Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Prof Dr İrfan Serdar Arda

http://blog.milliyet.com.tr/driserdararda

21 Temmuz '19

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
116
 

Gelincik Çiçekleri Artık Yok!

Burada iki hafta öncesine dek büyümüş otlar, gelincikler ve bir dolu kır çiçekleri vardı.. Aralarında da cırcır böcekleri dolaşırdı.. Belki de başka minik böcekler de.. Birgün belediye gelip hepsini yoketti ve böyle kel bir alan kaldı ortada.. Olasılıkla bunu çevre sağlığı için yaptılar ya da belki konu komşunun yakınmaları üzerine.. Birkaç kez otların arasında dolaşıp çiçekleri, özellikle de gelincikleri fotoğraflamıştım.. İnsan yanlarından geçerken doğanın sıcaklığını hissediyordu..

Ottan, böcekten korkan bir nesil var ortada.. Kentler bu kadar göç aldı, kendi kimliğini yitirdi, gelenler ise kendi kimliklerinin farkında bile değiller.. Böcek görseler zıplıyorlar, ot görseler basıp geçiyorlar, çiçekleri koklamak ise allerji yapıyor!! Bunları yapanların çoğu da okumuş insanlar.. "Doğa" desen mangalda kül bırakmazlar, şimdi ottan, kırçiçeklerinden, börtü böcekten arınmış kel arazide kalmış tek ağaca bakıp doğa özlemlerini gidersinler işte!! Çocuklar kertenkele gördüklerinde timsah, karınca gördüklerinde uzaylı yaratık, böcek gördüklerinde de canavar sanıp kaçıyorlar.. Bu yıl çevrede yılan görüldü.. Önceden tilkiler, kirpiler de vardı.. Şimdi hiçbiri yok.. Sadece sıcaklıktan soğumuş, kara kuru bir toprak.. Tertemiz, mikroplardan arınmış olduk şimdi, öyle mi?

Kendi doğasına bu kadar yabancılaşan bir toplum kendisini ne kadar sevebilir ki? Kendisini sevmeyen bir toplumun içinde barış ne kadar olabilir ki? Kendiyle barışık toplumlarda doğa kentle hep içiçe.. Örnek, Viyana.. Sokaklarda, parklarda, her yerde otlar neredeyse hiç temizlenmiyor.. Börtü böcek evlerde geziyor, kimse korkmuyor.. Eliyle tutup dışarı atıyor, o kadar.. Doğada; insan kadar yırtıcı, insan kadar vahşi başka bir yaratık yok.. Aklımızca doğayla savaşı kazanırken aslında geleceğimizi kaybediyoruz.. Çocuklarımız adına gerçekten üzülüyorum..

Prof. Dr. İrfan Serdar ARDA
Çocuk Cerrahisi Uzmanı
@driserdararda

jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O kadar şanşlıydım ki ve o şansı oğlumada yaşattım...çocuklara bu kötülüğü yapanlar hayattan zevk almayan ve modernizmin kurbanı olan anne babalar..çocuklar gerçekten çok mutsuz özellikle büyük şehrin ...yüreğinize sağlık

jale kasap 
 21.07.2019 21:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16635
Kayıt tarihi
: 02.03.13
 
 

Prof. Dr., Çocuk Cerrahisi Uzmanı...   "Çocuk Cerrahisi", çocuklarda tedavisinde cerrahi yöntem g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster