Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
7104
 

Geleneksel deve güreşleri

Geleneksel deve güreşleri
 

Yazları zaten güzel olan Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin kış aylarında değişik bir heyecanı vardır. Her hafta sonu bir şehirde deve güreşleri yapılır. Batı Ege, Güney Marmara ve Kıyı Akdeniz'de deve güreşi yapılmayan il, ilçe yok gibidir.

Bu geleneksel şenliklerin ne zaman başladığı tam bilinmemektedir. Ancak göçebe yörük kültürünün önemli bir yük hayvanıdır develer. Yörüklerin Anadolu' ya gelmeleriyle birlikte deve güreşlerinin başladığı tahmin edilir.

Motorlu taşıtların çoğalmasıyla birlikte deve yetiştiriciliği azalmıştır. Güreş devesi yetiştirmekte bayağı maddi külfet getirir. Bu yüzden bölgenin varlıklı kişileri deve yetiştirir. Bölgede güreş devesi olanların halk arasında saygınlığı vardır. İlçenin önemli kişilerini pek bilmeyen halk iş deveye gelince kimlerde güreş devesi olduğunu hemen söyler. Devenin beslenmesinin yanı sıra her hafta bir yerde yapılan güreşlere götürmek içinde ağır ulaşım masrafları vardır.

At yarışlarında kazanan at sahibine gelir sağlarken, deve sahibi bu işten gelir beklemez. Çünkü güreş kazanan devenin üstüne ödül olarak bir halı atılır. Dediğim gibi deve güreşi yetiştirenler kendilerinden çok fedakarlık yaparlar.

Güreşlerin yapılacağı günün birkaç gün öncesi develer şehire gelirler. Şehirin özellikle pazar kurulduğu günlerde sıra ile bir nevi tören geçişi yaparlar. Hepsinin semerlerinde develerin isimleri ve nereden olduklarını gösteren yazılar vardır. Genellikle dönemin önemli kişilerinin isimleri develere verilir ki güreşler ilgi çeksin. En popüler ilgi çeken deve isimleri Bush, Clinton, Saddam, Ladin'dir. Rahmetli Saddam yaşadığı sürece tüm ABD başkanları ile güreşmiştir. Sıra Hillary Clinton'a gelir mi derken ömrü yetmedi.

Deve güreşinin biletleri kapış kapış gider. Eskiden derbi maçlarda olan bilet kuyruklarını şimdilerde deve güreşi biletlerinde görebilirsiniz. Statların içine kamyon, kamyonet gibi yüksek araçlar sokulur. Vatandaşlar tribünlerin yanı sıra bu araçlardan da güreşleri seyreder.

Pehlivan güreşlerinde olduğu gibi deve güreşlerinde de katagoriler vardır. Hayvansever dernekleri güreşlere karşıdırlar ama bu güreşlerde kan, vahşet, hayvanlara eziyet yoktur. Develer duygusal hayvanlardır. Yenilen develerin ağladıkları görülmüştür. Develeri iplerle en az 20 kişilik gruplar tutar. Ayrıca ağızlarında birbirlerini ısırmasınlar diye kafesleri vardır. Ortada bir cazgır mevcuttur. Develeri anons eder ve güreşi başlatır. Develer birbirlerine boyunlarını sokarak devirmeye çalışırlar. Hayvanların birbirlerini yaralamalarına izin verilmez. Böyle durumlarda iplerle hemen develer çekilir. Güreşte tuş olan önemli hamle deve güreşinde ise bir devenin diğer deveyi kovalamasıdır. Güreşlerin en tehlikeli kısmı burasıdır. Tabi develer için değil seyirciler için, çünkü kaçan deve önüne ne çıkarsa ezer geçer. Böyle ölümlü kazalar olmuştur. Bu yüzden seyircilerin yüksek yerlerden güreşi seyretmeleri menfaatleri icabıdır.

Hayvansever dostlarımızın endişelenmelerine gerek yoktur. Söylediğim gibi develerin birbirlerini yaralamalarına izin verilmez. Çok sakin olan bölge insanı kendilerini eleştiren hayvan derneklerine çok kızarlar.

Gelelim seyirci kısmına. Statlar tıklım tıklım doludur. Sabahtan biraz deve güreşi seyredildikten sonra kamyon kasalarına masa atılarak bir çeşit seyyar meyhane kıvamına getirilir ve gün boyu yenilir, içilir. Deve güreşinin milli marşı olan davul zurna çaldırılır. Kulaklara zurna öttürülerek kulakların pası attırılır.

Gittiğim ilk deve güreşinde çok şaşırmıştım. 20 000 kişinin 500 kadarı güreşi seyrederken geri kalanı bir güzel kafayı çekiyordu. Deve bahane, rakı şahane gibi bir ders çıkarmıştım.

Otantik tatlar arayan arkadaşlar sabahtan giderek güreş seyretsinler. Yurdum insanından manzaralar görmek isteyen sosyolog arkadaşlar öğleyin gitsinler.

Ayrıca sakın bir güreş devesiyle alay etmeyin, kinci hayvanlardır. En küçük fırsatta size saldırır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2910
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster