Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
98
 

Gel Gidelim..

Gel Gidelim..
 

Ne zaman gidersin yaşadığın şehirden, ne zaman kopar bağın, hangi ara oturur o yabancı olma hali bedenine, hangi ara susarsın etrafına ve nasıl kalırsın birden tek başına ilmek ilmek ördüğün düzende? Bütün bağlarını koparmadan, her gün yine aynı yolları kullanıyor, her gün aynı telefon konuşmalarını yapıyor ve rutinin rituelini gerçekleştiriyorken; nasıl kopar insan kendi hayatından? 

Önce etrafıma küstüğümü sandım; yazmaya, gezmeye, konuşmaya, paylaşmaya, güvenmeye, şehrin albenisine.. Tek başına ya da küçük topluluklarda güzeldi her şey, susmak daha kolaydı konuşmaktan. Gülmek daha kolaydı paylaşmaktan ve kitaplarda kayboluyordu gerçekler. Unutuyordum tutulmayan sözleri, en çok gizlenen ama en çok kanatılan yaraları.  Dört duvara kapatılmış bir huzur yetiyordu sanki soluklanmaya..Oysa kısa bir düzen molasından sonra dönüşte dehşetle fark ettim ki ben gideli çok olmuş. Çünkü hayalkırıklıkları yerleşmişti misafir odama ve güvensizlik sinmişti gizli gizli yatak odama. Nicedir yemek kokusu yoktu mutfakta, banyo otellerden halliceydi.

Anlamıyordum, görmüyordum, alışıyordum.. Normal geliyor, olması gerekiyor gibi görünüyordu. Biraz dışına çıkmak ve dönmek zorunda kalınca, üstüme çöken hayaletleri gördüm, fısıltıları geldi kulağıma tekrar. Onları her gün içimde taşımanın, her gün yeniden görmenin ne kadar ağır olduğunu idrak ettim. Aslında uzun zamandır nefessiz kaldığımı, ....mış gibi yaptığımı. Eğleniyormuş gibi, alışmış gibi, normalmiş gibi, herkes haklıymış gibi, anlıyormuş gibi. Muhteşem bir şehri nefes alamayacak hale getirenin insanın en sevdikleri, belki kendisinin olması ne ironik !

Belki insan kendi seçimleri ile şehirler tüketiyor..Belki tüketmeyi seviyor. Ya şehir tükendiği için  gidiyor ya gitmeye meylettiğin için şehir tükeniyor. Belki almışsa bir kez gitmenin tadını, kalmanın gereksiz ızdırabını yaşamak istemiyor. Denemek istiyor..Biliyor  yeniden olmanın zor ama tarifsiz keyfini. Bir başka şehirde sabaha uyanmanın tadı ne muhteşemdir. Yeni başlangıçlarda kaybolur hüzünler, filizler fışkırır yeni sokaklarda, bilinmeyen kültürlerde. Daha önce denenmeyen yemeklerde, dinlenmemiş müziklerde onarılır insan. Ruha sinen o kaşif kokusu ne heyecanlıdır.

Antalya'nın sonsuz mavisi, İstanbul'un her semtine resmedilmiş binbir farklı sureti, İzmi'in Kordon'u, Ankara'nın sade ve mütevazi ama elit havası nasıl baştan çıkarır insanı. Keşfettikçe yorulur, başı döner ama adım adım yaklaştıkça bilinmezliğin sonuna daha da çok koşmak ister insan. Ne zaman ki şehri tanır, insanına geçer; işte o zaman geri sayım başlar. Tik tak, tik tak, tik tak..

Şehrileri insanları yansıtır tıpkı aynalar gibi. Koşuşturan ya da sakin, öfkeli ya da mutlu, tembel ya da çalışkan, dürüst ya da yalancı, ahmak ya da zeki, güleç ya da somurtkan insanları. Hangilerine daha çok denk gelmişsen, sana onu anlatır günlük telaşları. İçinde yansımalarını yaşarsın, sayısız kez yankılanır sesleri. Ve bazen o seslere kendini kapatır yeni sesler istersin. İşte o zaman gitme vaktidir ! Şairin dediği o demir almak zamanı gelmiş, kapını çalmıştır nihayet. İster duy ister duymamazlıktan gel. Ama bir ömre çok ömür sığdırabileceğine inanıyor ve mutluluğun peşinde koşmaktan korkmuyorsan, şartlar bir gün seni mutlaka o gemiye bindirir.  

Bir insan ne zaman gider bir şehirden? Gittiğini bile anlamaz, çoktaaaan gitmiştir. Geriye elde kalan sadece teferuattır. Ya ufak ufak valiz toplar ya da inadına kök salmaya çalışır yapamayacağını hissettiği halde. Her ikisinde de haklıdır, insandır sonuçta.. Dener, yanılır, yine dener ve yine yanılır ya da belki bu kez başarır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 922
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster