Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Geçmişi bırakıp, bugünde yaşamayı nasıl öğreniriz ?

Geçmişi bırakıp, bugünde yaşamayı nasıl öğreniriz ?
 

 

Yaşamı hiç durmadan akan bir nehir olarak düşünebiliriz. 

Yaşam hızla akarken, geride, kalabalık bir deneyimler, anılar, kişiler ve olaylar ordusu bırakırız.

Geçmişte yaşamayı seven bazı insanlar bu orduyu geride bırakamaz. İşte o zaman geride yaşanmış bitmiş her ne varsa, hayatlarını yönetmelerine izin vermiş olurlar.

Geçmişte yaşayan insanlar sürekli geçmişten bahsederler ve geçmişten kendilerince güç aldıklarını zannederler. Eskiden yaşadıkları olayları tekrar tekrar hatırlayarak bugünü kendilerine zindan ederler.

Birbirinden farklı bir çok insanla çalışıyorum. Geçmişin hipnozundan kurtulamayan, mutsuz insanlara, NLP tekniklerini kullanarak bir çıkış imkanı sağlamaya çalışırım.

Bunun öncesinde beynin işleyişinden bahsedelim biraz.

Beynimiz 24 saat boyunca sürekli kayıt yapan bir mekanizmaya sahiptir.

Geçmişte yaşanan olaylar bir dosya şeklinde beyinde depolanır. Özellikle kişilerde yoğun duygusal izler bırakan olaylar, kişiler tarafından çok daha net hatırlanır ve olaylar onları daha fazla yönetmeye başlar.

Tam bu noktada NLP devreye girer !

NLP (Nöro Linguistik Program - Beyin dili programlama), zihin ekranımızdaki olayları mükemmel bir şekilde değiştirme imkanı verir.  Yüzlerce NLP tekniği bu konuda bizlere yardımcı olur.

NLP'ye göre insanlar üç şekilde düşünürler ;

1. Görerek

2. İşiterek

3. Dokunarak

NLP'de "temsil sistemleri" adı verilen bu sistem her insanın ağırlıklı olarak bu üç temsil sisteminden birini kullandığını söyler.

Bu ne demektir ?

Duyularımızın üçünü de kullanabilmemize rağmen, beyin olayları kaydederken ve hatırlarken bunlardan sadece birini yoğun olarak kullanır. Bilgi depolama süreci sırasında, bazı insanlar olanları resimler ve imge olarak depolar. Bazıları duydukları seslerle (o sırada konuşan kişi her kimse) hatırlarlar. Bazıları ise olay sırasındaki hissettikleri duygularla hatırlarlar.

Bizler danışanlarımızın göz hareketleri ile temsil sistemini kolayca saptarız. Sonrasında NLP içindeki bir çok teknikten, danışan için uygun olanı seçerek uygularız. 

Sonuç genellikle şaşırtıcıdır !

Yaklaşık 5-6 en fazla 10 dakikalık bir uygulamanın sonrasında danışan artık geçmişte kendini esir alan olaydan kurtulmuştur !

Önemli olan doğru tekniklerle sorunun üzerine gidebilmektir burada. 

NLP teknikleri, kişileri fobilerden, geçmişte onları yöneten olaylardan ve duygulardan kolayca kurtararak geleceklerinin önünü açan sihirli bir araçtır.

Mutlu ve huzur dolu yarınlar dilerim.

A.Nilgün Aktaş

Kişisel Gelişim Uzmanı

www.aysenilgunaktas.com

info@aysenilgunaktas.com

https://www.facebook.com/a.n.aktas

Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Genelde, büyüklerimle bir araya geldiğim zaman, geçmişi çok sorguluyorum, bazen, sorularımın cevapsız kalışına da üzülüyorum. Hani, seninle gidecek, sırların muhakkak olur diyor büyüklerimiz, galiba sır saklıyorlar, kurtulmak zor gibi. SEVGİLER ADADAN...

Göksel47 
 30.06.2014 19:50
Cevap :
Saklanan her ne ise, ömür boyu kim bilir belki de ömürler boyu yönetir kişiyi Göksel Hanım'cığım. Ne kadar salıverir, paylaşırsak, yani kişisel gelişim deyişiyle ne kadar serbest bırakırsak o kadar rahatlar, mutlu oluruz. İçten sevgi ve selamlarımla güzel adamıza.   02.07.2014 10:03
 

Bugünü yaşamak önemli hatta "ânı yaşamak mutluluk"...Geçmişte yaşamak genelde mutsuzluk verir insana diye düşünüyorum ve yazdığım: http://blog.milliyet.com.tr/mutsuzlugun-bas-aktoru--gecmise-takilip-kalmak/Blog/?BlogNo=439799 9 aralık 2013 tarihli Nilgün'cüm, ilgi duyarsan, selam ve sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 28.06.2014 20:22
Cevap :
Yurdagül Abla'cığım sizi ve o güzel, kaliteli yorumlarınızı özlemişim. Hemen okuyorum yazınızı, içten sevgi ve saygılarımla öpüyorum sizi.  30.06.2014 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8397
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster