Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
25234
 

Gebelikte 20. hafta

Gebelikte 20. hafta
 

Gebelikte 20. hafta


Bu hafta bebeğiniz tam tamına 5. ayını bitirmiş oluyor. Uzmanlar gebelik sürecini hesaplarken ay olarak hesaplayınca doğum tarihinde yanılmalar oluyordu. Sıfır hata ve doğum haftasını tam tespit için hamilelik dönemini hafta hafta hesaplayarak hamile anne adayının ne zaman doğum yapacağını tahmin edebiliyorlar. 20 haftalık gebelikte bebeğin poposu ve başı orantılıdır. Bebek artık tam bir bebek görünümündedir. Henüz akciğerleri tam gelişmediğinden ani bir doğum halinde yaşama imkanı pek yoktur.

20 haftalık gebelikte beyin ve zeka olarak bebeğiniz 5 yaşına kadar beyni ve gelişimi tamamlanmıştır ve adeta kodlanmış gibidir. Bu hafta itibari ile bebeğiniz sesleri daha da iyi algılamaya başlamıştır. Bu hafta bebeğiniz ani çığlıklara, bağırışlara tepki verir, aniden sıçrar ve korkar. Yumuşak bir seslenmeyi dahi anlar ve şımarır.

20 haftalık gebelikte bebeğin tırnakları uzar ve adeta rahatsız eder. Bebeğin saçları ve kaşları da bir hayli uzamıştır.

Bu hafta annenin hamilelik döneminin tam yarısıdır. Bu hafta bebeğin gözleri kapalıdır. Fakat bebek yinede gözlerini açıp kapamaya çalışır. Bebeğiniz göz kapaklarını çalıştırmaya çabalar. İlerleyen haftalarda bebeğiniz gözlerini açıp kapayabilecektir.

20 haftalık gebelikte bebek erkek ise testisleri karın içerisinden testis torbalarına dolmaya başlar. Erkek sperm hücresi çok hassas oldukları için vücut sıcaklığına dayanamaz ölürler. Bu nedenle yaratıcı sperm hücresini dışarıda bir torba içerisine alarak yaratmıştır. Kız bebeklerde bu haftadan itibaren tam tamına 6 milyon yumurta hücresi bulunur. Bebek ilerleyen yıllarda ki tüm yumurta hücrelerini taşır. Bu durum doğunca ve ilerleyen yıllarda artmaz bilakis yıllar geçtikçe daha da azalır. Bu haftadan itibaren bebeğin sindirim sistemi tam olarak çalışmaya başlar. Mide artık sindirim yapabilecek seviyeye gelmiştir.

Gebelikte 20. haftada ana karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?       

görüntü 1


 

  

 görüntü 2


  

 görüntü 3
 

 

20 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 20. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?  

20 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 300 – 400 gram arasında değişir. Boyu ise 25 – 26 cm’ dir.

Gebelikte 20. hafta da anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayının midesinde bebeğin çıkan saçları ve kılları yüzünden hafif ekşimeler oluşur. Bu durum ilerleyen haftalarda daha da artar. Hassasiyet ölçüsü kişiye göre değişir.

 

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

http://www.cemficicioglu.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 231
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3847
Kayıt tarihi
: 09.11.12
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster