Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
6451
 

Geçmişten sarı bir takvim yaprağı

Geçmişten sarı bir takvim yaprağı
 

Şimdi var mı bilmiyorum ama çocukluğumdan hatırlıyorum maarif duvar takvimleri vardı. Hafiften sarı rengi ile o gününde takvim yaprakları arasında sararacağını önceden haber verircesine; sarımtırak, sade ve siyah-beyaz renkleri ile asil ve dolu dolu.

Yine o küçük takvim yaprağı içinde ne bilgiler, ne yaşanmışlıklar vardı, sanki o dönemin duvarda asılı küçük bir bilgisayarı gibi. Güneşin doğuş ve batış saatleri, o gün dogan çocuklara konulabilecek tavsiye isimlerden bugün ne pişirelim diye kafa patlatmamanız için üç öğün yemek listesine kadar, güzel bir vecize sözden tutun geçmişte meydana gelen bir olayın kısa da olsa anlatımı, fırtınalı günlerden kıssadan hisseye, şiirlere vs. vs.

Ve gülümseten yazıları, fıkraları bazen okumakta güçlük çektiğimiz anlamını bir türlü bulamadığımız yazı dili ile.

Koca bir yılı içine barındıran ve 365 sayfası ile dolu dolu bir takvim. Kendisi siyah- beyaz ama içerik olarak renklerle tatlarla dolu bir yaprak.

Bazen kitap arasında ayraç olarak kullandığımız bazen ise üzerine notlar alarak bir çeşit post-it olarak kullandığımız takvim yaprağı.

Evet geçmişten kalan bir sarı takvim yaprağı işte.

Foto: www.butro.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Manasını şimdi hatırlayamadığım o takvim yapraklarını, hemen her defterimin, kitabımın arasına iliştirmişim. Zaman zaman karşılaşırız. Şimdi de facebooktaki sayfama ekledim, Türkler oraya da imzasını atmış durumda. Saygılar...

yelda kanca kocabaş 
 03.05.2008 11:28
Cevap :
:) ya kitap arasında ya da kirpiklere asılı duruyor anılar. hafif bir esintide ise salınımına başlıyor veya bir film şeridi gibikendine has renkleriyle gözlerimizi, düşüncelerimizi alıp gidiyor:) sayfama eklemedim henüz ama haklısın her yerde bir imzamız var, sevgilerimle  03.05.2008 12:13
 

hergün tek tek okuması güzeldir.bazen oturur hepsinin fıkralarını,yada pratik bilgilerini okurdum.ama hala var onlardan.saygılarımla.

ay.şe 
 18.06.2007 22:45
Cevap :
:) ne güzel bir keyif anlatamam. katılıyorum sana, sevgilerimle..  18.06.2007 23:26
 

Zaman zaman hep yapmışızdır;bizim için önemli günleri gösteren takvim dallarını kitap sayfalarına saklamışızdır.Saklamışızdır diyorum.Çünkü o gün bize özeldir.Yazınızda bunları buldum.Elinize sağlık. Saygılarımla.

eyyüp yıldırmış 
 08.05.2007 13:52
Cevap :
o özeller sanırım geçmişle bağlarımızı koparmayan, sıkılaştıran. teşekkürler  08.05.2007 15:12
 

Valla o takvimleri ben de hatırlıyorum o sarımsı yapraklarıı, en büyük zevkim 25 Nisana denk gelen yaprağı önceden kopartıp saklamaktı :)) 'aa bu sayfa neden yok' diyenlere 'ben yaşlanmayım diye' derdim :)) Şimdi de var ama okuyunca pek gülümsetmiyor, devre ayak uydurmuş takvim anca korkutuyor insanları :))

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 06.05.2007 17:29
Cevap :
:) bir hafta ile kaçırmışım keşke 25 nisanda yazsaymışım, bu defa kaçamazdınız. Bu arada sayfayı önceden koparmanız işe yaramış :)) sevgilerimle..  06.05.2007 23:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster