Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '17

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
324
 

Geçmişten günümüze

Geçmişten günümüze
 

Merhaba, konumuz bu sefer gelenek görenek ve kültürümüzle ilgili bir kaç yazım olacak; konuya başlamadan önce çocukluğumuzun ve bizler de  uhde kalan. Bazı özel yanlarını hatırlamak lazım. Bundan on yıl yirmi yıl bayramlarda seyranlarda bazı kültürel aktiviteler olurdu.

Mesela büyüklerimizin elini öpmek konu komşu ziyaretleri derken bayramların ve günün nasıl geçtiğini bilemezdik. uzak şehirlerden gelen eş dost akrabalar; maniler türküler hikayeler başından geçen anılar. Habirde hikayeciler var. Hiç unutmam boyunlarında asılı hikaye kağıtlarıyla bize o anın yaşanan olaylarını anlatırlardı. Birde bu hikayeye duygulanan yaşça büyüklerimiz vardı. Gönülden gelen ağır yükü gözlerini ağır gelirde gariblerim tutamazlardı ve bir anda gözlerinden dökülür akardı. Böyle bir anımız  olurdu: Meddahlarımız, Hacivat ile Karagözümüz derken eğelenirdik. Ama şimdi öylemi modern çağa denen ruhsuz bir çağ geldi. Geleneklerimizi göreneklerimizi yedi bitirdi. Ve bize de ruhsuz insana ve dostluğa güvenilmeyen bir makina olduk çıktık....

Gelgelelim işin aslına biz bu kültürlerimizden uzaklaştır. Uzaklaşmamız lazım Sağlıcakla kalın kitapla kalın. İyi geceler.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 23.02.17
 
 

"Kitaba aşık bir insan". ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster