Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
499
 

Gelincik Projesi

Gelincik Projesi
 

444 43 06 (5 hat)


Biz gazeteciler sıcak gündemden, başbakanın, vekilin, valinin açıklamalarının peşine takılmışken sosyal sorumluluk projelerine yeteri kadar eğilmeyiz. Tüm yaşamımızı saran ve kapımıza kadar gelen şiddeti hissetmeden, bize dokunmadan görmeyiz. Topluma, insanlara, hayvanlara karşı hunharca devam eden bir şiddet var. Yaygın ve yerel medyanın yeterince yazmadığı 81 ile yayamadığı bir çalışma var. Ankara Barosu’nun başlattığı ve devam ettirdiği ‘’gelincik projesi’’ ile  şiddete maruz kalan kadın ve çocukların hakları savunuluyor. Şiddet gören, saldırıya uğrayan kadınlar artık Ankara Barosu’nun “Alo Gelincik Hattı”nı arayıp 7 gün 24 saat destek alabiliyor. İlk başta sadece Ankara için başlatılan çalışmaya Türkiye’nin dört bir yanından binlerce müracaat olmuş. Baro, itilen, dövülen, ezilen, tecavüz edilen, psikolojik ve sosyolojik şiddete uğrayan tüm kadınlara destek oluyor. Mağdurlar 444 43 06 (5 hat) numaralı hattan Baro’ya ulaşıp yardım talep ediyorlar. Baro mağdur kadınlara danışmanlık hizmeti vermek için anında harekete geçiyor. Şiddete uğrayan kadınların Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alması sağlanıp gerekirse psikolojik destek de veriliyor. Şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması, varsa silah ve benzeri araçları teslim etmesi gibi tedbir kararlarının alınması sağlanıyor. Boşanma, nafaka, velayet, tazminat davaları Baro’nun avukatlarınca açılıyor. Kurulan Gelincik Fonu ile zor durumda olan kadınlara maddi destek veriliyor. Yani proje sadece hukuksal destek değil, sosyal yardım ve dayanışmayı da gerçekleştiriyor.

Gelincik Projesi’nin tanıtım toplantısına sanatçılar da destek verdi. Yıllarca Kakılmış tiplemesiyle şiddet mağduru kadınların sembolü haline gelen Yasemin Yalçın ile ünlü oyuncu Müjde Ar, Pop Müzik Sanatçısı Ege, sözü ve bestesi kendisine, düzenlemesi Murat Kodalı’ya ait “Yalnız Değilsin Gelincik” isimli senfonik şarkıyı iki kez seslendirdi. Yine projenin birinci kuruluş yıldönümü kutlamalarında Sabahat Akkiraz, Mustafa Özarslan ve Ege’nin şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti.

ALO GELİNCİK’ HATTI 

Türkiye’de  her 10 kadından 8’inin fiziksel şiddete maruz kalmakta. Yine  her 10 kadından 2’sinin ise cinsel tacize uğramakata. Proje kapsamında başlatılan  “Alo Gelincik” hattıyla, ihtiyaç duyan kadınlara ücretsiz  hizmet veriliyor.444 43 06 (5 hat) numaralı telefondan ulaşılabilen “Gelincik Hattı”nın haftanın yedi günü, 24 saat hizmet vermeye devam ediyor.

SANAT DÜNYASI DESTEK VERDİ

“Gelinciğin Düşü” adlı etkinlikle, ressam Hikmet Çetinkaya koordinatörlüğünde sanata gönül vermiş ressamlar, canlı performanslarını sergiledi. Gelincik Elçileri Ege, Mustafa Özarslan ile tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan’ın katılarak desteklediği etkinlikte sanatçıların eserleri Gelincik Projesi kapsamında şiddet mağduru kadınlar için kullanılmak üzere satışa sunuldu.

Gelincik Projesi Başkanı Avukat Hilal Akdeniz de şiddetle mücadelede kurumsallaşmış ve işbirliği içinde gerçekleştirilen hizmetlerin önemli sonuçlar vereceğini belirterek “Şiddet gören ya da risk altındaki kadınlara sunulması gereken; koruma, barındırma, tedavi, meslek-iş edindirme, güçlendirme, yasal haklar, çocuk-yaşlı bakımı ve rehabilitasyon gibi hizmetlerin tanımlanması ve planlanması şiddetin önlenmesi için önemli bir adımdır. Kadına yönelik şiddetin yaygın ve çok yönlü bir konu olduğu göz önünde bulundurularak şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon üst düzeyde olmalıdır.” dedi.

BAŞIMIZI KALDIRALIM

Muhteşem Yüzyılda sülüman ile Hürrem meselesinden, siyasilerin söz düellosundan, bar önlerinde objektifler yakalanan ünlü tayfasından, futbolun sihirli dünyasından başımızı kaldırıp her gün ajanslar düşen bağıra bağıra bizi saran şiddet olaylarına karşı bir tutam gelincik olalım. Kalemimizle, yazılarımızla karanlıklara bir ışık tutalım. Ankara Barosunun çalışmasını tüm Türkiye’ye yayalım. İşte o zaman annelerimiz ellerini duayla öpmeyi hak ederiz.

Güngör Yavuzaslan

Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 27.06.12
 
 

1974 tarihinde Bartın’da dünyaya gelen Güngör Yavuzaslan ilk ve orta öğrenimini Bartın’da tamamla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster