Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '12

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
944
 

Gelişim Psikolojisi ve Astroloji - 2. Bölüm

İKİZLER: (3–6 yaş)

Piaget’nin işlem öncesi döneminin ikinci evresi olan sezgisel döneme karşılık gelir. Bu dönemde dil hızla gelişmekte, yaşantılar yoluyla kazanılan davranışların sembolleştirilmesine yardım etmektedir. Okuma ve yazma öğrenmek için uygun bir dönemdir. Ancak çocuklar bu dönemde, nesnenin dikkat çekici özelliklerine odaklanmakta diğer özelliklerini gözden kaçırmaktadır.

Bu evre aynı zamanda Erikson’ın “girişkenliğe karşı şuçluluk duyma” evresine karşılık gelir. Bu dönemde, Çocuğun motor ve dil gelişimi, onun fiziksel ve sosyal çevresini daha fazla araştırmasına olanak sağlar.Bu dönemde çocuğun merak güdüsü de ön plandadır. Doğal merakından dolayı çok sık azarlanan ve engellenen çocukta, suçluluk duygusu gelişmektedir.

Genel olarak değerlendirildiğinde, 3–6 yaş arasındaki çocukların özellikleri ile İkizler burcunun özellikleri arasında şaşırtıcı benzerlikler vardır. İkizler burcu meraklı, hareketli, konuşkan, öğrenme ve iletişim odaklıdır. Bunların yanı sıra, İkizler burcunun yaşayabileceği sorunlar ile 3–6 yaş arasındaki çocukların yaşayabileceği sorunlar arasında da paralellikler vardır. Bir doğum haritasında İkizler burcu aşırı vurgulandığında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğa benzer şekilde, harita sahibi odaklanma zorluğu çekebilir, dikkatini ayrıntılara veremeyebilir ve dikkati kolay dağılabilir. Ayrıca aşırı hareketli ve karşı tarafı dinlemekte güçlük çeken bir yapıda olabilir. Nihai olarak, yüzeysel öğrenme ve başladığı işi bitirememe gibi sorunlar devreye girebilir.

YENGEÇ: (6–12 yaş)

Bu evre Piaget’nin somut işlemler dönemine karşılık gelir. Bu dönemde çocuğun okula gitmesiyle birlikte  sosyal dünyasında büyük bir genişleme meydana gelmiştir. Çevreye uyum sağlama özel bir önem kazanır. Somut işlemler dönemindeki çocuklar benmerkezcilikten uzaklaşırlar. Olayları ve dünyayı, başkaları açısından da görebilirler. İçebakış (introspeksiyon) ve empati yetenekleri artar.

Bu evre aynı zamanda Freud’un gizil dönemine karşılık gelir. Ödipus karmaşasının çözüldüğü bu dönem genel olarak cinsel dürtünün etkin olmadığı bir dönemdir. Gizil dönem, gelişim şemasında sıklıkla bir edilgenlik dönemi olarak düşünülmüştür. Aslında bu dönem, psiko-seksüel gelişimde daha önce kazanılan edinimlerin bütünleştirdiği ve uyumsal işlevin kurulduğu bir dönemdir.

Bu gelişim dönemine paralel olarak Yengeç burcu; uyum sağlama, içebakış ve empati ile ilintilidir. Bireysel burçların sonuncusu olan Yengeç burcu, duygusal farkındalık kazanılmasını ve duygusal bağ kurma kapasitesinin gelişimini sembolize eder. Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Yengeç burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibi aşırı düzeydeki bağlanma ve duygusal destek görme ihtiyacının sonucunda aşırı reddedilme korkusu deneyimleyebilir. Nihai olarak, aşırı çekingen olabilir ve koşulsuz sevgi garantisini almadıkça yakın ilişkilere girmekten kaçınabilir. Veya duygularını abartılı dışa vuran, kalıcı sevgi için adeta garanti talep eden ve bağımlılık içeren ilişkiler kuran bir yapıda olabilir.

ASLAN: (12–18 yaş)

Bu dönem Erikson’ın “kimlik kazanmaya karşı rol karmaşası” evresine ve Freud’un genital dönemine karşılık gelir. Ergenlik döneminde “ben kimim?” sorusu çok önemli hale gelir. Bu gelişim döneminde, bireyin başkaları tarafından onaylanma, dikkat çekme ve hayranlık uyandırma isteği yoğundur. Bu sayede; söz konusu birey özel, önemli ve değerli olduğunu hisseder ve nihai olarak özgüven düzeyi artar. Özgüven düzeyinin artması ise; bireyin yaratıcılık kapasitesinin artmasına, kendini sınırlamadan ve spontane ifade etmesine katkıda bulunur. Bu gelişim dönemindeki krizler doğru bir şekilde çözümlenmediği takdirde, bireyin özgüven ile bağlantılı sorunları ortaya çıkabilir.

Bu gelişim dönemindeki bir bireye benzer şekilde Aslan burcu; kimlik kazanma ve özgüven ihtiyaçlarını sembolize eder. Sosyal çevre tarafından onaylanmak, takdir görmek ve kendini yaratıcı ifade etmek ile ilintilidir. Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Aslan burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibi aşırı düzeyde beğenilme, dikkat çekme, onaylanma ve takdir görme ihtiyacında olabilir. Bunların yanı sıra; özgüven sorunlarıyla ilintili olarak aşırı kibirli ve narsistik tavırlar sergileyebilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4093
Kayıt tarihi
: 27.01.12
 
 

25 Ocak İstanbul doğumludur. Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı lisans eğitimini İs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster