Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1646
 

Geçmişin izlerinden kurtulabilmek

Geçmişin izlerinden kurtulabilmek
 

Yaşadığımız her huzursuzluğun, sıkıntının, üzüntünün veya öfkenin bir nedeni vardır, bunu anlamamıza yardımcı olacak işaret ve detayları bulup ortaya çıkartmamız gerekir. Önemsiz gibi görünen sözlerin ve artık bize zarar vermeyeceğini düşündüğümüz sataşmaların altında kırılganlık noktamızın nerede olduğunu keşfetmek için hepimizin kendimizi yeterince tanımayı öğrenmesi gerekir.

Yaşadığımız bazı olaylarla, üzerimizde yarattıkları olumsuz etkiler arasındaki bağı kurmak ve maruz kaldığımız bütün kötü olayların ortak noktasını bulmak, ancak zamanla mümkün hale gelebilir. Bir kelime, bir eleştiri, bir yoksunluk veya bir hayal kırıklığı evvelden yaşanmış olan hangi olumsuz duyguları anımsatır bize?

Bana en çok acı veren şey, nedenini anlayamadığım bir şekilde, insanların bana sevgilerini istedikleri gibi bir verip, bir geri almaları. Bu tavır değişikliklerini korkunç bir haksızlık olarak görüyorum ve hemen gözlerim doluyor. Önce varım ve sonra birden yok oluyorum.

Değer verdiğimiz birinin gözünde varolduğumuzu, onun tarafından değer gördüğümüzü hissetmiyorsak, kendimizi iyi hissetmemiz mümkün mü?. Varlığımızı inkar eden her söz, eleştiri ve davranış anında geçmişte bize benzer duygular yaşatmış olan durumları canlandırıverir.

Ancak bazen, gerçekte hiç de öyle olmadığı halde dışlanıp, aşşağılandığımızı hissettiğimiz durumlar vardır. Tehlike olarak gördüğümüz şey, geçmiş deneyimlerimizin ve hayal gücümüzün ürününden başka bir şey değildir.
Geçmişteki sarsıntılar nedeniyle çok fazla hassaslaşmış olduğumuzdan, içinde bulunduğumuz durumla hiç ilgisi olmadığı halde, geçmişimize ait bir saldırı şeklini canlandıracak, işaretleri kollarız. Karşımızdakine, aslında sahip olmadığı düşünceler yükleyerek, yanlış yorumlamalar yaparak, onu reddederiz.

Bu geçmişe dayalı olumsuz hatıraların, haksızlık veya güçsüzlük duygusunun içimizi kaplamasını önleyebilmek için, yaşadığımız her deneyimin üzerinde biraz düşünebilmeli ve bu deneyimlerden gerekli dersler çıkartılabilmeliyiz. Ancak bütün bu aşamalardan sonra, aynı hataları tekrarlamama umuduyla, yolumuzda yeterince güçlü ve özgüvenli bir şekilde ilerleyebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmişin izleri sadece kızgınlık ise çok fazla sorun yok tabi... Ancak kırgınlıklar var ise çok zor... Sadece ''unutmuş gibi'' davranılabilir...ama unutulmaz. Saygılarımla, Samantha

samantha 
 21.02.2008 17:32
Cevap :
Sevgili Samantha; kızgınlıklar zamanla geçiyor ama kırgınlıklar ne yazık ki hiç unutulmuyor, size yürekten katılıyorum.Teşekkürler.  22.02.2008 9:16
 

Ne desem ki gizli bir hayat gizli bir yaşayış belki bizi derinlere sürükleyen:)))))

cemil... 
 12.02.2008 17:22
Cevap :
Güzel yorum, teşekkür ederim.  13.02.2008 8:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster