Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
422
 

Geç kalınmış ateşkes ve BM

Geç kalınmış ateşkes ve BM
 

ntvmsnbc.com


Yaklaşık 1200 kişinin, belki de ne uğruna olduğunu bile bilmeden dünyasını değiştirdiği İsrail’in tek kale oynayıp, Filistin adına da Hamas’ın direniş gösterdiği savaş sona erdi.

Tarihe adı ne olarak geçer ya da tarih kimleri nasıl yazar bilemeyiz ama dün gece İsrail’in bugün de Hamas’ın açıkladığı ateşkesle sona eren savaş akıllarda bir sürü ünlem işaretiyle birlikte kaybolup gidecek.

Şüphesiz en çok sivil/çocuk ölümleri bir de BM ve ABD’nin geç ve zayıf kalınmış müdahaleleri ile anılacaktır 2009’un kanlı açılışı. Zira öncelikle başkanlık koltuğu değişimi arifesindeki ABD ve Ban Ki-mun Genel Sekreterliğinde, ağır işleyen karar mekanizmasıyla BM ateşkesin gecikmesinde başrol oynadılar. Öyle ki, BM üyeleri arasında yapılan oylamada da 14 üyenin kabul oyuna, ABD çekimser kalarak katılmamıştı.

Hatırlanacağı gibi; BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı, dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in başkanlık ettiği konsey toplantısında yapılan oylamada, karar tasarısı kabul edilmişti.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 üyeli konsey üyelerinin 14'ü Gazze'de ''acil, kalıcı ve taraflar tarafından tamamıyla uyulacak veİsrail birliklerinin Gazze'den tamamıyla çıkmalarının yolunu açacak ateşkes'' çağrısında bulunan karar tasarısına ''evet'' oyu vermişlerdi.

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice temsil ettiği ABD ise oylamada çekimser oy kullanmıştı.

Sonuç olarak, 15 üyesinden 14'ünün kabul, 1'inin çekimser oy vermesine rağmen müdahale süreci neden bu kadar uzun sürmüştür. Ortadoğu'da bir ülke BM'nin bu kati kararına rağmen başkaldırıp savaşa devam edebiliyor. Bu durum, BM'nin dünya üzerinde etkinliği açısından bir soru işareti değil midir? BM İsrail'e söz geçirememiş midir? Yoksa BM, yalnız 5 daimi üyesinin menfaatleri için çalışan bir kurum mudur?

Ortadoğu’nun ortasında, dünyanın gözü önünde cereyan eden yüzlerce sivilin vefatıyla neticelenen savaşta kayıp sayısı bu vurdumduymazlık ve geç kalınmışlık sebebi ile yükselmiştir.

Gelinen noktada, an itibariyle savaşın son bulması pek tabii ki önce tarafları arasında, sonra da tüm dünyada memnuniyet uyandırmış olup, temennimiz Ortadoğu’daki bu çalkantılı dönemin bir an önce durulması ve dengelerin kurulmasıdır. Zaman içerisinde ülkemizin de destekleyeceği Büyük Ortadoğu Barışı’nın inşa edileceği, siyasi, ekonomik, kültürel anlamda paylaşımların olacağı bir coğrafya en büyük hedef olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki; komşu komşunun külüne muhtaç olmaya devam edecektir.

Şu an için en acil durum ise savaştan çıkmış bir Gazze ve bir Filistin’İn mutlak surette insani yardıma ihtiyaç duymasıdır. Özellikle zengin (!) Arap dünyasının ve tüm dünyanın bu bölgeye destek vereceğinden şüphemiz bulunmamaktadır.

Savaşsız bir dünya temennisiyle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 290
Toplam yorum
: 136
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2567
Kayıt tarihi
: 15.06.06
 
 

Kimya Yüksek Mühendisi. Sporsever ve edebiyat aşığı. Periyodik tablo, T cetvel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster