Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
681
 

Geçici risk iştahına dikkat

Geçici risk iştahına dikkat
 

Dünkü yazımda ‘‘Para piyasalarının durumu ve diğer borsalara baktığımızda normal şartlarda 54,700 civarı güne başlaması gereken İMKB’nin Cuma günkü pozitif duruşu nedeniyle satışların ilk etapta 55,000 civarında karşılanması beklenebilir.

…kısa vadeli göstergeler aşırı satım bölgesinde yönünü yukarı çevirmiş durumdalar. Orta vadeli göstergelerden MACD ve TRİX’de ise düşüşünü sonlandırarak yatay konuma geçmiş durumdalar, fakat hala al siyali üretmediklerini belirtmek isterim. Mevcut durumda 55,200 – 55,000 destek bandı üzerinde yeninde 55,500 üzerine yapılacak hareketlenmelerde kısa vadeli 56,400 hedef konumunu sürdürecektir.’’ yorumunda bulunmuştum.

İMKB haftaya Cuma günü ABD’de gelen ve 3 ayı aşkın süredir düşüşte olan istihdam verisinin etkisiyle yabancı borsalardaki satışlara paralel hafif satıcılı başladı. Saat 10:00’da gelen olumlu enflasyon rakamları sonrasında 55,200 üzerinde yatay seyreden endeks, günün ilerleyen saatlerinde faizlerin yüze 9 seviyesine doğru gerilemeye başlaması, düşük gelen enflasyon ve Petrol fiyatlarındaki gerilemenin yarattığı moralle günü yüzde 0.32 artışla, 55,744 puandan kapattı.

Piyasalar bugün güne G-7 Maliye Bakanları’nın telekonferans ile toplanarak Avrupa borç
krizini görüşme kararının yarattığı olumlu hava ile başlıyor. Toplantı daha önceden planlanmış bir toplantı değildi. Kanada Maliye bakanı G-7 maliye bakanlarının bugün acil bir telekonferans görüşmesi yapacaklarını açıkladı. Böyle bir toplantı için neden önceden açıklama yapma gereği duyduklarına yönelik çok fazla fikrim yok. Zira eminim aralarında istedikleri zaman kimsenin haberi olmadan da bu tür görüşme yapıyorlardır. Toplantı’nın amacı olsa olsa geçen hafta sert satış yiyen piyasalardaki satışları azaltma çabasıdır diye düşünüyorum. Yinede liderlerin durumun ciddiyetini anlamış olmalarını olumlu algılıyorum.

Bugün gündem yine Avrupa gelecek haber akışı piyasaların yönünü belirlemesi bakımından önemli. Endeks önceki yorumlarımda belirttiğim 56,400 hedefine çok yaklaştı. Bu seviyeye yaklaştıkça SAT/AL stratejisi uygulamak doğru olabilir. Zira önümüzde hala kocaman bir Yunanistan bilinmezi, İspanya ve Portekiz’e yönelik sorunlar duruyor. Üstelik bu konularda şimdiye kadar alınmış tek bir somut karar bile yok. Kısaca 56,400’e yaklaştıkça pozisyonları kapatıp izleme tarafında olacağım.

Sizlere de geçici risk iştahına kanmamanızı öneririm.

Analiz kendi kişisel görüşüme dayanmakta olup yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Sevgilerimle.

 

Esra YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1083
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster