Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

27 Ekim '08

 
Kategori
Hamilelik Sonrası
Okunma Sayısı
1834
 

Gebeliğe İlişkin Rizikolar !

Gebeliğe İlişkin Rizikolar !
 


Bir anne adayının geçirmiş olduğu bazı hastalıklar ya da doğuştan bozukluklar, hamilelik sırasında birtakım rizikolara sebep olabilir!..


Tıbben sakıncalar içeren bir başka durum da yaşlılıktır. İlerleyen yaşla beraber insan vücudundaki dokuların esnekliği oldukça azalır. Bu, dölyolu için de geçerlidir... Bu bölgelerdeki yırtıklar daha ziyâde 35 yaş ve üzerindeki kadınlarda ortaya çıkmaktadır...


Lâkin bu rizikonun, yaşa olduğu kadar vücudun genel hamlığına ya da esnekliğine bağlı olduğu da unutulmamalıdır. Spor yapmakta olan 35 yaşındaki bir kadının organlarının, sporla alâkası bulunmayan 22 yaşındaki bir kadının vücudundan daha az esnek olması için bir sebep yoktur; yâni birinin gebeliği diğerininkinden daha az ya da çok rizikolu değildir. Hâttâ psikolojik açıdan yaşça ileride olan kadının doğuma ve bir çocuk sahibi olmaya daha hazırlıklı olduğu öne sürülmektedir.


Yumurtalıkların yetersiz çalışıyor olması, genellikle gebeliğin 13'üncü haftasından evvel bir düşüğe yol açabilir. Çünkü bu aşamadan sonra gerekli hormonların üretilmesi işlemini, plasentanın üstlenmeyi sürdürmesi mümkün olmamaktadır.


Kalp rahatsızlıkları, gebelikte aşırı kilo alma, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve karaciğer bozuklukları doğum açısından belirli tehlikeler yaratırlar. Şeker hastalarına özgü bir gebelik hastalığı, damarların fazla daralmasından ötürü ceninin besinsiz kalması, yâni plasenta yetersizliğidir.


Kansızlık problemi de ceninin kötü beslenmesine, yeterli oksijen alamamasına sebep olabilir. Akciğer hastalarında bebeğe yeterince oksijen sağlayamama tehlikesi bulunur. Frengi ve toksoplasmos gibi bazı mikrobik hastalıklarda ise erken doğum ve ceninde sakatlıklar oluşması tehlikesi vardır.


Ayrıca hamilelik sırasında görülebilecek çeşitli kanamalar ve karnın alt kısmındaki ağrılar, dış gebelik, ceninin anormal oluşumu, kör barsak iltihaplanması ya da dölyatağı yetersizliği gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek durumlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle gebelik sırasında düzenli olarak doktora görünmek, hem anne, hem de bebek açısından hayli önemlidir.Not: Bu blog da diğer tüm sağlık bloglarım gibi sadece bilgilendirme amaçlıdır!.. Sağlıklı bir yaşam dileğim ve saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3255
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster