Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
428
 

Gebelikte en çok merak edilen sorular ve cevapları

Gebelikte en çok merak edilen sorular ve cevapları
 

Gebelikte merak edilenler


GEBELİK BELİRTİLERİ

Kadınlar gebelik belirtisi olarak en çok göz önünde tuttuğu adet döneminin gecikmesidir. Fakat her adet gecikmesi gebe olduğunuz anlamına gelmiyor. Hayatınızdaki değişiklikler hastalıklar uyguladığınız diyet psikolojik haliniz yaşadığınız stresler ve bulunun gibi birçok neden adet döneminizin gecikmesine sebep olur.

Bir kadının çocuk sahibi olması için en uygun yaş 20 ile 35 yaşları en uygun yaşlardır. 20 yaşlarında kadının vücut olarak gelişimini tamamlamıştır sağlıklı bir bebeğin gelişimini sağlayacak hale gelmiştir. Hangi yaşta olursanız olun gebe kalmayı düşündüğünüzde mutlaka uzman bir kadın doğumcuya gidiniz.

GEBELİK NASIL OLUŞUR?

Erkekten çıkan spermin kadının yumurtalıklarındaki hücreler tarafından döllenmeye başlaması ile başlar. Sekiz haftaya kadar bu duruma embriyonik dönem adı verilir. Sekiz haftadan doğum zamanına olan kısma da fetal dönem adı verilir.

GEBELİK SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

Gebelik süresi hesaplanırken gebe kalınma riski bulunan cinsel ilişkinin olduğu gün ele alınır. Bir de son adet gördüğünüz kanamanın ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak ele alınır. Gebelik süresi hesaplarken ay dilimi kullanılmaz. Kadınlarda gebelik süresi 280 gün olarak hesaplanır. Bu 40 haftayı oluşturmaktadır. Gebelik süresi hafta olarak hesaplanır, gebelik süresi de başlangıcı da âdetinizin ilk günü ile hesaplanır. Takibe gittiğiniz doktorunuza gebeliğinizi hafta olarak aktarırsanız takibiniz açısından iyi olacaktır. İlk başta söylediğimiz gibi gebelikte ay takibi yapılmamaktadır.

GEBELİKTE DOĞUM TARİHİ NASIL HESAPLANIR?

Gebelikte doğum tarihinin hesaplamak için en kolay yöntem son olduğunuz adet tarihine yedi gün ekleyip üç ay çıkarmaktır.

Fakat gebeliklerde doğum tarihinin hesaplaması sonucunda beklenen tarih bazen yanılta bilir. 37 ile 42 hafta aralığında yapılan doğumlar normal olarak kabul edilir.37 haftadan daha önce olan bebekler preterm olarak kabul edilir. 42 haftadan sonrasında doğan bebekler posttem bebek olarak kabul edilir.

GEBELİKTE HANGİ RUHSAL DEĞİŞİKLİKLER GÖRÜLÜR?

Gebeliğin ilk aylarında psikolojik bazı değişiklikler söz konusu ola bilir. Anne adayının çok mutlu olduğu anda birden ağlama krizine girebilir. Bazı anlarda çok sinirli iken bazen çok sakin olurlar. Anne adayının vücudu bebeğe uyum sağladıkça ortadaki sorunlarda azalacaktır. Bu durum doğum zamanı yaklaştıkça yeniden ortaya çıka bilir bu endişe edilecek bir durum değildir. Bu duygular tüm anne adaylarında meydana gelmektedir.

GEBELİKTE HANGİ SIKLIKLA DOKTORA GİTMELİYİM?

Anne adayını rahatsız edecek bir sorun yoksa 32 haftaya kadar her ay gidilmelidir, 32-36 haftadan sonra on beş gün arayla ve daha sonrasında doktorunuzun uygun gördüğü zaman diliminde doktorunuza gitmelisiniz.
Unutmayın sizin sağlığınızın iyi olması bebeğin sağlığının iyi olması anlamına gelmez.

 

Prof. Dr. Bülent Tıraş

http://www.tupbebekailesi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1201
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster