Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '16

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
82
 

Geçmiş zaman olur ki

Geçmiş zaman olur ki
 

Tahir Kutsi Makal


15 Haziran 1999 günü kaybettiğimiz Acıpayam’lı Dr. Tahir Kutsi Makal’ı unutmadık. 36 yıl her ay yayınladığı Tarla dergisi, zamanın örnek dergilerinden biriydi. Ben yazdığım çok sayıda dergi içinde Tarla’yı ön planda tutardım. Çünkü yöneticisi içimizden biriydi. Tahir Kutsi Makal’dı. Ölümünden sonra  “TARLA özel sayısı hazırlandı. 2012 yılında; Tahir Kutsi Makal’ın kardeşi Mithat Makal’la “ANİLARDA Tahir Kutsi Makal” isimli 200 sayfalık bir kitap yayınladık ve 16 Haziran 2012 günü Denizli’de tanıtımı yapıldı. Geçtiğimiz aylarda TAHİR Kutsi Makal isimli 500 sayfalık dev bir eseri geldi Mustafa Ceylan’ın. Mustafa Ceylan Tahir’in sağlığında kitap için çalışmalara başlamış, bazı yazıları kendisine danışarak yazmıştır. Ceylan’a:”MAKALOG” ismini bizzat Tahir Kutsi Makal vermiştir. Ölümünden sonra hakkında iki kitap yazılan Tahir Kutsi’yi rahmetle anıyorum. Ceylan’ın kitabını ayrıca tanıtmıştım. Şimdi O, benim için ne yazmış birlikte okuyalım.

Ünal Şöhret Dirlik

BAKIŞ AÇISI

Dr. Tahir Kutsi Makal /Ortadoğu1999        

HAYATI YAŞANIR KILMAK

İnsan hayatı genelde çile çemberinden ibarettir. Her insan çile çemberindedir veya çemberden geçmiştir. Kimi kişi bıkıverir yaşamaktan. Her gelen günü ahlarla, vahlarla karşılar. Oysa dünya her gün yeniden kurulur. Her gelen gün taze bir başlangıçtır.

Kimi kişi her şeyi kendine dert edinir. Geceleri yatağa sırtında sanki bir yük odunla yatar. Sabah da gözleri mahmur, yorgun, bezgin bir yük sorunla kalkar.

KÖYLÜNÜN NÜKTESİ

Oysa hayat, yaşanmaya değerdir. İnsan, acıyı bal eylemesini bilmeli. Bunun için tebessüm etmeli, gülmeli. Atalarımız, “Bir kahkaha, iki kalem pirzolaya bedeldir.” demişlerdir.
Bu gerçeği en çok köylümüzün anladığını görüyoruz. Türk dehası, Nasrettin Hoca tipini, Bektaşi tipini, İncili Çavuş, Bekri Mustafa ve Pinti Hamit tipini yaratmıştır. Yeri, dengi geldiğinde halkımız bunların fıkralarını anlatarak serinleyen ortalığı ısıtır, yumuşatır. Ayrıca her köyde ve kasabada da nükte sahibi, arif, olgun kimseler vardır.
Fethiyeli öğretmen-yazar dostum Ünal Şöhret Dirlik, bu halk kahramanlarının nüktelerini derlemiş. “Fethiyeli Gülüyor” isimli bir kitapta toplamış. Severek, beğenerek, döne döne okuyorum kitabı. Fethiye’nin sevecen ve aydın çocuğu olarak Ünal Şöhret Dirlik, bıkmadan, usanmadan, köylülerden derlediği nükteleri not etmiş. Şimdi hangi nükteyi nerden ve kimden derlediğini de belirterek kitap hacminde yayınlamış bulunuyor. Türk halk Bilimi için büyük değer ifade eden bu kitaptan birkaç nükteyi hep beraber okuyalım.(Örnekler.)

BEN O YUMURTAYI ORMANCI’YA YEDİRECEKTİM

Muhtarın genç kızı, köyü ziyarete gelen ilçe kaymakamına öğle yemeğinde mutfaktaki üç yumurtayı da kırıp yedirmiş. Tarladan dönen anası, yumurtaların pişirildiğini görünce:” Bu benim kör olasıca kızımda hiç akıl yok. Benim ormancıya yedireceğim yumurtaları kaymakama yedirmiş” diyerek kızına epey aydınmış.(yakınmış)

Emekli Ormancı Yusuf İzzet Topçu’dan, oğlu öğretmen Celal Topçu vasıtasıyla derlenmiştir.

** DAĞIN AYISI GELMİŞ

Fethiye yaylalarından bir Yörük Beyi atına binip(İskele’ye) Fethiye’ye inmiş. Çarşıdan nal şakırtıları ile geçerken, kendisini  tanıyan ve şakacılığını bilen esnaflar şaka yollu laf atmaya başlamışlar:

“Dağın ayısı geldi, dağın ayısı geldi”

Yörük Beyi sağa sola selam veriyor ve aynı zamanda kendisine söz atan esnafa da laf yetiştiriyormuş: “Dağın ayısı gelince İskele’nin köpekleri amma ürüyorlar ha!”diyormuş.

Kaynak: Eczacı rahmetli İskender Yerguz’dan nakleden. Ahmet Günday

***BEŞ MEVSİMLİ FETHİYE’YE DAVET

Rahmetli belediye başkanı Muzaffer Dontlu, çok nüktedan birisiydi. Yüzünden gülümseme hiç eksik olmazdı.Zamanın Cumhur Başkanı Kenan Evren’e; “Beş mevsmli Fethiye’ye gel” diye telgraf çekmiş Evren bu daveti kabul eder ve Fethiye’ye gelir. Babamla Ölüdeniz’de Fangiri yemişler. Evren “Sayın Dontlu, dört mevsimi anladık. Ama beşinci mevsim ne oluyor? Diye sormuş. Dontlu:”Beşinci mevsimi şu andan yaşıyorsun ağabeyciğim. Bu mevsimin adı da “Cumhurbaşkanı. Senin eşin öldü, benim eşim de öldü. Sen bekar, ben bekar..N’olacak?”İstersen seni everelim” diyor. Kenan Evren bu teklife gülmekle yetiniyor.

Kaynak:  Rahmetli Ahmet Dontlu, rahmetli Muzaffer Dontlu’nun oğlu 

***                  
Ziya Gökalp,”En büyük deha halktadır” der. Hayatı yaşanır kılan nükteleri içeren, “ Fethiyeli Gülüyor” kitabının kapağında eşeğe ters binen bir kadın resmedilmiş bulunuyor. İnsanı hoşnut ve hoş baht kılan bu eseri yazarın (PK No:5-Fethiye) adresinden sağlayabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3375
Toplam yorum
: 2621
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster