Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '12

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
627
 

Gelişim psikolojisi ve astroloji- 3. bölüm

BAŞAK: (18–25 yaş)

Erikson’un tanımladığı “üretkenliğe karşı durgunluk” evresi ile benzerlik gösterir. Bireyin yetişkin adayı olduğu bir dönemdir. Birey yeteneklerini geliştirmeye, yetkinleşmeye başlar. Bu dönemde çalışma hayatına başlaması muhtemeldir. Önceki dönemlerdeki krizleri sağlıklı olarak atlatmışsa, topluma faydalı olmak ve hizmet etmek için hazırdır.

Aynı bu gelişim döneminde olduğu gibi, Başak burcu da verimli olma ihtiyacı ile bağlantılıdır. Başak burcunun odak noktası, verimsizliğe neden olabilecek hataların tespit edilmesi ve düzeltilmesidir.  Bu amaç doğrultusunda, bütünü parçalarına ayırır ve nasıl işlediğini analiz eder.  Ancak sistemin işlevselliğini iyileştirme ihtiyacını kendi benliğine fazla yönlendirdiği takdirde, öz-değer algısını olumsuzlaştıran bir etkinin ortaya çıkması mümkündür.

Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Başak burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibi aşırı tevazu gösteren, aşırı detaycı, eleştirel, büyük resmi göremeyen, aşırı derecede hata yapma korkusu olan ve özel hayattan yoksun kalacak şekilde kendini işe adayan bir yapıda olabilir. Bunların yanı sıra; iyileştirme ve verimli olma ihtiyacını kendi bedenine fazla yönlendirdiği takdirde; diyet, eksersiz, hijyen ve sağlık konusunda aşırıya kaçabilir.

TERAZİ: (25–35 yaş)

Bu dönem Erikson’ın “yakınlığa karşı yalıtılmışlık” evresi ile benzerlik gösterir. Karşı cinsle ilişkilerde sevgi ve bağlılık önem kazanır. Dostluklar sağlam temeller üzerine oturtulur. Bireyin yaşamında evlilik konuları ve evlenme önemli bir yer tutar. Erikson’a göre bu dönemdeki krizi sağlıklı olarak atlatan kişi kalıcı ve dengeli ilişkiler kurma gücüne sahip olur.

Benzer şekilde, Terazi burcu ahenkli ve adil ikili ilişkiler kurma ve bağlanma ihtiyaçlarını sembolize eder. Terazi burcu uzlaşma, paylaşma, uyum, iş birliği ve denge ile ilintilidir.

Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Terazi burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibinin aşırı uzlaşmacı, uyum uğruna her şeye katlanan, hayır diyemeyen ve inisiyatif alamayan bir yapıda olması olasıdır. Sonuç olarak, ikili ilişkilerin bozulmaması için, söz konusu birey kendi duygu, düşünce ve isteklerini yok sayabilir. Bu durumda gerçekçi bir paylaşıma dayanmayan, bağımlılık içeren ve yüzeysel bir ilişki ortaya çıkabilir.

AKREP: (35–45 yaş)

Orta yaş krizi dönemine karşılık gelir. Birey ölüm kavramı ile yüzleşmeye, yıllar içerisinde kalıplaşmış düşünce sistemlerini sorgulamaya ve elimine etmeye başlar. Aslında her kriz gibi orta yaş krizi de dönüşmek için fırsatlar sunar. Bu dönem içerisinde, birey kendi gölge yanı ile yüzleşmeye daha yatkın bir hale gelir. Kişilik bütünlüğünün temelleri atılır.

Ancak kriz dönemlerinde, içsel gerilimin artması sonucunda çeşitli savunma mekanizmaları (bastırma, yansıtma vb.) devreye girebilir.  Özellikle gölge özellikler bastırıldığında, bu özelliklerin dış dünyaya yansıtılması ve dış dünyanın “düşman” olarak algılanması muhtemeldir. Dış dünyayı düşman olarak algılayan bir bireyin güç sahibi olma ihtiyacı da artacaktır. Söz konusu birey, manipüle ederek ve baskı uygulayarak, korkularının üstesinden gelmeye çalışacaktır.

Bu gelişim dönemine benzer şekilde Akrep burcu; elimine etmek, sahip olduklarını gerektiğinde bırakmak, sıfırdan başlamak, yenilenmek, güçlenmek ve kriz deneyimleyerek dönüşmek ile ilintilidir. Temel ihtiyacı ise, bütünlük ihtiyacıdır.

Olumsuz açıdan, özellikle bir doğum haritasında Akrep burcu aşırı vurgulandığında, harita sahibinin güç tutkunu, aşırı kıskanç, kinci, intikamcı, aşırı şüpheci, aşırı ketum ve manipülatif olması mümkündür. Nihai olarak, aşırı şüpheci ve karşı tarafa gücü dayatmaya yönelik tutumlarından dolayı, ilişkilerinde sıkça güç savaşları ve krizler gündeme gelecektir. Tutarlı, huzurlu ve kalıcı bir ilişki içinde olması imkânsız hale gelecektir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3886
Kayıt tarihi
: 27.01.12
 
 

25 Ocak İstanbul doğumludur. Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı lisans eğitimini İs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster