Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
166
 

Gelenekmiş... Gel de Çıldırma!

Gelenekmiş... Gel de Çıldırma!
 

Sizlere bu yazımda Diyarbakır'da yaşanan trajik bir olaydan bahsetmek istiyorum . İki çocuk annesi bir kadın kocası tarafından öldürüldü. Cinayetin nedeni ise, annenin kız bebek dünyaya getirmesiydi. Evet, yanlış anlamadınız, bebeğin cinsiyeti erkek değil diye kocası tarafından vahşice öldürülen bir kadından bahsediyorum.

Bebeğin cinsiyetinin kız olacağını aylar öncesinden öğrenen cani baba, emin olmak için doğumu beklemiş. Doğumdan bir gün sonra durumdan emin olan adam, eşi uyurken bir ucunu prize taktığı elektrik kablolarının diğer ucunu kadının şakaklarına dokundurmuş ve şok halinde uyanan kadının ölmediğini anlayınca kadını boğmuş.

Ardından polis imdat hattını arayarak, 'Ben şu anda eşimi öldürüyorum' diyen cani koca, polisin, 'Öldürdün mü, yoksa öldürüyor musun?' demesi üzerine 'Vallahi daha ölmemiş. Ama katli bana helalse öldürüyorum' demiş. Adres soran polisin 'Ekip gönderiyorum' demesi üzerine de, 'Tamam şu an ağzını kapattım can çekişiyor' diyerek, önceden planladığı öldürme eylemini gerçekleştirmiş.

Katli bana helalse öldürüyorum!..
Aman Allah'ım nasıl bir din anlayışıdır bu! Din ile hiç alakası olmayan ve cahiliye devrinden kalma bir inanışla karısını öldürüyor ve kendinden o kadar emin ki, bu rahatlığıyla insanın kanını donduruyor.

Olayı ister biyolojik açıdan, ister dini açıdan değerlendirin, hep aynı sonucu elde edersiniz: Bunu yapan insan olamaz!

Tıp, bebeğin cinsiyetini belirleyenin kadın değil erkek olduğu kanıtlanmışken, din böyle bir cahilliği asla onaylamazken, bu adamın işlediği cürümü kendinde nasıl hak olarak görebildiğini hiçbir aklı selim açıklayamaz.

Gelenek denilen olgunun ülkemizde nasıl felaketlere yol açtığını ve bunun din adı altında yapılarak kutsallaştırıldığını gördükçe, bu ahmaklara olan öfkem daha da artıyor. Aklını geleneklerine teslim etmiş, atadan dededen kalma cehalet kalıplarını nasıl da özümsemişler, nasıl da ısrarla yaşatmaya devam ediyorlar, pes doğrusu!

Bu vahşete son vermenin yolu eğitimden geçiyor geçmesine de, hukukun da böyle olayların önüne geçilmesi için ciddi yaptırımlar ve cezalar getirmesi gerekiyor.

Hırsızlık yaptığı kamera kayıtlarında apaçık ortada olan insanların tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı, sırf dükkanının camına kar topu attığı için bir gazeteciyi öldüren ve sonra da 'Deli raporum var, iki gün yatar çıkarım' diye pişkin pişkin konuşan katillerin sokaklarda serbestçe dolaştıkları bir ülkede, bir kadın kız doğurdu diye öldürülmüş çok mu?

Yazık, çok yazık!
Gelişmekte olan bir ülkede bu nasıl gelişmişliktir?
Gelişmemiz için daha çok yolumuz var, haksız mıyım?

Mutlu yarınlar diliyorum, yani inşallah!

"Kanser nasıl yayılma eğilimindeyse, kanserleşen düşünce de öyledir. Düşüncelerin kanserleşmesinden doğan yaygın uygulamaya GELENEK denir."
(Mehmet Doğramacı-­Değiniler)

Mehtap Özay/Köşe Yazısı

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

21 inci yüzyılda yaşıyoruz ama örf, adet ve geleneklerimizi sorgulamak bir yana koruyoruz. Din sosyal bir ihtiyaçtır diyoruz, inanmayı büyük bir meziyetmiş gibi yüceltiyor ve kutsuyoruz. 100 sene evvel Türkiye % 98'i Müslüman olan bir ülkeydi ve bugünde hala % 98'imiz Müslüman ve bilim sözünü küfürmüş gibi algılıyoruz. TV programları üfürükçülerden, kişisel gelişimcilerden, ülemalardan, astrologlardan geçilmiyor. Şimdi de kalkmış böyle din olur mu böyle insanlık olur mu diye soruyorsunuz. Oysa binlerce yıldır biliyoruz ki ne ekersek onu biçeriz. Siz ne biçeceğimizi sanıyordunuz? Selamlar

Matilla 
 16.03.2015 11:44
Cevap :
Zaten ben de aynı şeyleri vurguladım yazımda. Aynı sorunlardan dert yandım dikkat ettiyseniz. Teşekkürler yorumunuz için. Selamlar  16.03.2015 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 7180
Kayıt tarihi
: 17.03.13
 
 

Öğretmen, Yazmaya çalışan,yazarak konuşanlardan...'Kelimelerin gücü adına!'    ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster