Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

07 Aralık '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
7831
 

Gece Hayvanları

Gece Hayvanları
 

Güzelim yaz gecelerinde, gökyüzüne dalıp gitmiş, yıldızları, takımyıldızları seyrederken zaman zaman, havada bir takım küçük gölgelerin sessizce ve hızla uçuştuklarını görerek kendimize geliriz. Bu gölgeler kırlangıç olamaz, çünkü kırlangıçlar hemen hemen güneşin batmasıyla beraber uykuya dalarlar. Bunlar geyikböceği ya da gece- tavuskelebeği de değil, zira bu böcekler böyle hızlı uçamazlar. Kanat çırpmalarından kesinlikle anlaşılıyor ki, bunlar birer gece kuşu.

Onlardan birini hızla uçarken avlayabilirdik. Fakat, hayvancağızı böyle merhametsizce ele geçirmeksizin de, çekeceğimiz bir fotoğraftan tanıyabiliriz. Bu acayip kuşun göğsünde, küçücük, serçe parmağı kadar bir yavru asılmış, annesinin memesini emiyor... Hayret! Gökte bir memeli, ha? Anlaşılan, tabiat bizi şaşırtmaktan bir türlü vazgeçmeyecek... Ama, uçan balıklar bulunduğuna göre, uçan memeliler neden olmasın? Bizim şimdi ilgilendiğimiz, bir yarasa. Bütün memeliler gibi o da dört ayaklıdır. Arka ayaklarında çengel tırnakları vardır. Kışı, bu tırnaklarıyla bir tahıl ambarının kirişine veya bir mağaranın tavanına baş aşağı asılarak geçirir. Ön ayak parmakları uzundur. Ön parmakları ve ön bacakları arasında gerili bulunan ve vücudunun yanları boyunca uzanan ince bir deri, kanat görevini yapar. Dişleri gelişmiştir... Buna karşılık gözleri ufaktır. Karanlıkta uçarken, engelleri gözleriyle değil, bir çeşit radar sistemiyle fark ederler. Bu sistem sayesinde, çevresine, kulağımızın duyamayacağı kadar hızlı titreşimler gönderir. Bu ses ötesi titreşimler, bir engele çarpınca yansır ve geri dönüp tekrar yarasaya gelirler. Hayvan da böylece engelin varlığını ve kendisine uzaklığını haber almış olur.

Şimdi, geceleyin böcek avına çıkmış yarasaları rahat bırakalım da, gagasıyla, tüyleriyle, yumurtasıyla ve yuvasıyla gerçekten birer kuş olan gece hayvanlarından söz edelim. Bu hayvanlara artık büyük şehirlerde rastlamak mümkün değil. Ama kırlarda, uzaklardan alaca baykuşun haykırışını, puhu kuşunun ulumasını, kukumavın çığlığını duyabiliriz. Bu kuşların hepsi de korkunç görünüşlü, gagaları çengel gibi dipten kıvrık, ayaklarında dörder kuvvetli cırnak bulunan, altın sarısı parlak gözleri büyüleyici insan gözlerini andıran, kulakları yarasanınkinin tersine, en ufak gürültüyü duyabilecek kadar hassas, gece yırtıcılarıdır. Bunlar, kenarları yumuşak olan kanatları sayesinde sessizce uçarlar. Tarla sıçanı, sivri sıçan, yedi uyuklayan, sincap, hatta köstebek ve ada tavşanı yavrusu gibi kemirgenleri avlarlar. İlerisini düşünen hayvanlar olduklarından, zor günler için besin yedeklerler. Yavrularını kendi başlarına yaşayabilecek çağa gelinceye kadar sonsuz bir fedakarlıkla besleyip bakarlar. Ancak, yavrular yeteri kadar büyüyüp de kendilerini besleyebilecek duruma geldikten sonra yuvayı terkeder ve bundan böyle yabancı olurlar. O kadar ki, tekrar yuvaya dönecek olurlarsa, anaları tarafından avlanmaları bile mümkündür!

Baykuşu kukumavdan ayırdetmek kolaydır. Kedininkini andıran başında iki tane tüylü tepelik vardır. Gece yırtıcıları, çığlıkları ve ulumalarıyla insanlara korku verdiklerinden ve bazı kimselerce uğursuz sayılmışlar, uzun bir süre avlanıp öldürülmüşlerdir. Ancak bugün değerleri anlaşılıp korunan gece yırtıcıları, insanlara zarar veren kemirgenleri rahatça avlayabiliyorlar.

Yaz gecelerinde sessiz uçuşlarıyla karanlıkları canlandıran yarasalara ya da ulumaları ve çığlıkları tüyler ürpertici yankılar yapan gece yırtıcılarına karşılık, ilkbahar gecelerinde bülbüller, ahenkli ötüşleriyle bahçelerimizi şenlendirirler. Lakin şu sırada bülbül suspus olmuş. Onun şakrak sesini tekrar duyabilmek için, ilkbaharı beklememiz gerekecek. Artık kırlarda eskisi kadar ses yok, kış kendini hissettiriyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahar ne güzel, kuş sesleri cıvıl cıvıl, yazın habercisi... Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 27.12.2007 15:57
Cevap :
Gündüz cıvıldayanlar gece sus pus oluyorlar işte... Sevgiler...  27.12.2007 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 2974
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster