdurun demişti.

Evet, bu bir katliamdır. Aslında sözde değil, kelimenin tam anlamıyla soykırımdır. İsrail, her nekadar “bombalamanın amacı Hamas’tır” hatta “biz Hamas’ı hedef almıştık, siviller için üzgünüz” dese de bu üzüntü timsah gözyaşları gibi kalır. Yalan olduğunu tüm dünya bilmiyor mu? Hayır bilmiyor… Bilse, bir haftadır adam gibi bir açıklama, bir ihtar, bir yorum falan gelirdi. Gele gele ne geldi? Yalnızca bir hiç. Peki neden? Bu da sorulur mu ? Amerika korkusundan tabiki !..

İsrail genç bir ülke.. Doğum tarihi 1946. Ve o yıldan bu yana topraklarını 1/1000 belki 10000 kat büyüttüler. Peki nasıl? Filistinlileri kitle imha silahlarıyla vurarak, zorunlu göçe zorlayarak, toprakları gasp ederek. Peki neden Hamas’ı bahane ediyor? Buna tek dur diyebilen o da ondan. Ve İsrail’in ölçüsüz güç kullanmasına rağmen, Hamas’ın elinde son teknoloji silahlar olmamasına rağmen, Hamas İsrail’e illallah dedirten bir grup. İsrail’e göre de terörist bir grup.. Bir de El-fetih var tabiki. Bunlar birbirlerinin altlarını oysalar da, asıl olan kendi halklarına oluyor. O da ayrı bir tartışma konusu..

Fakat, burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus var bence.. Bugün hem nüfus, hem de sınırları itibari ile Türkiye’ye göre çok küçük bir ülke olan İsrail, özellikle silah ve savaş teknolojisinde dünya da başı çeken ülkelerden biri ve en büyük müşterisi de Türkiye. Türkiye bile buna tam olarak DUR diyememesinin tek nedeni İsrail’e göbekten bağlı olmamız (bir çok silahımız ve askeri teçhizatımızın (Heronlar gibi, Jetlerimizin ve bazı tanklarımızın silah ve elektronik modernizasyonu gibi..) onlar tarafından tedarik edilmesi ve arkasında Amerikan gücü olması.. Ama her şey bir yana asıl dikkat edilmesi gerekenin ise İsrail’in silahları ve savaş oyunları. Ben İsrail’in bu kadar kısa zamanda bu kadar gelişmiş silahları Filistinliler üzerinde denediğini düşünüyordum hep. Buna çok sağlam bir dayanağım da yok ama bir Filistinli doktor bakın ne söylüyor : “ bombardıman sonrası hemen hastaneye gittim. Cesetler üst üste yığılmış vaziyetteydi. Bazılarının başı kopmuş; kiminin bacak ve kolları eksikti. Ama beni ve diğer doktorları en fazla şaşırtan, vücudunda hiç yara-bere bulunmamasına rağmen, inanılmaz şekilde beyin zedelenmesine uğramışların durumu oldu. Bu nasıl oldu bilmiyoruz. Bombalanan yerlerden 50 dolayında kişi böyle geldi ve durumları ümitsizdi. Bugün, en geç yarın ölürler diye bekliyoruz.”

Acaba Filistin bir tür kimyasal bomba mı kullanmıştı? Bunun yanıtını hiç öğrenemeyeceğiz. Çünkü İsrail ABD koruması altında bir ülke. Bu yüzden bu kadar fütursuzca saldırıyor ve kimseye hesap vermiyor. Amacı aslında ne Hamas ne de El Kaide’dir. Amaç Filistin halkını ortadan kaldırmaktır. Bu artık çok açıktır. Bir başka konu da Türkiye kendi sınırlarını ve halkını tehdit eden Pkk’ya karşı üç beş tane bomba atarken tüm Avrupa, AB ve ABD ayağa kalkıyor, her türlü tehditlerini savurabiliyorlarken, İsrail için tık yok !..

Buna resmen iki yüzlülük derler. Bu ikiyüzlü dünya’nın da çivisi çıktı galiba…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaziniz tarihi gerceklere degil tamamen dayanaksiz uydurma ve soylentilere dayaniyor. Israil 10000 kati falan buyumedi, ilk kuruldugu tarihten sinirlarina sadece Bati Seria ve Golan tepelerini ekledi (Gazzeden cekildigini unutmayin). Ikisi de araplarin baslatip yenildigi savaslar sonucu oldu. Kitle imha silahlarini asla kullanmadi, baslangicta filistinlilerden topraklari parayla aldi, guclenince bazi bolgeleri zorla aldi. Hamas Iran usagi terorist bir orgut, ateskesi tek tarafli bozarken de, Israile ANCAK SIVILLERI BILE BILE hedefleyen roketleri firlatirken de gelecek cevabi biliyordu. Peki niye yapti? Cunku emir patronu Iran'dan geldi, ve hala yuzlerce filistinlinin olumune ragmen barisa hayir diyor. Israil Hamas usulu davransaydi bir kac gun icinde Filistin diye bi yer kalmazdi, Israili durduran ne Hamas ne Iran ne de hayali islam alemidir, sadece kendisidir.

Ali Veli 
 04.01.2009 7:27
Cevap :
Şimdi tam olarak ne diyorsunuz. İsrail bu yaptıklarında haklıdır ve bunu yapmak hakkımıdır diyorsunuz. Yoksa, benim "İsrail kurulduğu günden bugüne 1000 katı büyüdü" tezimi çürütmeye mi çalışıyorsunuz ? Diyorsunuz ki İsrail o toprakları parayla aldı. Peki !.. Ne kadarını parayla aldı, nekadarına el koydu ? Cevap bekliyorum...  04.01.2009 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2514
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster