Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Barçın Canbolat

http://blog.milliyet.com.tr/bundansonra

13 Ekim '09

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
639
 

Geleceğe hazır mısınız ?

Geleceğe hazır mısınız ?
 

Gelecek roket hızı ile geliyor!


Gelecek bu günden sonrası, yarınlar…

Geçmişi okuyoruz ve irdeliyoruz, bu günü ise kurtarmaya çalışıyoruz. Gelecek genellikle endişelerin, bilinmezliğin, son yıllarda ise nadiren umutların simgesi. “Gelecekten ne bekliyorsunuz?” sorusuna , ellerini iki yana açarak belirsizliği ve bilinmezliği yansıtan kişilerde var, sürekli projeler geliştirip, planlar yapan, yaratıp üreterek bugünü ve geleceği şekillendirenlerde var.

Siz ne durumdasınız?

1. Bilim adamları neler üretiyor, gelişmeleri bizzat kendiniz araştırıp izleyebiliyor musunuz?

Yoksa benim işim değil deyip basının sundukları ile ve eskimiş bilgilerinizle yetiniyor musunuz?

2. Günlük yaşamınız , ilişkileriniz, ne yönde değişiyor, değişen dünyada değişimi nasıl yönetmeli, neler yapmalı, nelerden korunmalıyız diye düşünüp proaktif yöntemler geliştiriyor musunuz?

Yoksa günlük rutinlerde kaybolarak, değişime uyum güçlükleri içinde şikayet ederek yaşayıp gidiyor musunuz?

3. Önceliklerinizi yönetebiliyor musunuz? Yoksa tüm bu koşuşturmaca da gündem, işiniz ve reklamlar mı sizin önceliklerinizi yönetiyor?

4. Teknolojinin size sunduğu olanakları, paylaşım, gelişim, hız, güç birliği ve olanak birleştirme alanlarında kullanıp, yaratıcı şeyler üretip, olumlu düşünüp, kişisel ve toplumsal değerler yaratıp, kendinizi ve çevrenizi motive edebiliyor musunuz?

Yoksa sadece izleyici misiniz?

5. Gelecek 25-50 yıl içinde neler olması bekleniyor, yaşamınız gelecekte nasıl olmalı, olumlu gelecek planlarınız var mı? Siz neler üretiyorsunuz, yaratıcı düşünce ve buluşlara sahip misiniz, gelişim odaklı gruplar içinde yer alıyor musunuz?

Yoksa kendinizi kendi kurduğunuz dünyaya kilitlemiş, alışmış olduğunuz eski bakış açınızla pencerenizden olup biteni izlemeye çalışarak, günü geldikçe birilerinin hazırladığı gelecekte kiracı olmaya mı hazırlanıyorsunuz?

Bundan Sonra; geleceğe yönelik bilimsel gelişmeleri izlemek, yaşadıklarımızın farkında olmak, onların ışığı altında geleceği uzgörebilmek ve olumlu gelecek projeleri ve planları ve korunma yöntemleri ile geleceğimizi şekillendirmek çok önemli. Bunu bireysel olarak yapabileceğimiz gibi bu amaçla kurulmuş yerel kuruluşlardan ve global gruplardan destek alarak yapmakta mümkün. Olumlu bir gelecek için öğrenmeli, farkında olmalı, yaratmalı, üretmeli ve sorumluluk almalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Psikolog Barçın Canbolat;yazınıza düşüncelerimi yazmakta geciktim.Bol mesajlı, uyaranlı, harekete geçirici, edilgenliği aşmamızı sağlayan ve zamana uyarken de dış ve iç olumsuz etkenlere bağımsız yaklaşmamızı dile getiren etkileyici bir yazı... Sizi kutlarım... Burası güzel bir yazı ve yazarlar deryası... Çoğumuz şmdinin kiracısı olduğumuz gibi, geleceğin de kiracısı olacağız gibi görünüyor. Çoğumuz derken, kendisi olamayan birey ve toplumu ifade ediyorum. "Domuz Gribi Aşısı"na da balıklama dalmak güncel örnek.Fakirimiz-fukaramız-görgüsüz olanımızla olmayanımız zaten kalpten, trafikten, bilinçli beslenememe ve yaşayamamadan yitip gidiyor...Gelecekte neler olur, neler yapmalıyız?!.. Bu soruyu kendine sorabilen herkes cevaplarını da bulmuş sayılır... Farkında olmak(bu bizde zor), üretmek-sorumluluk almak(bunlar da şimdilik bizde zor);peki ya kolayı ne?!.. "Ben hayatımı yaşıyorum" tarzlı zavallılık... Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 18.10.2009 10:41
 

Örf, adet, gelenekleriyle geçmişine zincirli bir şekilde yaşayan, yaşadığı çağı anlayamayan, kavrayamayan insanın gelecekle ilgili merakı 4G telefonlarının ne zaman piyasaya çıkacağı boyutunu geçmez. Bence gelecek sosyal patlamalarla dolu bir gelecek olacak. Selamlar

Matilla 
 14.10.2009 7:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3585
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Psikolog Barçın Canbolat Doğum Tarihi: 1961 Eğitimi : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji '83. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster