Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '12

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
19330
 

Gebelik ve tetanoz bağışıklığı

Gebelik, her kadının ömründeki en özel süreçlerden birisidir. Belki aşkın, belki mutluluğun, belki huzurun, belki güvenin, muhtemelen bir çok duygu ve düşüncenin sonunda gelişen bir karar ve/veya bir istek çocuk sahibi olmak. Tüm insanların temennisi gebelik sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır.

Güzel duyguları barındıran gebelik süreci ancak bir çok zorluk da içermektedir. Annenin ve bebeğin bedenen sağlığı açısından önemli risklerden birisi de tetanoz enfeksiyonudur.

Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani adı verilen bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Tetanoz mikrobu toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonucunda bulaşır. Ameliyat yaraları, damardan ilaç kullanımı, sıyrıklar, açık yaralar, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları, piercing gibi durumlar bakterinin vücutta enfeksiyon oluşturmasına neden olur.

Bakteri oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer. Tüm vucutta kas felçlerine ve kasılmalara yol açarak ölümcül sonuçlara neden olur.

Çene, boyun, omuz, sırt, kol, bacak, karın gibi bölgelerde kasılmalar oluşur. Kasılmalara bağlı çene kilitlenmesi, yutma güçlüğü oluşur. Ateş, terleme, kan basıncı artışı, kalp hızında artış gibi sistemik belirtiler de görülebilir.

Yeni doğan bebekte ise emme güçlüğü en sık görülen belirtidir. Enfeksiyon gelişen bebekler doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakır. Kasılmalar nedeniyle vücutları katılaşır.

Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı ciddi anlamda yüksektir. Yeni doğan bebeklerde yenidoğan tetanozu nedeniyle ölüm ne yazık ki çok fazla meydana gelmektedir.

Yenidoğan tetanozunun görülmesine aşı olmamış anneler; ideal olmayan şartlarda gerçekleşen doğumlar, yeni doğan bebeklerin göbek kordonunun steril olmayan aletlerle kesilmesi, gebelik sürecinde gerçekleşen yaralanmalar gibi durumlar sebep olmaktadır.

C. Tetani enfeksiyonunun tetanoz aşısı ile bağışıklama sağlanarak önlenebilir olması anne ve bebek sağlığı açısından hayati bir anlam taşımaktadır.

Anne adayı olan bütün kadınlar, tetanoz bağışıklınız hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz?

Tetanoz aşısı inaktive yani ölü toksindir. Bu özelliği sebebiyle gebelikte güvenle yapılmaktadır. Gebelik esnasında yapılan aşının antikorları bebeğe de geçer. Bebeği büyük oranda ölüme sebebiyet veren yenidoğan tetanozu hastalığından korur.

Tetanoz aşısı daha önce hiç aşılanmamış veya son aşının üzerinden 10 yıl geçmiş kişilere yapılır.

Tetanoz aşısı kas içine yapılır. Aşı yapılan bölgede ağrı, ateş, kızarıklık, şişlik, lenf bezi büyümesi gibi lokalize reaksiyonlar sıklıkla gelişir ancak genellikle herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelmektedir. Bu yan etkilere 4. ve 5. doz aşılardan sonra daha çok rastlanmaktadır.

Anne adayına hamileliğinin 20. haftasından itibaren 2 doz tetanoz aşısı yapılır. İlk aşılama gebeliğin 20. haftasından sonra, anne çocuk hareketlerini hissetmeye başladıktan sonra önerilir. İkinci doz ise birinci dozdan bir ay sonra yapılır.

Tetanoz bağışıklaması için önerilen şema; 1. doz aşıdan 1 ay sonra 2. doz aşının yapılması, 2. doz aşıdan 6 ay sonra 3. doz aşının yapılması ve 1er yıl aralarla 4. ve 5. doz aşıların yapılmasıdır.

Gebelikte yaptırabileceğiniz birinci ve ikinci doz tetanoz aşısı sizi 1 ile 3 yıl arasında bir süre korumaktadır.Tetanoza karşı bağışık hale gelmek için en az 3 doz aşının uygulanması gerekir.Üçüncü dozu yaptırdığınızda 5 yıl, dördüncü dozu yaptırdığınızda 10 yıl korumaktadır. Beş dozu da yaptırarak tam bağışıklık kazanmanız durumunda ise doğurganlık çağı boyunca korunma sağlamış olmaktasınız.

15-49 yaş arasındaki bütün kadınların 5 doz tamamlayacak şekilde tetanoz aşısı olması önerilir. Gebelik öncesi tam bağışıklama sağlanması C. Tetani enfeksiyonuna karşı daha etkin bir koruma sağlayacaktır.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı bütün Aile Sağlığı Merkezlerinde tetanoz bağışıklaması ücretsiz olarak yapılmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencenizin veya sağlık sigortanızın olması gerekmemektedir.

Gebelik sürecindeki bütün anne adayları ve 15-49 yaş arası bütün kadınlar lütfen aile hekimlerinize başvurarak tetanoz aşınızı kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için yaptırınız.

Size önerilen aşı takvimine uyarak, verilecek olan aşı kartını saklayınız. 5 doz aşının yapılması 3 yıl gibi bir süreç istemektedir. Bu nedenle aşı kartınızı saklamanız çeşitli sebeplerle aşınızın aksaması durumunda sağlıklı bir şekilde devam edilmesini sağlayacaktır.

Tetanoz aşısıyla önlenebilir bir enfeksiyon olan C. Tetani enfeksiyonu ile sizin veya bebeğinizin ölümüne neden olabilecek bir hastalıktan korunun.

Sağlıklı nesiller ile sağlıklı bir geleceğe ulaşmak için lütfen sağlıklı bir gebelik sürecinin önlemlerinden olan tetanoz aşınızı yaptırınız!. Size en yakın Aile Sağlığı merkezine veya kayıtlı olduğunuz Aile Hekiminize başvurarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 9720
Kayıt tarihi
: 25.04.12
 
 

Merhaba, ben derinmavi!.  Hayat ve sanat iç dünyama dokunan öğeler. Tıp alanındaki bilgi, düşünce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster