Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
873
 

Gece ve gökyüzü

Gece ve gökyüzü
 

Gidiyorum bu şehirden

Ayaklarım geri, geri

Tekerler almış başını

Dönüyor.. dönüyor..

S. AKSU
Gecenin bu sessizliği üzüyor beni.. ne kadar yalnız diyorum karanlıklara ve boş sokağa bakarak. Ne kadar yalnız ne kadar... tıpkı yapayalnız bir insan gibi..

Çocukluktan beri karanlıklardan çok korkarım.. her kötülüğün fenalığın karanlıkların içinden çıktığını zannederim.

Karanlığın içinden yükselip gelen köpek sesleri güven verir bana her zaman. Sürekli havlayan köpek seslerinde uyumayı çok severim.. kendimi öyle güvende hissederim.

Bu gece, karanlığı seviyorum.. balkonuma büyükçe bir saksıya diktiğim hercai menekşelerin ve beyaz gülümün kokusu geliyor burnuma hafifçe esen rüzgarla birlikte.

Eğilip ta içime kadar çekiyorum hercai menekşemin ve gülümün kokusunu..

‘’ahh çok tatlısınız siiz’’ diyorum hafifçe. Çiçekler bile anlarmış sevildiğini biliyor musunuz.

Sevildikçe, bakıldıkça daha güzel ve daha çok çiçek açarlarmış..

Başımı gökyüzüne kaldırıp bakıyorum sonra... belki birkaç tane belli belirsiz. Ama kuzey yıldızı hep aynı yerinde.. bütün göz kamaştırıcı parlaklığı ile işte orada.

Oysa memleketimde çakır yıldız olurdu gökyüzü..

Milyonlarca hatta milyarlarca yıldız olurdu..

Samanyolunu, küçük ayı'yı, büyük ayı'yı gösterirdik büyük bir sevinçle birbirimize. Yıldızlar seçerdik kendimize, Ve, dokuz tane yıldız sayıp dilekler tutardık ve gerçekleşmesini beklerdik bir süre.. gerçekleşir miydi hatırlamıyorum.

Artık çakır yıldız olmuyor gökyüzü eskisi gibi. İnsanlar ve ışıklar çoğaldıkça gökyüzündeki yıldızları göremez oldum.

Geceye ve bu şehre söylüyorum gökyüzüne bakarak..’’ bak artık bu şehirden gidiyorum’’.

Senin gökyüzünde hiç yıldız yok.. ve hiç köpek sesleri duymuyorum. . Gitme zamanı geldi sanırım artık toparlanmak gerek. Tekerlekler dönmeye başladı ağır ağır sesler çıkartarak.. bu ses bana hüzün veriyor her nedense.

Hani gitmeyi çok istiyordum?

Oysa..

Gidilen yer benim memleketimin toprağı olmadıktan sonra , ne farkı var ki bulunduğum şehrin başka bir şehirden? diye düşünüyorum kendi kendime.

Gurbet, gurbettir.. 

Tekerlekler bizim için dönmeye başladı yavaş yavaş.. ağır ağır.. henüz nereye gideceğini bile bilmeden..
resim: Vangoogh

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçimden bir şeyler koparak gökyüzüne yükseldi sanki. Ruhlarımızın duyguya olan açlığını gidermek için bir yerler arar hale geldik. Ne güzel anlatmışsınız hayalimizdeki ülkeyi. Sevgilerimle

Metin Özkaya 
 17.05.2007 10:37
Cevap :
Teşekkürler Metin Bey.. hepimizin özlemini duydugu bir yer var.. benim özlemim de memleketimin topragı ve gökyüzü işte. Ellerinize saglık.. selamlar size.  17.05.2007 11:44
 

Umarım ailenle birlikte çok mutlu olacağın, huzur içerisinde yaşayabileceğin, bol yıldızlı ve köpek havlamalarında güven içinde rüyalar alemine dalabileceğin bir diyara gidersin sevgili Sema. Bu arada aklıma 101 Dalmaçyalı filmi geldi. O sevimlilerin gece havlayarak haberleşmeleri ve maceradan maceraya koşmaları. Sevgilerimle...

Lale Beşe 
 16.05.2007 17:01
Cevap :
Güzel dileklerin için çok teşekkürler Sevgili Lale.. insan sevdikleriyle,ailesi ile birlikte olduktan sonra, gidilen yerin neresi oldugu hiç önemli degil aslında.Bir bütün olmaktır önemli olan. Kucak dolusu sevgilerim sana:)))  16.05.2007 22:41
 

yaşadığın müddetçe her yerde nefes alırsın. ama aldığın o nefesin adı, tadı, yaşamına kattığı anlamı bir başkaysa eğer, işte orada sen varsın, sen gerçekten yaşarsın...nefessiz ve yıldızsız kalmamak ve olmak istediğimiz yerde olabilmek dileğiyle.sevgiler.özlem.

beenmaya 
 16.05.2007 12:13
Cevap :
Biz Gurbetçiler için yaşadıgımız yerin neresi oldugunun pek önemi olmuyor. dediğim gibi gurbet, gurbettir bizim için... yeter ki hepimizin aldıgı nefesin yeri bir olsun. duygularımı paylaştıgın için teşekkür ederim Özlem'cim:))) Enn derin sevgilerimle.  16.05.2007 13:10
 

Öyle bir yer varsa uzanıp yıldızlara dokunabileceğimiz, beni de alır mısın yanına? Bir zamanlar yıldızlar dökülürdü saçlarımıza şimdi dökülense karanlık bir gece.Evlerin ışıkları çoğaldı mertlik bozuldu.Yıldızlar yok oldu,nehirler kurudu.Şimdi susuz yüreklerimiz de tıpkı dünyamız gibi.

Emel Bahadır 
 15.05.2007 22:06
Cevap :
Olmaz mı sevgili Emel.. gökyüzünün çakır yıldız oldugu yerler küçük yerlerdir. İnsanlarının içiçe yaşadıgı, sevgi dolu yerlerdir oralar. Samanyolunu bile görebilirsin inan ki gökyüzünde.. Önce ben bir gideyim, sonra da seni yanıma alırım:))) Kucak dolusu sevgilerim sana..  15.05.2007 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1363
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster