Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2394
 

Geleceğinizi canlandırmak için ilk adım: Motivasyon

Geleceğinizi canlandırmak için ilk adım: Motivasyon
 

Her insan arada bir motive olur. Birisi otuz dakika için bir diğeri ise otuz gün boyunca motive olabilir ama otuz yıl boyunca motive olan insan başarılı olur.
Edward B. Butler

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına merhaba derken, hayatımızın her alanına etki eden bir faktörü sizlerle paylaşmak istiyorum. Motivasyon...

Eğitimde motivasyon (güdülenme) önemli midir? Motivasyon yalnızca eğitimde değil hayatın tüm alanlarında önemli ve etkilidir. Motivasyon kelimesi Latince de “movere” kelimesinden gelmektedir. Dilimizde ise "hareketlendirmek, isteklendirmek" anlamındadır. Pek çok insan bir işe başlamadan önce motivasyona ihtiyaç duyar. Öğrenciler olarak bu durum ders çalışmaya oturmak olarak açıklanabilir. Genelde ilk sıkıntı o ders masasının başına oturmaktır. İş hayatında çalışmakta olan büyüklerinizi bir düşünün. Onlar işe gitmek için motivasyona ihtiyaç duyuyorlar mı? Yapması gereken çalışmayı yapmak üzere yola çıkıyorlar sadece. Sizlerin mesleği de öğrenmek bunun gereği de ders çalışmaktır. Her şey kendinize bazı soruları sormakla başlar. Soruyu soran cevaptan kaçamaz çünkü…Kendinize sorun ders çalışmanız size ne kazandırır? İstediğiniz bölümü ya da ileri de istediğiniz hayatı kazandırabilir mi? Kendinizle ilgili bir karar verin. Hayatınızın nasıl olmasını istiyorsunuz? Bunun için kaç yaşında olursanız olun kendi hayat öykünüzü yazın. Bunu ;

1. Doğduğunuzdan bugüne kadar olan hayat öykünüz şeklinde yazabilirsiniz.


2. Kendinizi 40 yaşında hayal ederek bugüne kadar geriye gelerek yazabilirsiniz.


Bir söz “Gelecekten haber alırsan, sana onu değiştirme fırsatı verilmiştir” der. Bugün yaptıklarınızın yada yapmadıklarınızın etkisi ileride yaşamınızı şekillendirecektir.

Bunu düşünün hem de iyi düşünün. Bugün gayet rahat davranışlar sergileyip uzun vadede mutsuz ve başarısız olmakta bir seçenek, bugünden çok çalışıp ileride güzel bir kariyer oluşturmakta… Siz hangisini tercih ederseniz çalışmalarınızda o yönde gelişecektir.


Bu seçeneklerin farkında olmak sizlerin başarılı olmanız yönünde atacağınız ilk adım bence…


Hepimiz ağustos böceği ile karıncanın hikayesini biliriz. Bu hikayede karınca bütün yaz boyunca çalışır ve kış için evini,yiyeceklerini hazırlar. Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder,vur patlasın çal oynasın yazı geçirir.Ve kış gelir. Karınca sıcacık yuvasında karnı tok bir şekilde kışı geçirirken, ağustos böceği dışarıda açlık ve soğuktan iki gün sonra ölür.

Bu hikayenin öğrenci versiyonu şöyledir. Ahmet ve Mehmet aynı sınıfta okuyan iki öğrencidir. Ahmet derslerde şamata yapmakta, zaman zaman dersi kaynatmakta doğal olarak öğretmenleri ile bazı problemler yaşamakta ve bunlara da anlam verememektedir. Mehmet de derslerine günü gününe çalışmakta, anlamadığı bazı konuları öncelikle kendisi çalışıp tekrar etmekte olmazsa öğretmenine danışmaktadır. Bütün bir yılı böyle geçirirler. Yıl sonunda üniversite sınavına girerler. Ahmet hiçbir yeri kazanamaz ve bir eczane de çıraklık yapmaya başlar. Mehmet istediği bölüm olan Uzay Mühendisliğini kazanır. Ahmet bu duruma çok şaşırır, hayat zaten hep ona kazık atmıştır! Bu öğrenci versiyonunda anlatılan iki öğrenci - isimler hariç- gerçektir ve bu olaylarda yaşanmıştır.

Sizler kendinize nasıl bir yol seçmek istiyorsunuz? Eğitimin başladığı bu ilk günlerde ne yapacağınıza karar verin. Siz bütün bir yıl boyunca Mehmet gibi çalışmak ve sonunda istediğinizi almak mı istiyorsunuz, yoksa Ahmet gibi şamata yapmak ve ondan sonra kara kara düşünmek mi?

Motivasyonunuz içsel kaynaklı ya da dışsal kaynaklı olabilir. Motive olmak için dışsal kaynaklara yöneldiğinizde bu arkadaş, öğretmen, aile olabilir ya da yaşanılan bazı iyi- kötü olarak nitelendireceğiniz olaylar olabilir. Bu durumda hayatınızı başkalarının düşüncelerine göre şekillendiriyorsunuz demektir. Herkesin kendini bazen mutlu ve enerjik, bazen de son derece bezgin, yaşam yorgunu gibi hissettiği durumlar olabilir. Böyle zamanlarda bile kendi yapabilme, başarabilme inancınızı başkalarının söz ve davranışlarına havale etmek sizin sadece gidiş bileti olan bir yolculuğa çıkmanıza benzer. Ne zaman döneceğinize bile artık siz karar veremezsiniz. İçsel motivasyonunuzu sağladığınızda ise "kendi hayatınızın kaptanı" olmaya karar vermişsiniz demektir. İnsan olarak hem iç motivasyona hem de dış motivasyona ihtiyaç hissederiz. Bu son derece doğaldır ancak eğer puanlama yapmak gerekirse %70 iç motivasyonlu olmak bizim yararımızadır. Çünkü dışsal motivasyonda ne olacağı belirsiz olaylar ya da nasıl davranacağı belirsiz insanlar üzerinden yapabilme enerjinizi ve kapasitenizi belirliyorsunuz. Bu da son derece riskli oysa içinizde biri var ki o hep sizinle, sizi hiç bırakmıyor. Eğer doğru yönlendirilirse sizlerin içindeki bir dev uyanabilir. Unutmayın ki dışsal motivasyonlar sizi geçici olarak etkilerken, içsel motivasyonunuz ise sizi kalıcı olarak etkileyecektir.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 3173
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun olmuştur.  Aynı üniversitede  Pedagojik formasyon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster