Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
165
 

Geleceğin Fiziği - Michio Kaku

 
-Son okuduğum kitap bir Japon Fizik Profesörü olan Michio Kaku'ya ait: Geleceğin Fiziği
 
-En çok satanlar listesinde uzun süre kalmış bir eser.
 
-Kitap 524 sayfa, fiyatı 22.5 lira ile 30 TL arasında yani satış sitesine göre değişiyor.
 
-Fiyatı yüksek bulabilirsiniz ama böyle bir eserin değeri asla para cinsinden ifade edilemez.
 
-Yasemin Saraç Oymak ve Hüseyin Oymak tarafından Türkçeye çevrilmiş. Bu başarılı çeviriden dolayı onları da kutlamak gerekir.
-Ayrıca ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş. Yayınlarına bu kitabı yayımladığı için teşekkür etmek isterim.
 
-Michio Kaku yüzlerce bilim insanı ile görüşüyor bu eseri yazmadan önce, ayrıca dünyadaki çok sayıda bilimsel araştırmada bulunuyor ve bilim üzerine konferanslar veriyor.
 
-Gelecek yüz yıl içerisinde bilimin alacağı mesafeyi bize gösteriyor, bu süre içerisinde dünyamızdaki ortaya çıkacak sorunlara ve çözüm yollarına işaret ediyor. Bilimin kaderimizi ve günlük yaşantımızı nasıl şekilendireceği konusunda bilimsel verilere dayanan öngörülerde bulunuyor.
 
- Tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda gelecekte kat edilebilecek ilerlemeleri anlatıyor.
 
-Eser, birkaç yeri hariç hemen hemen herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış. Yani okuyup anlamak için illaki bilimsel birçok kavramı bilmeyi gerektirmiyor.
 
-Kesinlikle ütopik, hayali bir eser değil. Bilim kurgu da değil, akıl-mantık çerçevesi içinde bilimin gelecekteki yerini ve önemini gösteriyor.
 
-Kitap 2011 yılında basılmış, o nedenle günümüzdeki bilimsel ilerlemelere bakarak kitapta bulunan bunlara dair öngürülerin gerçekleştiğine tanıklık etmiş oluyoruz.
 
-Bu kitabı okurken zaman zaman ürperdim, üzüldüm, hatta kalbim sıkıştı. Çünkü, uygar toplumların ve bizim bilimde nerede olduğumuzu gördüm, aradaki uçurumun derinliğini fark ettim.
 
-Biz poşetle, türbanla, kısır siyasi tartışmalarla uğraşırken uygar toplumlar yapay zeka, nanoteknoloji, yıldızlara yolculuk, Ay ve Mars'ta koloni kurma, genomik tıp, bilgisayar, makine, ölümsüzlük, enerji, uzay asansörü, yıldız gemileri, nükleer roket gibi... konuları ele almakta ve bilimsel araştırmalar yapmakta.
 
-Sayın okur! Bu kitabı okumasan bile al. Kütüphanene koy. Belki yarın çocuğun ya da torunun okur ve bu kitap sayesinde ufkunda değişmeler olur.
 
-Hatta Geleceğin Fiziği'ni en başta sayın Cumhurbaşkanı'na, danışmanlarına, bakanlara, milletvekillerine, siyasi parti yöneticilerine göndermeli. Belki okurlar ve bizim ülke olarak birçok konuda hala Ortaçağ'da kaldığımızı görüp toplumumuzu bilim alanında sıçratacak yollar arama gayreti içine girerler.
 
BİR EĞİTİMCİ OLARAK BİR DE ÖNERİM VAR:
-GELECEĞİN FİZİĞİ'NİN SEÇMELİ VEYA YARDIMCI LİSE FİZİK DERS KİTABI OLMASI... 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1081
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 914
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Uzun yıllar çeşitli sitelerde Oruç Yıldırım adı ile yazı yazdım. Dört tane romanım ve çokca da de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster