Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
2867
 

Gelecekbilimci Sait Faik

Sait Faik bir hümanisttir. Hümanistler, genelgeçer bir insan sevgisiyle, dünyanın kötü hallerine gözlerini genelde kaparlar ama kalem bu, yazarını o farkına varmaksızın söyletiyor işte.

Sait Faik de, böyle bir sürç-ü lisan yapmış.

‘Sinağrit Baba’ diye bir öykü yazmış. Öykünün konusu şöyle:

"Sinağrit Baba denizlerin en baba balığıdır. Kimse onu yakalayamaz. Küçücük balıklar, yemli zokayı yutup, rakı sofralarına doğru uzaklaşırken, ona ‘kurtar bizi Sinağrit Baba’ diye bakarlar. Sinağrit Baba hiçbirini kurtarmaz, oltaya yakalansa, kendisii kimin kutaracağını düşünür. Gel zaman, git zaman, Sinağrit Baba yaşlanır. Efendi birinin rakı sofrasına meze olmaya karar verir. Başlar oltaları koklamaya: Bu haris, şu kıskanç kokar. Sonunda hiç kokmayan bir oltayı yutar ama yuttuğu anda yaptığı hatayı da anlar: Yaşamında hiç hata yapmamış, dolayısıyla hiç sınanmamış, gelecekte en büyük kötülükleri yapacak, masum birinin oltasına toslamıştır. Gözleri pörtleyerek yukarı giderken, bin pişmanca ölür."

Bu öyküyü okuduğumda çok gençtim. Henüz yaşamın belaları beni bulmamıştı ve ben de o masum kişi gibi biriydim.

Sonra, yaşam bir vurmaya başladı ki amman aman: Yirmiye yakın kez ölümle burun buruna gelmece, onlarca çok tehlikeli hastalık, işkence, hapis, kışla, aşk ihanetleri, İstanbul kışlarını sobasız geçirmeler, evsizlikten sokakta yatmalar, birkaç kez iflas etmeler, soyulmalar…

Sonra, vurgun durdu. 4, 5’tan 5’le yaşam sınavını bitirdim. Sonra denizler duruldu, yaşlılık geldi. Anılarımı düşündükçe, Sait Faik’in beni kimbilir kaç kez ölümden koruduğunu ayırsadım. İnsanlar, kötü olduklarından değil; masum, yani aptal ve cahil olduklarından dolayı, kötülük yapıyorlardı. Ben de, Sinağrit Baba gibi, zokayı yiyordum ama o öyküden aldığımı bilinçsiz dersle, kaçış yolunu gayrıinsiyaki hep açık tutmuşum. Tutmuşum ki hala sağım ve şimdi ve burada bunları yazabiliyorum.

Çok yaşa sen Sait Faik. Yaşlılıkta zombi olmuş ve yaşamak için ruh öldüren bazılarının tersine sen, öldükten sonra da birilerini yaşatabildin. Geleceği görebildin ve önlem aldırabildin...

F. bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazar,elbette ki büyük;sözüm yok.Ama okuduğu yazıdan kendine pay çıkaranın yaptığı da az bir iş değil.Sevgiler...

Yorgun Çingene 
 19.03.2007 18:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster