Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
342
 

Geleceğimizin güvencesi su

Geleceğimizin güvencesi su
 

Hiç düşündünüz mü? Su hayatımızın ne kadarında yer alıyor? Bizim için ne kadar önemli ve nasıl bilinçsizce israf ediyoruz?

Beynimizin % 70'i, kanımızın % 80'i su. Bu yüzdendir ki; Hiçbir şey yemeden 1 ay yaşayabiliriz ama susuz 1 hafta bile dayanamayız.

Yerküremizdeki bütün sular bir şişe kadar olsaydı kullanabilir içme suyu sadece bir yudum kadar olacaktı. Artan nüfus, iklim koşullarının değişmesi ve kaynakların kirlenmesinden dolayı 30 yıl sonunda Dünyada birçok yer bir yudum suya muhtaç olacak ve bizde önlem almadığımız takdirde bir yudum suya muhtaç olacağız.

İstatistikler ve örnekler çok bunlardan bazıları size göstermek gerekirse;

1960 dan beri 1.300.000 ha sulak alanımız kurudu.

1 litre kullanılmış motor yağı 800.000 litre suyu kirletiyor.

1 litre atık su 8 litre temiz suyu kirletiyor.

Sebze ve meyveleri elde yıkayarak yılda yaklaşık 18 ton suyu kaybediyoruz.

BM raporuna göre her 15 saniyede bir çocuk susuzluğun neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

Bu hayattaki en önemli maddeyi bilinçli kullanalım israf etmeyelim, kirlenmesine izin vermeyelim gelecekte bir yudum suya muhtaç kalmayalım.

Suyun önemi bilen ve halkımızı bilinçlendirmeye kendini adamış olan bir ekip ve oluşturdukları bir forum var Ege Su forumu…

Ege Su forumu; "Benim ve Türkiye’nin gözünde büyük bir proje ve Suyun güvencesidir."

Ege Su formu ekibi; Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi; Su Kaynakları ve Su Ürünleri Araştırma Topluluğu üyelerinden oluşan Suyun önemini son derece bilen, Türkiye’nin 30 yıl sonrasında su fakiri olmaması için düşünen ve çabalayan bir ekip.

EGESKUT Yönetim Kurulu ve Proje Başkanı Arda BİBİKA forumla ilgili olarak : “EGE Su Forumu’09 ile toplumun her kesimine seslenmeyi ve en değerli hayat kaynağımız olan suyun kullanımı ile ilgili olarak daha ileriki dönemlerde de arkası gelecek, bir sosyal sorumluluk ve bilinçlenme projesinin ilk adımını atmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Ege Su forumu; 12-14 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ülkemiz kaynaklarını korunmasını dikkat çekerek halkımızın bilinçlilik düzeyini arttırmak, her geçen sene yabancı katılımcı sayısını arttırmak, Türkiye’yi ve kaynaklarını uluslararası platformda tanıtmak, Katılımcıların, konuşmacılarının tecrübelerini paylaşması ve eksik olduğu konularda bilgi sahibi olmasını amaçlıyor.

Böylesine güzel bir foruma talebin 800 kişiden fazla olması bekleniyor. Kamu kuruluşları, akademisyenler, öğrenciler, basın mensupları, dernekler ve her kesimden insanın katılması gereken bir forum.

Peki 14 Kasım tarihinden sonra bu forum Türkiye’ye ve Dünyaya ne kazandıracak sorusunu sorduğumda şöyle yanıtlıyor organizasyon takımı;
"Konularında çözüm sunan lider kuruluşlar, yerel ve yabancı konuşmacılar, ilgili sivil toplum kuruluşları ve sektöründe üst konumda yer alan yöneticiler arasında, hem görsel hem de yazılı, yerel ve uluslararası basının desteğiyle güç birliği oluşacaktır."

Böyle bir güç birliği Suyumuzu korumak adına çok önemli bir adım olacak. Bende forumda olacağım ve sizlerinde katılmanızı önemle tavsiye ediyorum.

Ege Su Forumu’09 projesinin gerçekleşeceği yer hakkında bilgi vermek gerekirse; kampüste yer alan MÖTBE Kültür Merkezi’dir. Bu kültür merkezi, her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, konferans, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapan, 800 kişilik kapasitesiyle, İzmir’in en büyük kapalı gösteri salonudur. Ücretli olarak gerçekleşecek forumda; erken kayıtlanma dönemi 3 Ağustos – 30 eylül tarihleri arası, normal kayıtlanma dönemi 1 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasıdır. Dileyenler için sempozyum sırasında kayıtlanma da mümkündür. Katılım ücretine; konaklama, ulaşım ve gezi harcamaları dahil değildir.

Forum takvimi ise şu şekildedir:

Birinci Duyuru: 26 Haziran 2009
Sponsorluk Talep Alımının Başlangıç Tarihi: 01 Temmuz 2009
Katılımcı Ön Kayıtlarının Alınması : 03 Ağustos 2009
İkinci Duyuru : 03 Ağustos 2009
Konuşmacı Konu Bildirilerinin Son Gönderim Tarihi : 28 Eylül 2009
Sponsorluk Başvurularının Son Kabul Tarihi : 30 Eylül 2009
Forum Programının Duyurulması : 01 Ekim 2009
Konuşmacı Kabul Yazılarının Gönderilmesi : 19 Ekim 2009
Kayıt Tarihleri :
İndirimli: 03 Ağustos – 30 Eylül 2009,
Normal: 01 Ekim – 11 Kasım 2009
Forum Tarihi : 12-14 Kasım 2009
Forum Gezisi : 15 Kasım 2009

Forum süresince etkinlikler de gerçekleştirilerek, organizasyona renk katılacak ve internet sitesinden yayınlanacak olan ulaşım ve konaklama seçenekleriyle, katılımcıların sorunsuz bir forum dönemi yaşaması sağlanacaktır. Forumla ilgili her türlü detay için http://www.egesuforumu.org/ adresini tıklayabilir ya da destek@egesuforumu.org adresine mail gönderebilirsiniz.

Panel konularına ve Forum Programını öğrenmek için : http://www.egesuforumu.org/ege-su-forumu-hakkinda-genel-bilgiler/forum-programi/

Ege Su forumu afişini görüntülemek için : http://www.egesuforumu.org/ege-su-forumu09-gelecegimizin-guvencesi-su-afisi/
Katılım Ücretlerini öğrenmek için : http://www.egesuforumu.org/katilim-ucretleri/
Katılımcı Ön Kayıt Başvurusu için : http://www.egesuforumu.org/katilimci-kayit-basvurusu/


Haydi Türkiye Suyunu koru…

<ı>Saygılarımla <ı>
İsmail Dağlı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öncelikle Ege Su Forumu 2009 katılımcılarından biri olarak ve Su Ürünleri dalında bir araştırma görevlisi olarak yazınız için teşekkürler. Su; geri gelmeyecek ve hayati önemi en yüksek kaynağımız. korumak ve sahip çıkmak hepimizin görevi. Türkiye çöl olmaya hazırlanıyor herkesin haberi olsun. Teşekkürler ve Saygılarımla.

Ayças 
 26.09.2009 19:52
Cevap :
Asıl ben teşekkür ederim. Evet su geri gelmeyecek hepimiz üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Ama yapamıyoruz.  27.09.2009 13:20
 

Değerli bir birey kazanmakta olduğumuzu hissediyorum yani seni, aktivitelerin için kutlarım. Senin de vurguladığın gibi yaşamsal, olmazsa olmazlarımızdandır SU. HAYATTIR SU. Tarihte su savaşları boşuna yapılmamıştır. Günümüz insanının bu konuda yapacağı en faydalı olay; SU TASARRUFUDUR. Esen kal oğlum.

Yurdagül Alkan 
 26.09.2009 10:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim.Gül anneciğim. Tarihte su savaşları yapılmış ama şimdi insanlar hiç umursamıyor. Milliyet blog'dada abilerimize , arkadaşlarımıza,ablalarımıza biraz kırgınım. Dedikodu gibi blog yazılarını hit yaptırıyorlar. Böylesine önemli bir forum yazısını es geçiyorlar çok üzülüyorum. Keşke herkes bizim gibi düşünebilse. Bu yazımı okuyan bir ailenin yıllık su tasarrufunun tonlarca olacağına inanıyorum. Hoşcakalın  26.09.2009 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 832
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Facebook'un onayladığı ilk ve tek türk ajansı Promoqube'de  Topluluk Yöneticisi olarak çalışmak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster