Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
531
 

Gelecekbilim dünyada neler yapabilecek?

Robotların bilince sahip olması gerekmediğini öngördüğü için, robot-insan sorunsalı gelecekte yeniden tanımlanacak

Braudel’in öngördüğünce: İleride bir zaman marksizme artık ‘marksizm’ denmeyecek. Bu da marksizmin tanımını kitellikten kurtarıp, tümelleştirecek.

Devrimin umuda, proleteryaya ve entellektüellere gereksinim duymadığını gelecekbilim öngördüğü için, devrimler özgürce gerçekleştirilecek.

Bilimkurgu romanların olumsuz artetkisi nedeniyle, nükleer savaş engellenebilecek ki 1950-2000 arasında engellendi de sayılır.

Yine bilimkurgu romanların olumsuz artetkisi nedeniyle, robotların kullanımı gereksiz yere yavaşlatılacak. Sanayi robotların sayısı hızıl artmıyor, onun yerine oyuncak ve temizlik robotları devreye sokuldu.

Siyasetçilerin ve tanrıbilimcilerin olumsuz artetkisi nedeniyle, insan klonlama gereksiz yere yavaşlatılacak, aslında çoktan yavaşlatıldı bile.

Su, gıda, enerji ve çevre kirliliği krizleri çözümsüzlükten çözüme yol alabilecek. Nüfus durması sorunu, ancak nüfus durduktan sonra irdeleneceğe benzer, oysa AB’de bunun olumsuz etkileri görülmeye başlandı bile. AB’nin gelecek 50 yıllık tarihinde bu paratemre oldukça yüksek önem taşıyacak.

Uzaya yerleşim, ilk momenti olan Soğuk Savaş’ın bitmesiyle artık global bir etkinlik olacak.

3. Dünyalılar bile sınıf atlamak istiyorsa da, 1. Dünya olmanın ölümcüllüğünün atlatılabilmesi mümkün olacak. Diğer bir deyişle: Tüm dünya sınıf atlarsa, Yerküre yok olur. Bu öğrenilecek. Çin bunu son 10 yılda kanıtladı bile.

Savaşlara pek engel olamayacak. Bir tek AB’de savaş engellenebildi, o da başkalarının (Bosna’daki gibi) katledilmesiyle.

Dinlerin etkilerini gelecekbilim engelleyemeyecek. Bu da dünyanın tümüyle kognitif-informatik bir nüfusa sahip olmasının imkansızlığı demek.

Ölümsüzlük konusunda pek bir şey söylenemeyecek, çünkü söylenmemiş durumda. 2000-2007 doğumlulardan 10-20 kişi 150-200 yıl yaşayacak ve bunun ne menem bir şey olabileceğine ilişkin hiçbir söz söylenmedi. Hoş 1900’de 90 yıllık yaşam için şu söylenseydi, pek bir şey değişmezdi: 30 sene eğitim, 30 sene mesai, 30 sene emeklilik.

2100 sonrası için bugünden temel birkaç önerme dışında, bugünden yarına müdahale yapılamayacak bir toplum gerçekleşecek. Gelecekbilim terminolojisinde ‘tekillik’ denen şey budur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

oncelikle yazınızı geleceğe dair fikirlerinizi paylastığınız için sağolun.sizce 2030 dunyasında turkiye nın ve dunya nın durumu nasıl olur? bununla ilgili yorumunuzu paylasırsanız cok sevinirim. simdiden sağolun

merve suna özel 
 19.05.2007 17:39
Cevap :
Dünya: Çin 1 numara ve ABD’ninkilerden beter zulümler uyguluyor olacak. AB 2 numara ve karakafa nüfus krizi henüz başlamamış olacak. ABD 3 numara ve en az bir bölgede daha savaş yitirmiş olacak. Rusya, hem AB, hem de ABD ile savaş durumunda ve 4 numara olacak. Hindistan belirsiz. En az 15 ülkenin atom bombası olmuş olacak (şimdi 10) ama hiçbiri kullanılmamış olacak. Su krizi başlamış olacak. En az bir global ekonomik kriz daha yaşanmış olacak. Gerisi, ya şimdikinin aynı, ya da belli yüzdelerle ekstrapolasyon yapılabilir durumda olacak. Türkiye (% 51 olasılıkla): Yılda 400 milyar dolar ithalatla bir sömürge durumunda olacak. En az bir savaşa girmiş ve kazanmış durumda olacak. AB’ye girmemiş olacak. Askeri ihracat yapıyor olacak. Enerji alanında, patentlerini çaldırmamışsa, çıkışını çoktan yakalamış olacak. Turizm tükenmiş olacak. 1 milyon işçi daha % 50 olasılıkla yurtdışına gitmiş olabilir. Bir faşizm dalgası atlatmış olacak. Parçalanmamış olacak. Sosyal demokrat bir partisi olacak.  19.05.2007 22:09
 

Yazılarınız çok aydınlatıcı. Daha önce aklımdan geçmiş olan bir şeye; bu gün sizin kaleminizde rastlamak çok hoşuma gitti. "Bütün insanlık sınıf atlasa dünya yok olacak." Bu yoruma bütün kalbimle katılıyorum. Elinize sağlık. Umarım, yaşamınız boyunca etrafınızı aydınlatmaya devam edersiniz. Sevgiler. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 04.05.2007 13:01
 

Yazılarınız çok aydınlatıcı.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 04.05.2007 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster