Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '21

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
7
 

GELECEK NE GETİRECEK?

Eşitlerin olduğu yerde eşit söz hakkı normaldir. Ancak eşit olmak bir babanın oğulları dahi olsanız bu çok zordur.  Hele de bizim toplumda! Büyük küçüğü hor görür, baba mirası zor bölünür, hor bölünür, ufak çıkarlar dahi göz önüne alınınca insanların karakterleri ortaya çıkar ki; ülkemizde bir istatistik var mıdır bilemiyorum ama belki de miras konusunda kavga edenler, birbirini vuranlar arasında dahi dünya sıralamasında hatırı sayılır bir yerimiz olabileceğini baktığım yer ve çevreden bakınca tahmin edebiliyorum.

Eğri oturalım, doğru konuşalım biz olmadan oldurulmuş bir milletiz ve kesinlikle zayıf olan kız kardeşimiz dahi olsa onlara daha kötüsünü vermekten çekinmeyiz. Ege ve Akdeniz kıyıları ile ilgili onlarca hikâye dinlemişliğim var. Kız kardeşe kötü diye denize yakın arazi kakalandı. Daha verimli araziler erkeklere kaldı. Devran döndü, sahiller turizme açıldı. Enişteler zengin oldu.  Ege ve Akdeniz’e özgü bir şey gibi düşünülmesin hemen her yerde mirasla ilgili anlaşmazlıklar vardır ve var olmaya devam ediyor. O halde;

Öz kardeşine acımayan, onun hakkına saygı göstermeyen insanlara yani bize ve genelimize ne buyrulur? Nasıl bir tanımlama yapmalıyız? Bahanelerimiz var; uydurulan atasözleri falan, filan… Bazen İslam, İslam yeterli gelmiyorsa ananeler, o da uymazsa başka bahaneler, daha ne ayak oyunları daha ne naneler…

İlginç gelmiştir bana, kardeşini kendine ortak görmeyen halk mevzu devlet olunca sesiz kalır.

Bizde mikrop saçan mikro düşünce, mikro çıkarlar vardır da makro çıkarları görmeyiz. Anlaşılan daha uyanık olanlar bu milletin kardeşine olan nefretini en iyi şekilde kullananlardır ve sürekli yarattıkları karşıtlık üzerinden bizi onlarca yıldır aynı yöntemle uyutmakta, ortada dönen bulanık sularda beyni bulanmış biz balıkları avlayan avcılarıdır.

Küçük çıkarların bir virüs gibi insanın kanına işlendiği ülkemiz bir açmaz sarmalının içindedir. Birbiriyle kavgalı kardeşler bizzat düşmandan medet ister durumdadır ki o ise görevin yapmakta her devirde ve devre uygun bir mikser icat ederken olan kardeşlere olmaktadır. Olan bugün budur.

Bundan yıllar önce sağ-sol mikserini kullanan insanlar, batıcılık, dindarlık ellerinde şartlar neyi gerektiriyorsa ona uygun mikseri inşa etmekte millet demokratik olarak gidip her defasında kendisine sözde umut olacakları yağmurdan kaçarken, doluya tutulanlar misali başka bir tuzağa düştüğünü üzülerek görmekte ancak azalan rızklar her defasında daha da azaldığı paylaşan sayısı da arttığı için, kendisini bir çıkmazın içinde bulmaktadır. Bu gidişle bulmaya devam edecektir.

Ev ve miras konularında sağlık raporu istenen yaşlardaki insanların yönettiği garip bir dünya demokrasisi ile insanlar Amerika’dan Avrupa’ya tüm dünyada büyük bir açmazla karşı karşıyadır. Bizim payımıza ne düşerse!

Çok da sertleşmeye gerek yok, nasıl olsa bugün övgüye layık olanlar, yarın sövgüye layık olabilirler.  Neticede Yunanistan Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu kahramanı olmayı başaramayan komutanlarını Yunanistan'a dönünce asmıştır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2187
Toplam yorum
: 319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster