Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
599
 

Geçmişini arayan il; Denizli

Geçmişini arayan il; Denizli
 

Bu ülkede sanayinin lokomotifi olan iller vardır.

Bu illeri şöyle sıralamak olası; Kocaeli, Bursa, Gaziantep, Denizli, Adana…

Ekonomik kriz nedeniyle bu illerin hemen hemen hepsinde işsizlik en büyük sorun. Bu illerde yüzbinlerce insan ekonomik kriz nedeniyle işini, aşını kaybetti.

Tüten fabrika bacaları bir bir dumanlarını kaybediyor. Hem de ne kaybetme! Bu iller bulundukları konumu korumak bir yana, bulundukları konumlarından çok şeyler kaybediyorlar.

İşte bu kayıpları en yoğun yaşayan illerin başında gelen ve tekstilde, Bursa’yı ve Gaziantep’i geçen Denizli, ekonomik krizi, teğet geçiyor, hamdolsun ayağımız yere sağlam basıyor, işverenler boşuna ağlamasın gibi söylemlerle geçiştirmeye çalışan iktidarın, zamanında almadığı önlemler yüzünden, bir şehrin yok oluşunu en yetkili ağız dile getiriyor.

Evet, Denizli Sanayi Odası (DSO) Genel Sekreteri Dr. Bülent Uygun, küresel krizin getirdiği üretim daralması ve fabrika kapanmalarıyla tekstil sektörünün 10 yıl önceki istihdam verilerine geri döndüğünü söyleyerek, şehrin yaşadığı durumu gözler önüne seriyor. Hani yaratılan ekonomik mucize(!) nerde? Buna istikrar, istikrar diye halkı kandıran işverenler, medya sebep olmadı mı?

Sayın Uygun’un, krizin Türkiye genelinde istihdam alanında gösterdiği etkilerin Denizli'de de yoğun şekilde hissedildiğini söylemesi, bunu yaşayan bir arkadaşım ve çocuklarının durumunu bildiğim için beni hiç şaşırtmadı.
Sosyal Güvenlik Kurumunun rakamlarına göre, Denizli'de şubat ayı itibarıyla sosyal güvenceli kişi sayısında 13 bine yakın gerileme görülmüş. Denizli ilinin toplam istihdamın 162 binden 132 bine düştüğü görülmüş.

Düşünebiliyor musunuz? 350-400 bin kişinin yaşadığı bir şehirde, nüfusun yarıya yakınını istihdam eden tekstil sektörü, küresel kriz nedeniyle istihdamının yaklaşık yüzde otuzunu kaybediyor. İşverenlerimiz, teğet geçecek sözüne inandıkları için kendilerini bir türlü affedemiyor!

Dr. Uygun’un söylemlerine göre; Denizli, genel istihdamda 5 yıl, tekstil sektöründe ise 10 yıl geriye gitmiş. İstihdamdaki gerileme sıra dışı rakamlara ulaşmış. Bu karamsar tablonun daha da sürmesi bekleniyormuş. Zaten daha krizin dibi görünmedi!

Krizle ilgili ekonomik verilere baktığımızda; Dünyada son aylarda olumlu gelişmelerin olduğu dikkat çekiyor. Oysa bizde en küçük bir kıpırdanma yok! Ne zaman ekonominin toparlanma yoluna gireceği hakkında da en küçük bir belirti yok. Bu işin uzmanları, ülkemizdeki toparlanmanın, 2010 yılının son çeyreği ve 2011 yılında olacağını ön görüyor.

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için uğraşanlar, IMF ile anlaşmanın yakın olduğunu, oradan gelecek kaynakların Reel sektöre ve finans sektörüne aktarılacağını söyleseler de, bu konuda derin endişelerin olduğu bir gerçek. Bu gelen kaynakla yeni yandaş yaratılması yoluna gidilirse hiç şaşırmak lazım.

Bu kanıya nerden vardığımı merak edenler için, THY’nın iller bazındaki bürolarına gönderdiği bir talimat neden oldu. Basına yansıdığı kadarı ile; Türkiye genelinde 4 şubesi bulunan Çalıklar’ın Aktif Bankası ile çalışma talimatının verildiği yönünde.

Şimdi geçmişten bir örnekle yazımıza son verelim. Bilindiği gibi Ciner Grubu tarafından alınan Sabah ve ATV’ye TMSF el koyup, belli bir süre sonra satışa çıkardı. Satışa sadece Çalık Holding katıldı! Haliyle ihale fiyatına medya gurubunu satın aldı. İş parayı ödemeye gelince, Kamu bankaları olan Halk Bankası ve Vakıflar Bankasından açılan 750 milyon Dolar kredi ile ödeme yapıldı. Şimdi o para bu bankalarda olsa ve bankalar tarafından, gerçek işlevlerinde kullanılıp, zorda olan esnafa ve KOBİ’lere kredi olarak verilse, rahat bir nefes alınmaz mıydı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2897
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster