Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1009
 

Geçmiş bahar mimozaları

Geçmiş bahar mimozaları
 

Evet

TRT’nin 80’lerin sonlarında öyle bir dizisi vardı. Hafızama kazınan, bana güzel şeyler çağrıştıran, geçmişten güzel şeyler fısıldayıp, hatırlatan bir isim olarak yer etmiştir zihnimde. (Dizi de güzeldi)

Mimoza mevsimi geliyor ya da geldi şimdi. (Bulunduğum yerden pek kestiremedim)

Ve ben her mimoza mevsimi geldiğinde Şaziye teyzeyi hatırlarım.

Daha liseye gittiğim yıllar. İlkbahar geldiğinde Şaziye teyze, elinde minik minik sapsarı çiçekleriyle kocaman bir mimoza buketi, gözlerinde ve yüzünde kocaman bir gülümsemeyle kapıda belirirdi.

“canım benim sen çok seversin” diyerek anneme.

Annem çok sever mimozaları (bende çok severim), bilirdi ve evinin önündeki mimoza ağacı çiçeklerini açtığında kapıp getirirdi.

“dalında durduğu gibi değil, biliyorum ama” derdi.

Annemin gözlerinin içi güler

“ah canım beniiiiiiimm” diye diye tatlı tatlı konuşurlardı.

Seyrederdim onları.

Boyu dizlerinin hemen altında biten döpiyes eteği, ince çorapları, hafif topuklu ayakkabıları, üzerinde ona uygun bir ceketi, güzelce taranmış saçlarıyla tiril tirildi her zaman.

Gözlüklerinin arkasından hep içleri gülen gözleri, hiç eksilmeyen tebessümüyle öyle tatlı tatlı konuşurdu ki. O geldiğinde naifliği ve güzel duruşuyla “herkes keşke Şaziye teyze gibi olsa, hayat bayram olsa, lal la la lay lay laaaaayyy” coşkusu uyandırırdı hepimizde.

Birden girmişti hayatımıza, sonradan. Kocasıyla bulundukları şehri bırakıp bizim oraya yerleşmişlerdi. Karı koca bahçeli bir evleri vardı baş başa yaşadıkları. Çocukları yoktu, olmamıştı. O zaman onda görmüştüm ilk defa çocuksuz bir kadının ya da adamın hayatta kanadının kırık ve aslında yapayalnız olduğunu. Bir yanının hep eksik olduğunu. Hayat işte.. Bazı duyguları dosdoğru anlatmanın yolu yoktur, mecali yoktur, faydası yoktur. Sanki anlattıkça yanlış bir şey mi söyledim acaba hürmetsizce diye düşünür ya insan bazen. Bu da öyleydi. Ne o anlatırdı kimseyi dertleriyle boğmak istemediğinden, ne annem sorabilirdi onu üzeceğinden.

Bu, hayata gülümseyerek bakan dünya tatlısı kadın, bende hep kimselere söyleyemediği derdini dünyaya böyle bakarak hafifletmeye çalışıyor hissi uyandırırdı.

Ve bir gün Şaziye teyze geldiği gibi birde yok oldu hayatımızdan.

O pamuk gibi görüntüsünün altında, gülen gözlerinin içinde sakladığı derinlerde illet hastalığı taşırmış meğerse. Bütün vücudunu sarmış, çok geç kalınmış.

Hastalığını öğrenmemizle aramızdan ayrılması çok kısa bir zamanda oldu ve bitti.

Boşluğun tanımlanamayan keskin bir soğukluğu vardır ya, öyle kalakaldık şaşkın.

Hayatımıza çok kısa bir süreliğine giren Şaziye teyze hepimizde öyle derin izler bırakmıştı ki.

60’lı yılların siyah beyaz Türk filmlerindeki muallim hanım benzeri duruşuyla, sıcaklığı ve insanlığıyla çok sevmiştik onu.

Şaziye teyze apar topar gidince, bir daha kimse anneme mimozalar getirmedi mevsimi geldiğinde.

Ama biz her mimoza mevsimi geldiğinde onu rahmetle anıyoruz. Nur içinde yatsın.

Ve anneciğime de uzun ömürler diliyorum sağlıkla.

Geçmiş bahar mimozaları.

Böyle tatlı, buruk bir anı bıraktı geçmişime Şaziye teyze, mimozalarıyla birlikte.

Ve dip not dileği: Bahçeli bir evim olsun, sundurmada saksılarda küpe çiçekleri, bahçesinde mimoza ağaçları olsun:)

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlarından anılarından birikmiş ne varsa yazmalısın ümit kalemin çok iyi. Şaziye teyze ve tüm gidenler nur içinde yatsınlar, bazı insanlar giderken yarımlık bırakırlar hayatta, yaşı, geride bıraktıkları önemini yitirir yarım kalmıştır hayat bir yerde yanlış yapmıştır hissi, Şaziye teyzede öyleymiş gibi bir his uyandırdı bende,olmamış bir gidiş. Bahçeli evin olsun,rengarenk çiçekler olsun bahçende, mimozayı ben getirip dikicem söz :) Sevgimle ümit, ümit veriyorsun hayatın içinde, varol...

Özgecan 
 29.03.2013 10:39
Cevap :
Öyle ümitsiz bir günümde geldiki Özge yorumun, Güzel şeyler yazmak isterdim ümitli şeyler güzel yorumuna cevabımda ama senin yazdığın gibi ne ümitliyim ne ümit verecek gücüm var Özgem,hayat bir yerlerde yanlış yapıyor hep ama bilmiyoum Özge bilmiorum.. hiç umudum yok ama bir gün olursa isterim ve beklerim senden bir mimoza ağacı..gönlünden geçen herşey gerçek olsun dilerim çok geç kalmadan..ümitler seninle olsun hep.teşekkür ederim, senin yorumlar gelmeyince hep bir eksik oluyor sağol varol  29.03.2013 11:48
 

Hayatlarımıza güzellik ve gülüşler katan Şaziye teyzeyle beraber tüm ablaların ve teyzelerin ruhu şad olsun! Müthiş bir anı yazısı okudum yüreğinize sağlık, "Açmış bahar mimozaları" çok sevdiğim bir diziydi anımsattınız teşekkür ediyorum sevgilerimle, küpe çiçekli mimoza ağaçlı evinize kavuşabilmenize dualarımla

Cemile Torun 
 25.03.2013 22:46
Cevap :
Cemile hanım çok teşekkür ederim samimi ve sıcak yorumunuza. Bende severek izlerdim diziyi. Dizinin ismini çok sevmiştim, mimozaları sevdiğim için belki de. Şaziye teyzenin mimozaları ve dizinin ismi tatlı bir harmoni oldu.Dilerim herkesin gönlünden geçenler bir gün ama çok da geç kalmadan gerçekleşir.selam ve sevgilerimle.  26.03.2013 11:19
 

Bazı insanlar vardır acısını içine atar; gülücüğünü ve ruhunun dışa yansıması olan özenini hiç eksik etmez; sanki hiç canı yanmazmış gibi başkalarını memnun edecek detaylarla hoşluklarla ilgilenir... Hoş bir seda bırakıp giderler... Hayalini çok sevdim... Bir gün neden olmasın..!

Arzu Elif 
 25.03.2013 14:53
Cevap :
Çok teşekkür ederim Arzu, seni görmek güzel. evet bazı insanlar öyle incelikli olur ki hani sertab erener in bir şarkısı vardır ya İncelikler Yüzünden di galiba, ne güzel anlatır. Güzel anılmak, güzel hatırlanmak herkese nasip olmuyor. Dileğim/dileklerimiz kimbilir belki bir gün saatine denk gelir de olur Arzu:)  25.03.2013 15:25
 

Şaziye teyze kanlı canlı belirdi satırlarında, çok güzel anlatmışsın Ümit, o duyguları geçirdin bana da.. Hayatımıza değen bazı insanlar var ki, hiç unutulmuyor değil mi? İster çok kısa olsun onlarla yürüdüğümüz yol, ister uzun, hep kalbimizin içinde sımsıcak durmaya devam ediyorlar. Şaziye teyze gibi. Bu arada, o son satırdaki dileğin çok hoşuma gitti, dileğin dileğim olsun:) Sevgiler.

Mor Okyanus 
 19.03.2013 17:01
Cevap :
Hayatımıza giren güzel insanlar da, çirkin insanlarda unutulmuyor, bir gün hiç beklemediğin bir anda bir ses, bir görüntü, bir an hatırlatıveriyor. Önemli olan güzelliklerle hatırlayabilmek ve hatırlanabilmek. Dilerim hep güzel insanlar çıksın senin de karşına ve dileğin gerçek olsun.Teşekkür ederim güzel yorumun için Sibel.Seni görmek her zaman güzel.sevgiler   23.03.2013 13:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 330
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 854
Kayıt tarihi
: 03.10.08
 
 

Yaş olarak 35 dolaylarında, bir arkeoloğum. Çoğu zaman eksileri artılarından fazla da olsa mesleğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster