Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
634
 

GDO'lu ürünler Wikileaks Belgelerinde de karşımızıa çıktı,

GDO'lu ürünler Wikileaks Belgelerinde de karşımızıa çıktı,
 

Çok değil iki yıl öncesine kadar, gündemde olan ve çok tartışılan GDO'lu ürünler ( genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), Wikileaks belgelerinde ortaya çıktı.

07Kasım 2009 yazmış olduğum ''GDO'lu ürünlerin fayda ve zararları'' hakkında blogumda geniş yer vermişltim. http://blog.milliyet.com.tr/gundem--gdo-lu-urunler-fayda-veya-zararlari--Blog/?BlogNo=212414  

O yazıyı, kısa bir pragrafla hatırlatmak isterim.'' Bu GDO nedir? 26 Ekim 2009 tarihinde yürülüğe giren ve kamuoyunda tartışmalara neden olan'' Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve ürünlerinin, İthalatı, işlenmesi, ihracatı, kontrol ve denetimine dair''  yönetmelik büyük tepki almıştı. Bunun nedeni olarak ileri sürülen insan ve hayvan sağlığı, bitki örtüsü ve ekolojik dengelerin bozulması gösterildi. Yani, biyoteknolojik yöntemlerle kendi türü dışıdaki bir türden, GEN aktarılarak belirli özellikleri değiştirilen bitki, hayvan yada mikroorganizzmalara '' Transgenik''veya '' Genetiği değiştirilmiş Organizma '' denilmektedir. Kısaca GDO olarak adlandırılır. Verilen örneklerin başında akreplere ait gen, domatese, patates geni kavuna, bakteri veya virüse ait gen de bitkilere verilebilmektedir''.    

İşte bu GDO'lu ürünlerin satılması için yapılan propagandalar Wikileaks belgelerinde ortaya çıktı. ABD'nin Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülkeye GDO'lu ürün ihracatının zarar görmemesi için yürüttüğü politika ve lobi faaliyetleri haber sitesi Blanet yayınladı.  Belgeleri inceliyerek, ABD'nin Türkiye ve diğer ülkelerde yürüttüğü ''GDO sağlığa zararlı değildir'', politikasını gözler önüne serdi.

2005 Yılı Şubat ayında ABD büyükelçiisi Edelman'ın Ankara'da kaleme aldığı belgede'' Türklerin bilimsellikten uzak olduğu'', diğer bir belgede ise ''GDO hakkında, Türklerin şehir efsanelerine inandıklarını vurguluyor''.   

AB'de, Japonya'da Yeni Zelenda ,G.Kore gibi birçok ülkede yasaklanan GDO'lu ürünler ülkemizde mıısır, soya, pamuk başta olmak üzere 800 çeşit besinde karşımıza çıkıyor. Ve bunların tohumları doğaya bulaşıyor, bitki örtüsünü, florayı bozuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1494
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster