Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
560
 

Gece eksi 10 derecede, bez çadırda sabahı beklemek...

Gece eksi 10 derecede, bez çadırda sabahı beklemek...
 

Elektrik yok, su yok. Gecenin ayazıyla birleşen ölümcül sessizlik yürekleri burkuyor. İnsanlar çaresiz ve umutsuz. Bekledikleri yardım eli uzanmıyor. Üstü karla kaplı bez çadırlarda yaşam savaşı veriliyor. İnce battaniyelere sarılarak sabahı beklemek işkencelerin en kötüsü. ''Böyle yaşayacağıma keşke göçüğün altında kalsaydım,'' diyor Hanife Kadın.

Hanife Kadın yerden göğe kadar haklı. Ona göre devlet güçlüydü. Tüm dünyada sözümüz geçer olmuştu. Devlet ve Hükümet Başkanlarımız dünyanın sayılı liderleri arasında gösteriliyordu. Ekonomimiz giderek büyüyordu. Kişi başına düşen milli gelirimiz artmıştı. Çin gibi, Hindistan gibi gelişme gösteren ülkeler arasında yer alıyorduk. Üstelik Libya gibi ülkelere bavul dolusu dolarlar gönderebiliyorduk.

Gece eksi 10 derece. Hanife Kadın, bebesini ince battaniyeye iyice sarmalarken kendi açıkta kalmıştı. ''Olsun, ben dayanırım, yeter ki Nazo'm üşümesin,'' derken gözlerinden iki damla yaş süzüldü. Gecenin ayazında buz gibi göz yaşları yanağından süzülürken güneşin doğacak sıcaklığını hayal etmeye başladı.

Hanife Ana ertesi gün de hüzünlü ve çaresiz. Su yok, elektrik yok, aş yok. Hükümet depremzedeye karşı Fransız!

Peki bu insanlara yardım eli uzatmak o kadar zor mu? Sadece çadır kurarak çözüm üretmek yeter mi? Vatandaşın barınma dışında ısınmaya, elektriğe, suya, aşa, ilaca gereksinimi var. Bunları sağlamak ''Büyük Devlet'' için sorun olmamalı.

Oysa şu an boş durumda bekleyen, devlete ait birçok sosyal tesis var. Tatil beldelerinde dinlenme tesisleri var. Orduya ait tatil tesisleri var. Hepsi de son derece konforlu. Şu an tümü boş durumda. Bez çadırlarda eksi 10 derecede yaşam savaşı veren insanlar yapılacak bir organizasyonla buralara nakledilmeliydi. Bunu organize etmek çok mu zor. Filistin'den, Libya'dan yaralıları uçaklarla, gemilerle getiren ve tedavi ederek gönderen ''Büyük Devlet''imiz için bu işler çocuk oyuncağı.

Acaba bu tür işlerin organize edilmesi için birilerinden talimat mı bekleniyor?

Yok artık, demeyin. AKP hükümetinin düştüğü aciz durumu görünce insanın aklına bunlar geliyor. Bence, Van'da meydana gelen deprem sonrası AKP, göçüğün altında kalmıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah yaşatmasın, yaşayınca ne olduğunu anlıyorsun.Gitmek,bakmakla olmuyor bu işler; bunlar işin görüntüsü.Ya diğer görüntüler,televizyondan izlediklerimiz,yanan çocuklar,hastalıktan ölenler...Sobalar yetersiz, o kadar prefabrik şirketleri var,Somaliye bakacağına önce kendi memleketine bakacaksın.ÖNCE CAN SONRA CİHAN.Kurban bayramından önce yok Somali,yok Afganistan vb. kurban yardım kampanyaları vardı sokaklarda, senin memleketinde aç varken nasıl görmezsin ki bunu.En gelişmiş silahları kullanıyorlar ama açlık sefalet içindeler,kendi başları ilgilenmiyor,rahatsız olmuyor bizimkiler koşa koşa kim varsa dışarıda oraya...

SAHAFÇA 
 23.11.2011 15:39
 

Böyle gerekli gereksiz eleştirmek işin en kolay tarafı. Binlerce ev kullanlamaz hale gelmiş. Bu kış aylarında onbinlerce kişi evsiz sokakta kalmış. Önemli olan çözüm. Nitekim olabildiğince çözüm gayretleri gösteriliyor. Biraz hakkaniyetli ve insaflı olmak lazım

SÜLEYMAN SIRRI 
 17.11.2011 21:36
 

Yazının gerçeklerle ilgisi yok. Politik önyargıyla yazıldığı çok açık. Devlet afetin ardından kısa sürede ciddi bir performans göstermiştir. Gerçekten merak edenler rakamsal detaylara ulaşabilir. Aralık ayı ortasına kadar da çadırda kimse kalmayacağını taahhüt etmiştir. Kamu tesisleri ise ihtiyaç sahiplerine çoktan açıldı bile. Afetten doğrudan ya da dolaylı etkilenenlerin sayısı yüzbinlerle ifade edilmektedir. Bunun içerisinde şu veya bu sebepten yardım ulaşmaması ya da eksik ulaşması sebebiyle durumu görece kötü olan 3-5-10-100 kişiyi örnek gösterip hükümetin çuvalladığını iddia etmenin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur.

Buz Adam 
 16.11.2011 13:27
Cevap :
Lacivert takım elbiseler içinde afet bölgesinde boy gösterenlerle aynı düşüncede olmanız gerçekleri örtbas etmez. Unutmayınız ki zatürreden ölen bir çocuğun bulunduğu bölgeden söz ediyoruz. Politik yorumunuz için teşekkürler.  16.11.2011 16:39
 

Evet aynen dediğiniz gibi, yurdumuzun üzerine uzunca bir süredir kabus çoktü sanki. Sevgi ve selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 15.11.2011 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 233
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 952
Kayıt tarihi
: 07.01.10
 
 

İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunuyum. Kısa denilebilecek bir sür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster