Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
100
 

Geleneksel eğitimde yolun sonu

21.YY. SANCILI BAŞLADI!
 
Dünya, önceki yüzyıllardan miras aldığı ağır toplumsal sorunlar ve buna derman olamayan eğitim sistemleriyle 21. yüzyıla girmiştir. 20. yüzyıldan başlayarak sanayileşme, nüfus hareketleri, yoğun kentleşme ve akıl almaz teknolojik gelişmeler hayatı derinden etkilemiş, toplumların sahip olduğu geleneksel eğitim kazanımları gelişmeler karşısında giderek yetersiz kalmıştır. Günümüzde insanoğlu, bu yetersiz kazanımları nedeniyle yeni hayatı yönetemez durumdadır. Bu bağlamda, aile içi ilişkilerden toplumsal işleyişe, doğayı kullanmaktan siyasal tercihlere kadar her alanda akla ziyan başarısızlıklar sergilemektedir.    
                
SADECE BİLGİYE DAYALI ÖĞRENME ÇÖZÜM DEĞİL!     
 
Bilindiği gibi, geleneksel öğretim programlarında, içeriğinin neredeyse tamamı bilgidir. Öğretim programlarının bu yapısı tarih boyunca bilgi kazandırmayı okulların başlıca amacı haline getirmiş ve bütün öğrenme çabalarının bilgi üzerinde yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu programlarda, hayatı yönetmede önkoşul niteliğinde olan yaşam becerileri ile insani değerlere ya hiç yer verilmemiş ya da etkisiz hatırlatmalarla geçiştirilmiştir. Buna rağmen, tercih edilen öğrenme biçimi yaşantıya dayalı olmadığı için, hedeflenen bilginin kalıcı olması sağlanamadığı gibi, yaşam döngüsünü düzenleyen beceri ve değerler de göz ardı edilmiştir.
 
Görülen o ki, insanoğlu tarih boyunca kendi neslinin eğitiminde derin bir yanılgı içinde olmuştur. Bu yanılgı sonucunda ortaya çıkan insan modeli akıl almaz işler yapmıştır. Doğayı bilinçsizce tahrip etmiş, besinlerini kendi ürettiği kimyasallarla zehirlemiş, sularını içilemez, havasını solunamaz duruma getirmiştir. İnsanlığa ait bütün erdemler yerlerde sürünmektedir. Onca söyleme rağmen ne savaşlar son bulmuş, ne dirlik düzenlik sağlanabilmiştir. Bölüşüm kavgası alabildiğine sürmüş ama ne yoksulların karnı doyabilmiş, ne de zenginlerin gözü…
 
Kısacası, oyun kurucuların oluşturduğu dünya düzeni bugün bir utanç tablosu görünümündedir. Aslında, kurulan bu düzen, kuranlara da yar olmamış, onlar da aradıkları mutluluğu bulamamıştır. Şimdilerde, alttakiler nefes almakta zorlanırken, üsttekiler ise bunalım ve intiharlarla savrulmakta, antidepresanları lokmalarına katık etmektedirler.
 
ÇARE NEDİR?
 
Artık çok iyi bilinmektedir ki, çözüm sadece insanda ve insan eğitimindedir. Bunun için, hayatın gerektirdiği beceri ve değerleri öncelemek kaçınılmazdır. Dünya, insan eğitiminde hayati bir tercihle yüz yüzedir. Bu bağlamda insanlık, ya 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve değerleri öğrenerek yaşanabilir bir düzen kuracak, ya da sadece bilgiyle avunarak kozmik sistemde çöküşle sonuçlanacak başka bir boyuta geçecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba; Bugünkü eğitim sistemini, geçmiş yıllardan kaynaklı ağır sorunlar taşıyan bir miras olarak kabul etmeniz çok güzel… Bu nedenle de “Geleneksel eğitimde yolun sonu” na gelindiğini belirtmişsiniz. Sadece insanların değil tüm canlılar ve doğal çevre için yaşamı zorlaştıran bu “ağır miras ”tan kurtuluş da yine "eğitim" ile olacaktır. Ama nasıl bir eğitim?

Emin TOPRAK 
 08.05.2015 12:52
Cevap :
Emin Bey, Yorum ve katkınız için teşekkürler... "Nasıl bir eğitim?" büyük ölçüde biliniyor olsa da, onayı oyun kuruculara bağlı olduğu için süreç tıkanmış görünüyor. Değişim mutlaka olacak ve insanlık kendini bulacaktır. Ancak, bu arada bazı kuşaklar heder olacaktır. Ali Rıza Çatal  08.05.2015 15:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 23.11.13
 
 

Munzur dağlarının eteklerinde, suların yeryüzü yolculuğuna başladığı bir köyde doğdum. Evlerimizi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster