Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
675
 

Geçmişin çöp kutusu

Geçmişin çöp kutusu
 

Akşam çöküyor yine. Karanlık az ötede selama durmuş, sırasını bekler.

Her akşam bir terk ediş gibi gelir bana. Güneşle başlayan aydınlık yüzlü günde neler yaşadıysak, akşam bir perde gibi iner yaşadıklarımızın üzerine. Sanki hiç yaşanmamıştır. Sonra akşam yalnız gelir, yalnızlık getirir. Gecedir ardı…

Karanlık bastı mı sen senle kalırsın hepten. Bir bir hatırlarsın gün içinde yaşadıklarını. O da yetmez başlarsın geçmişin çöp tenekesini karıştırmaya. Bir gün önceye, bir hafta önceye hatta yıllar önceye dönersin bir anda. Hatırlanacak tatlı anıların, hüzünlerin, sevinçlerin peşine düşersin. Kiminde bir doğuma tanıklığın sevinci gelir, yüzüne bir tebessüm oturur. Kiminde terk edilmiş bir sevgili… Gözlerin gölgelenir. Yüzün gerilir hüzün okunur yüreğinden. İçin burkulur, yutkunursun. raz daha karıştırırsın çöpleri, yanlışların çıkar. Keşkelerin bir biri ardı sıra gelir sıralanır. Hayıflanırsın... Oysa çoktan kapanmıştır açtığı yara. Ama hatırladıkça yaranın yeri sızlar inceden inceye.

Delikanlılığın coşkuların gelir. Öptüğün ilk sevgili gelir. Sıcacık dudakların tadını hatırlarsın. Birden gençleşir yüzün. Ateş basar o günkü gibi içini. Gözlerin ışılar. Ellerinden tuttuğun, beraberce parklarda dolaştığınız gelir, saçlarının kokusunu tüter burnunda, iç çekersin.

Gece çöktümü hele yalnızsan birde, geçmişin çöp kutusunda döner durursun.

Dönemeçlerinin her bir sınır taşını solmuş bir fotoğraf gibi koyar önüne. Umutlarının fotoğraflarına bakarsın. Neleri umut etmişsin, umut ettiklerinden neleri bulmuşsun?

Her akşam bir ayrılıktır. Arkası gece.

Coşku yaşamışsındır o gün, bir başlangıca imza atmışsındır. Ellerini tutmuşsun, kokusunu duymuşsun, gözlerine bakmış onların içinde kaybolmuşsundur. Sanırsınki akşam oldumu, karanlık ve gece silecek hepsini. İstemezsin akşam olsun. Ama akşam gelir yine. Karanlık basar. Sana geçmişinden çöplenmek kalır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geceler, rahmeti bol sırdaş anam benim; gündüz ise, elisopalı alkolik babam; neyleyim güneşin yaptığı makyajı; karanlık, derdimin ortağı benim... Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 25.11.2006 18:52
Cevap :
Ali bey çok güzel bir özet olmuş.Teşekkür ederim.  26.11.2006 0:58
 

Bence geçmişinizden çöplenerek yazılarınıza hayat veriyorsunuz. Yenilerini bekliyoruz.

EVA 
 15.11.2006 14:21
Cevap :
Teşekkür ediyorum Ebru hanım.Tavsiyenizi dinliyeceğim.Sevgiyle.  15.11.2006 16:39
 

Gecelerden ziyade akşam olunca hüzün çöker üstüme. Gökyüzü ne aydınlık ne de karanlıktır o zamanlar. Ardından güneş doğmayacaksa sevmem alacakaranlıkları...

Guner 
 15.11.2006 12:48
Cevap :
Belki akşam gecenin habercisi olduğundan hüzünlendiriyor, belki giden günün üsütüne çekilen perde olduğu için...Gece sabaha umut değilse ben de sevmem geceyi...Katkınıza teşekkürler  15.11.2006 21:18
 

Hoş Geldiniz, Hamit Bey, sizi aramızda görmek çok güzel. Umarım bu efsunlu serüven sonsuza dek sürer. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 15.11.2006 0:05
Cevap :
Çok teşekkür ederim Ali Bey.Umarım yazıların kardeşliğinde buluşuruz.Kaleminize kuvvet.  15.11.2006 9:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 954
Kayıt tarihi
: 07.11.06
 
 

Doğabilme becerisini 1963 yılının sonbaharında gerçekleştirmişim. Doğum yılım yeni sayılmasa da at a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster