Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
347
 

Geçici 15. madde kalkar mı?

Geçici 15. madde kalkar mı?
 

Sizce kaldırılır mı? Bence neden olmasın. Kısaca şu geçici 15. maddeden bahsedeyim. Geçici 15. madde, 12 Eylül 1980’den 6 Kasım 1983’te yapılan genel seçimlere kadar görev yapan Milli Güvenlik Konseyi, bu konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetler ve Danışma Meclisi üyelerine karşı cezai, mali veya hukuki dava açılamayacağını düzenliyor.

Madde ayrıca bu organların kararlarını yerine getirenlere de koruma sağlıyor. Eğer kaldırılırsa darbeciler hakkında istenecek en ağır ceza “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olabilecek. Ancak bunun yanında 12 Eylül darbesinin yargılanması önündeki en büyük engel ise zaman aşımı olarak görülüyor. Günler ve şu yeni anayasa paketi bize ne getirir merakla bekliyoruz. Acaba her gün darbe korkusu ile yaşadıklarını belirtip resmen duygu sömürüsü yapanlar geçmişte yapılmış ve hala etkileri süren apaçık bu darbe mimarlarını mahkûm etme onurunu yaşayabilecekler mi cidden çok merak ediyorum. Geçmişte ki o işkenceli günlerin mağdurları onlara bu eziyetleri yapanlardan ne zaman hesap sorulacak diye bekliyor. Onların seslerine kulak vermeliyiz. Bu konuda hükümetin cesur olmasını en azından her fırsatta dile getirdikleri darbe senaryolarına karşı değil de biraz daha zamanında yapılmış gerçek darbelere karşı bir şeyler yapmasını bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başbakan, Baykal 15. madde kalksın dediğinde dalga geçmişti.. Cumhurbaşkanı, Evren'i Köşk'te ağırladı.. İlker Başbuğ Evren hasta olduğunda GATA'da ziyaretine gitti. Bütün bunlar belki son bir iki yıl içinde oldu. Bu mu yargılamadır? 15. Madde kalksa bile yapılacak olan bu mihvalde mi olacaktır? 12 Eylül'ün politikası sonucunda gücünün doruğuna çıkmış siyasal islamcılar mı Evreni yargılayabilecek, o zaman kendisini yargılamış olmayacak mı? Bu mümkün mü?

Erdal Aydın 
 19.03.2010 16:06
 

Mecliste 600 civarında suç dosyası var. İçerisinde hırsızlıktan, tecavüze kadar her türlü suç var. Hükümet milletvekilliği dokunulumazlığını da kaldıracak kadar cesur mu acaba.

Eşrefpaşalı 
 19.03.2010 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 366
Kayıt tarihi
: 13.03.10
 
 

>Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim. Güncel konular hakkında yazmayı seviyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster