Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
346
 

Geçmiş ve gelecek

Geçmiş ve gelecek
 

Geçmişi yaşayanlar ve yaşatmaya çalışanlar; geleceğe, sadece uzak bir tatlı olasılık olarak bakarlar... Geçmişten dersler çıkaracağız. Ama, geçmişi diri tutarak, onu yaşamayacak ve husumetleri, çatışmaları ve hatta kıyımları öne çıkarmayacağız. Geçmişin tüm hata ve veballerinin tüm çözümleyicisi, yaşanabilir bir ortak geleceğin inşasında yatar. Gelişimin en önemli yönlerinden biri de -hatalarımızdan dersler çıkarmaktır... hataları görmezden gelip, yinelemek değil...- Komünistler, geçmiş yaşatıcıları değil, gelecek kurucularıdır. Böyle olmasaydı, Marks, "Bizim eylemimizin yönü, dünya gerçeğini değiştirmektir..." demezdi. Biz, tüm dayatılan-verili gerçeği değiştirmek ve emeğin özgürlüğü temelinde, yaşanabilir bir süreç kurmak görev ve sorumluluğundayız. Toplumsal yaşam sürekli bir hareket ve gelişim içindedir. Yaşam, hiçbir zaman donuk ve değişmez değildir. Sürekli yok oluş ve oluş, sonsuz hareketlilik içindedir. Ve Stalin'in vurguladığı gibi; "...yaşamda daima yeni ve eski, gelişen ve ölen, devrimci ve karşı-devrimci vardır." 
 

"Varolan her şey... sadece herhangi bir hareket sayesinde vardır, yaşar... Biz, üretici güçlerin büyümesi, toplumsal ilişkilerin parçalanması sürekli hareketi içinde yaşıyoruz..." (K. Marx)
Marksizm-Leninizm, tarihi durağan ve yinelenen bir süreç olarak değil, akışkan-değişken-hareketli bir gelişim olarak algılar... bunun içindir ki geçmiş bir dersler manzumesidir; gelecek ise, üretim ilişkilerinin toplumsal niteliğinin yanı sıra, üretim araçlarının da toplumsal niteliğe kavuşturularak, insanca yaşanabilir ve sürdürülebilir bir sürecin yaratımı, sağlamlaştırılması ve geliştirilerek korunması görev ve sorumluluğudur. 

(İlhan Özay)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 598
Kayıt tarihi
: 10.07.13
 
 

Özay Yayınları,  Yayın Yönetmeni. Haydarpaşa Lisesi 1975, Ortaköy Eğitim Enstitüsü 1979 mezunu. Ş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster