Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
29
 

Geçmiş zaman olur ki

Geçmiş zaman olur ki
 

Ortak Dostumuz Rahmetli Tahir Kutsi Makal


Uzun süre yazılarımı yayınlayan rahmetli Gülten Çiçek Tural; ortak dostumuz Tahir kutsi Makal’ın ölümü üzerine SİZE Dergisi’nin Temmuz 1999 tarihli sayısında ve aynı yıl yayınlanan Tarla dergisi özel sayısında; aşağıdaki yazıyı yayınladı. Pırıl pırıl çıkarırdı SİZE Dergisini. Bir zaman geldi Gülten Çiçek Tural ve Ferit Ragıp Tuncor da hakka yürüdüler.

Onları rahmetle anıyorum.

Ünal Şöhret Dirlik

 

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ,

BİR TAHİR KUTSİ MAKAL VARDI

Gülten Çiçek Tural

 

Bir varmış, bir yokmuş diye başlar masallar…Ve mışlarla… devam eder, gider. Çoğu defa mutlulukla son bulur. “Onlar ermiş muradına”, “Gökten üç elma düştü” gibi sözlerle

Dinleyeni de, okuyanı da bu mutluluğa ortak eder.

Hayat bana göre tıpkı bir masal gibi. Doğduğumuz anda mış’lar başlar, her geçen gün mış’lar devam eder. Bütün bir ömür bu “mışlar”ın içinde gizlidir.

1978 yılında tanıdım O’nu… Hem Ünive4sitede okuyor, hem de “Ayrıntılı Haber” gazetesinde çalışıyordum. O, Ortadoğu gazetesindeydi. Mücadeleci tutumumdan mıydı bilmem, bana hep “Canavar” diye hitap ederdi.

1979 yılında Size dergisini kurduğumda Babıâli’den kopamayacağımı anlamış,”çileye talip oldun” demişti.

Aradan yıllar yıllar geçti… Çok sık görüşemiyorduk ama gerektiğinde haberleşiyorduk. 21 Eylül 1987 tarihli  Ortadoğu gazetesinin Bakış köşesinde “meşale elden ele” başlıklı beni anlatan bir yazı yazmıştı. Orada tanışma yıllarımızı ve mücadelemi dile getirmişti. Çok geçmeden kurucusu olduğu Tarla dergisinde, Size’nin 20 yaşına girdiği haberini duyurdu. Ferit Ragıp Tuncor hocamızın hazırladığı “Her sayıda bir şair” köşemizde hayatının yayınlanması onu çok mutlu etmişti. Keşke bu mutluluğu daha uzun sürebilseydi. 16 Haziran sabahı “Kamyon” stop etti. Artık  Kamyon adını taşıyan romanı ve sayısız eserleriyle aramızda yaşayacak olan Gazeteci, Şair-Romancı Tahir Kutsi Makal’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Nur içinde yat Tahir Kutsi Makal. ”Bir varmış, bir yokmuş” gibi geçen ömürden bir yıldız daha kaydı.

                                                * (Size Dergisi, Temmuz 1999)

                                                * Tarla Dergisi, Tahir Kutsi Makal Özel sayısı, Eylül-1999

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3303
Toplam yorum
: 3100
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster