Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
296
 

Gecenin ardından gün doğar

Gecenin ardından gün doğar

Ölümün ardından yaşam doğar

En karanlık zamanlarında etrafına bak

Çünkü hiçbir zaman yalnız değilsin

Seviliyorsun….

Ilgın Yıldız’ın çevirdiği, Anna McPartlin’in yazdığı; ‘Gecenin ardından gün doğar’ isimi kitabı, kitapçı da ilk gördüğüm anda beni etkileyeceğini tahmin etmiştim. Fakat ilk sayfadan itibaren sarsacağını asla…

Daha önce yaşamış olduğum, kabullendiğim ve belki de unuttuğum şeyleri hatırlattı satır satır… Üstelik dile dökemediğim şeyleri yazması ayrı etkiledi…

Ölüm: acı gerçek, hiç beklemediğimiz bir an da, hiç istemediğimiz bir zaman da, en olmaması gereken kişi de ortaya çıkıyor.  Ve insanı Anna’nın da dediği gibi 6 aşamadan geçiriyor.

İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon, suçluluk ve kabulleniş

İnkâr: ilk duyduğun andan itibaren tüm ruhun ve benliğinle reddediyorsun. Yakıştıramıyor, kabullenemiyorsun. Ve sürekli çevrendekilerin de bunu onaylamasını bekliyorsun. Gerçek olmadığını görmek ve bilmek istiyorsun.

Öfke: mantık tamamen devreden çıkıyor. Neden niçin gibi birçok soru beynine üşüşüyor. İsyan ediyorsun. Ve etrafa saldırıyorsun. En çok da kendinize zarar veriyorsun.

Pazarlık: Hiç olmadığı kadar Allah’ı düşünüyor ve süreli dua ediyorsun. Sabır istiyorsun, içinde oluşan o koca boşluğu doldurmasını istiyorsun ve onu unutmaktan korktuğun için bol bol  dua  ediyorsun.

Depresyon: geçen her gün içinde oluşan boşluk büyümeye, seni kemirmeye, liğme liğme edip parçalamaya devam ediyor. Her şey ve herkes önemini yitiriyor. İçinden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Tüm gücünü kaybediyorsun.  Boş ve anlamsız bir şekilde ortalık da dolanıp duruyorsun.

Suçluluk: keşkelerle boğuşmaya başlıyorsun. Kendini suçlamaya başlıyorsun. Kendini yıpratıp bitiriyorsun.

Kabulleniş: gidenin tekrar geri dönmeyeceğini yavaş yavaş anlamaya başlıyorsun. Her yer de ve herkes de onu arasan bile yaşamın bir yerinden tutunmaya başlıyorsun. Tıpkı o ölmeden olduğu gibi bir yanın eksik bir şekilde hayatına kaldığın yerden devam etmeye başlıyorsun. Hatta bazen onu unuttuğunu düşündüğün zamanlarında oluyor fakat öyle bir anda öyle bir şekilde kendini hatırlatıyor ki, için hemen acıyor, sendeliyorsun, dalıp gidiyorsun, özlüyorsun, ağlıyorsun, dua ediyorsun…. Bir zaman sonra tekrar yaşama dönüyorsun.

Ölümün yaşı olmadığı gibi hiç kimseye de yakışmıyor. Ne kadar unutmak istesek de, görmemezlikten gelsek de bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Çok zor zamanlar ve anlar yaşatıp, derin izler bırakıyor…

Bende de çok iz bıraktı. Daha isyankâr oldum. Kavgalardan, tartışmalardan, üzüntülerden, ikiyüzlülükten, çıkarcılardan, dedikodulardan nefret eder hale geldim. Daha kırılgan, duygusal ve hassas oldum.

Tüm bunlara rağmen; İnsanları incitmekten korkmaya başladım. Yaşama daha sıkı tutunup, her şeye ve herkese inat gülümsemeyi hayat felsefem yapıp bunu da hayatıma yansıtmaya başladım. Gerçi hoş ne kadar başarılı oluyorum orası biraz muamma…

En çok korkmayı öğrendim. Bir de ertelememeyi…

Sevdiklerimi kaybetmekten korkuyorum. Onlarla geçirdiğim her anın kıymetini bilmeye çalışıyorum. Yaşayacağım ufak ayrılıklar bile üzüyor. Hiç ayrı kalmak istemiyorum. Sevgimi göstermekten, söylemekten asla çekinmiyorum. Hiçbir duygumu içimde saklayıp, içimde yaşayamıyorum.  Anlık hüzünler, öfkeler, mutluluklar biriktiriyorum.

Ve biliyorum ki olan sadece göçüp gidene oluyor. Çünkü bir zaman sonra insan kaldığı yerden yaşamaya devam ediyor. İçindeki ve her daim büyüyen o koca boşluğa rağmen.

İşte bu kitap da tüm bu duyguları, gerçekleri anlatan, daha doğrusu anlatmayı başaran, o anları tekrar yaşatan, kendinizle yüzleştiren, içinizi acıtıp, özleminizi arttıran, etkili, başarılı bir kitap…

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 145
Kayıt tarihi
: 16.05.14
 
 

Yazmak heves, yazmak tutku... Sadece amatör yazar, İçinden geldiği gibi yazar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster