Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

12 Ekim '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
86
 

Gelecek Çağın İsmi: Vizyoprojekt Çağ

Gelecek Çağın İsmi: Vizyoprojekt Çağ
 

Sayın Kadri Kanpak'ın FÜTÜRİZM konusundaki yazısı beni düşünceye sevketti , ilgimi fazlasıyla çekti ve ben de bu bloğu kaleme aldım.

Fütüristik düşünce gelecekte insanlığın teknolojik gelişmelerin etkisiyle nereye gideceğini belirlemeye çalışan entellektüel bir faaiiyettir.

Teknolojide o denli hızlı bir gelişme olmaktadır ki, tüm dünya, daha dar düşünürsek,  her ülke de toplumsal yaşam aniden değişimlere uğrayacaktır.

İletişim, ulaşım, öğretim, tıp, mühendislik o kadar hızlı değişecektir ki belki de yaşamımız alt üst olacaktır.

Görüntülü telefon bundan otuz kırk sene önce imkansız bir hayal olarak düşünülürken , bugün basıt bir vakıa olarak görülmektedir.

Aynı şekilde IŞINLANMAYI hayal etmek bugün alay konusu edilebilecek bir hayal iken , önümüzdeki yirmi yılda belki de topluca ışınlanma imkanı gerçekleştirilecektir.Dolayısıyla İstanbul Ankara uçak seferlerine ihtiyaç duyulmayacaktır.

Oldukçs absürd meselelerden bahsetmekte olduğumu biliyorum, ama geleceğin nelere gebe olduğunu bilemiyoruz. Aynen faks, bankamatik, cep telefonu vs. de olduğu gibi.

Bu nedenle geleceği düşünmek (vizyon), ve geleceğe işık (projektör) tutmak zorundayız.

Uyanık olalım çünkü VİZYOPROJEKT ÇAĞI kapımızı çalmak üzeredir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

vizyoprojekt anlamlı bir deyim bence...

Kerim Korkut 
 15.10.2017 19:08
Cevap :
Ben de öyle düşünüyorum.  15.10.2017 21:51
 

Merhaba, sevgili Baver'in okuması dileğiyle :) VİZYOPROJECT kavramı önemli bir öneri ancak 2004 yılında faaliyette bulunduğum teknoloji akademisyenleri ışınlanmanın olabileceğini ancak evrak düzenine uyamayacağı için uygulanamayacağını anlatıyorlardı. Işınlanma bir hayal olmaktan mümküne dönmüş ama mekanik dünya düzenine uymuyor. IŞINLANMA devletsiz den öteye evraksız bir dünyada uygulanabilir ama buna da egemenler izin verir mi? AYRICA bizim sıra dışı olup birbirimiz anladığımız buluşmalarımıza katılım sayısından anlaşılmakta :) selamlar.

Kadri KANPAK 
 14.10.2017 15:52
Cevap :
Keşke daha fazla yorum olsa da amacımıza ulaşsak Zira yeni bir konu ve kimse bu konuya ehemmiyet vermiyor. Zannedersem Eğitim Bakanlığı bu konuda girişimde bulunmuş ve fütürizmle ilgili bir dersi müfredata dahil etmiş.Bu haber çok sevindirici.  14.10.2017 20:23
 

Üstâdım, Kadri Abi kızacak belki ama senin yazının ikinci paragrafına hasta oldum. Çünkü aslında onun yazması gereken çok önemli bir tespiti sen yapmışsın ve o boşluğu doldurmuşsun. Başarılı...

Baver Ergun 
 13.10.2017 14:08
Cevap :
Kadri bey üstadımız bu konunun içine daha fazla girdiği için detay gibi gördüğü hususları açıklamamış olabiir.Yorumun için teşekkür ederim.Esenlikler dilerim.Selamlar.   13.10.2017 19:45
 
 
Toplam blog
: 453
Toplam yorum
: 2115
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster