Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
193
 

Gelecekten gelenler engelsiz teknolojiler paylaşım paneli

Gelecekten gelenler engelsiz teknolojiler paylaşım paneli
 

Panel Davetiyesi


Bir düş gördüm,

Hepsi düş olmasa da,

Parlak güneş sönmüştü,

Ve yıldızlar,

Kaybolmuştu uzayın sonsuzluğunda!

 

Byron, bu mısraları yazdığında Avrupa'da inanılması güç bir kıtlık yaşanmaktaydı ve binlerce insan hayatını kaybetmişti. Bugün burada tekrarlamamın sebebi ise, 23 Kasım 2013 Cumartesi günü proje yöneticisi ve panelist-eğitimci olarak katıldığım "Gelecekten Gelenler Engelsiz Teknolojiler Paylaşım Paneli" kapsamında geçmişin izlerini, bir arkeolog edasıyla ayrıştırarak geleceğin hastalıklarını tespit etmeye çalışan genç bilimcilerin seslerini bu mecrada paylaşma arzumdur. Ülkemizde bilim, Tubitak gibi kurumların yoğun desteğine rağmen hala boş tribünlere oynamakta ve yeni neslin, bilgisayar, telefon, oyun üçgeninde sınırladığı adeta diğer alanların tamamen köreldiği bir anlama bürünmüştür. Kendi platformunu kurarak araştırmalar yapmak ve bu araştırmalar sonucunda topluma karşılıksız katkı sağlamayı amaç edinmek büyük bir gönül gerektirir. Tam da bu durumu 25 liseli gönüllünün gerçekleştirdiği Gelecekten Gelenler Engelsiz Teknolojiler Paylaşım Paneli'nde görmek mümkündü! 

Kısa Kısa

Panel kapsamında 6 araştırma konusu anlatıldı. Üç adet yeni nesil teknoloji paylaşıldı. Titreşim Dili, Sanal Hastane, Geleceğin Hastalıkları ve Dijital Kütüphane, Engelsiz Uzem, Engelsiz Teknolojiler ve Türkiyem, yeni nesil teknoloji barındıran araştırma başlıkları!

Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen panele 200'e yakın dinleyici katıldı.

Çekmeköy Belediyesi, proje gelişimi için öğrencilere yer gösterdi ve maddi destek sağladı.

Öğrenci birliğinin sağlanması ve Bilim dilinin yaygınlaştırılması amacı ile Gelecekten Gelenler Bilim ve Teknoloji Derneği kuruldu.

Bir panelist olarak en dikkat çekici cümle;

Dünya, 600 milyon işitme engeli ya da işitme problemi bulunan insanoğlu'nu barındırıken bizler bu alanda çalışmalar yapmadan nefes almaya devam edemezdik!

En çok alkışlanan;

Sanal Hastane, Engelsiz Teknolojiler  ve Dijital Kütüphane

Kullanıma açık ve talep bekleyen projeler;

Dijital Kütüphane ve Titreşim Dili (http://www.gelecektengelenler.com/dijital.html

 

Bürokrasi Sınıfta Kaldı!

Panele davetiyesiz giriş mümkünken kendilerine panel davetiyesi bizzat götürülen İlçe Belediyesi hariç, ilçe yönetiminin katılmadığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumların ise en alt seviyede bile temsilci göndermediği, katılım sözü veren Üniversite öğretim üyelerinin ise herhalde kendi öğrencilerinin üretemediği bu teknolojileri dinlemekten çekindiğini belirtmekte fayda var! Düğünlere dahi mesajlar yollayanlar, telgraf çekenler, Bilim ve Teknoloji dediğimizde kendi çocuklarını dinlemekten kaçıyorlar! Bir ilçe ancak geleceği inşa edecek nesillerin desteklenmesi ile gelişime açıktır yoksa şehir kasabaya, ilçe mahalleye dönüşür... 

Gelecekten Gelenler Engelsiz Teknolojiler Paylaşım Paneli sayesinde ülkemizin aydınlık ve yenilikçi nesli ile tanışma imkanı bulan herkese ne mutlu, sizler kesinlikle ayrıcalıklı gençlerle tanıştınız! Gelecekte neler olacak ve o günlere kimler imza atacak? şimdiden bir yorum yapmak doğru olmaz ama Gelecekten Gelenler Bilim ve Teknoloji Derneği, 23 Kasım'da geleceğin mimarisinde şimdiden görev üstlendiğini ve gelecekte yer alan bir neslin bu zümre içerisinde yetişeceğini şimdiden herşeye rağmen haykırmıştır. Tarih zabıt tutsun, "Ben duydum"!

Mediacat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 506
Kayıt tarihi
: 24.07.11
 
 

Danışman-Araştırma Görevlisi-Eğitimci-Serbest Denetçi-Proje Yöneticisi ve Gelecekten Gelenler Bil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster